Overcast Clouds

16°C

Kołobrzeg

21 czerwca 2024    |    Imieniny: Alicja, Marta, Alojz
21 czerwca 2024    
    Imieniny: Alicja, Marta, Alojz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

woźniak kołobrzeg

Napisała do nas radna Karolina-Szarłata Woźniak. Jak informuje, chciała się odnieść do słów księdza Tadeusza Wilka (przeczytaj), którego apel opublikowano na portalu Kolobrzegwiary.pl. Ale redakcja odmówiła publikacji. Ponieważ jest to ciekawe spojrzenie na dyskusję w temacie wyborów, publikujemy ten felieton poniżej.


Słowa księdza Tadeusza Wilka o tym, że nie weźmie on udziału w wyborach, bo nie ma kandydata, na którego jako katolik może zagłosować, podzieliły kołobrzeską społeczność katolicką. Takie zachowanie nie przystoi żadnemu katolikowi, zwłaszcza, że dawanie takiego przykładu to namawianie do grzechu i jednocześnie grzech.

Kościół Katolicki w swojej nauce daje jednoznaczny przykład, że w wyborach katolik ma obowiązek „nie uchylać się od głosowania” i „głosować dobrze i rozumnie”. Ojciec Święty Franciszek w adhortacji „Evangelii Gaudium” przypomina nam, że „odpowiedzialne obywatelstwo jest cnotą, a uczestnictwo w życiu politycznym jest obowiązkiem moralnym”. A zatem każdy obywatel- wierzący w szczególności- ma prawo i obowiązek uczestniczenia w zbliżających się wyborach. „Katolicy są zobowiązani do aktywnego, odpowiedzialnego i kompetentnego uczestnictwa w kształtowaniu demokratycznego prawa”- pisali w liście pasterskim biskupi przed wyborami w 1997 roku. Ksiądz profesor Henryk Skorowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego przypomniał, że jego zdaniem „Chrześcijanin jest zobowiązany do patriotycznej aktywności. Przecież istotą naszej wiary jest m.in. zmienianie świata na lepsze”, a nawiązanie do wyborów można znaleźć na pierwszych stronach Pisma Świętego, gdzie Pan Bóg mówi, abyśmy czynili sobie ziemię poddaną. „Wybory dają nam prawo i możliwość wpływania na zmiany w naszym społeczeństwie oraz na to, kto będzie tym zmianom przewodził”- dodawał ksiądz profesor Skorowski.

Jeszcze dalej w swojej nauce dotyczącej obowiązku udziału w wyborach idzie arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski: „To prawo i obowiązek wynika z naszej wolności, a wolność to przecież odpowiedzialność za siebie i za innych. Zatem dobrowolna rezygnacja z udziału w wyborach jest grzechem zaniedbania, ponieważ jest odrzuceniem odpowiedzialności za losy Ojczyzny”. Dodam, ze także naszej małej ojczyzny, jaką jest Kołobrzeg.

Kościół nigdy nie występuje przeciwko ludziom. W zakresie spraw politycznych ma prawo zabierać głos, który będzie głosem budującym, a nie destrukcją i wyrządzaniem społecznych szkód. Warto tu podkreślić, ze głos wielu katolików był niesłyszalny, gdy jako radna zwracałam uwagę nie tylko na kwestie etyczne i moralne uchwały o metodzie in vitro, ale przede wszystkim na łamanie przez Radę Miasta w Kołobrzegu prawa w zakresie tego projektu. Przyznał to także wojewoda, prawomocnie usuwając ją z obiegu prawnego. Jako katolicy mamy obowiązek dawania przykładu obrony wiary, a także życia ludzkiego. Popieranie sił, które w mijającej kadencji odmawiały nam głosu, lekceważyły nasze postulaty, a tym samym postępowały wbrew demokratycznym standardom państwa prawa, nastąpi właśnie wtedy, gdy nie pójdziemy na wybory. I to także grzech.

Dlatego uważam, że 4 listopada wszyscy Kołobrzeżanie, a zwłaszcza katolicy, powinni dać przykład wywiązania się z obywatelskiego obowiązku. Mamy możliwość wpływania na zmiany w Kołobrzegu. Wybierzmy mądrze.

Karolina Szarłata-Woźniak

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama