Historia Kołobrzegu jest niezwykle fascynująca. Jej korzenie sięgają do czasów niewielkiej osady znajdującej się na Wyspie Solnej, gdzie już w VII wieku warzono sól. Kołobrzeg na kartach średniowiecznych pergaminów pojawił się natomiast w roku 1000, kiedy podczas Zjazdu w Gnieźnie, cesarz Otton III wyraził zgodę na utworzenie Metropolii Gnieźnieńskiej z biskupstwem kołobrzeskim, obok Krakowa i Wrocławia. Pierwszym i jedynym biskupem kołobrzeskich, dość krótkotrwało, był Reinbern. Kołobrzeg w wyniku reakcji pogańskiej znów oderwał się od państwa piastów. Gród wczesnomiejski powraca na karty historii ponownie za sprawą podbojów Bolesława Krzywoustego, który podbił go jesienią 1107 roku, a w 1125 roku mieszkańcy zostali ochrzczeni przez św. biskupa Ottona z Bambergu.
23 maja 1255 roku Kołobrzeg uzyskuje prawa miejskie. Staje się potężnym miastem nad Bałtykiem, członkiem Hanzy, zajmującym się handlem solą i rybami. Prosperita miasta zaczyna się wraz z pokojem stralsundzkim w 1370 roku, po pokonaniu Danii przez Hanzę. Trwa to do końca XVI wieku. Wiek XVII to czas niepokojów. W 1618 roku wybucha wojna trzydziestoletnia. Od 1627 roku Kołobrzeg okupowany jest przez wojska cesarskie, które po oblężeniu lat 1630-31 wypierają Szwedzi. Rozpoczyna się rozbudowa cesarskich bastionów, które po przejęciu Kołobrzegu przez Brandenburgię w 1653 roku zostają twórczo rozwinięte, a miasto staję się twierdzą. Przechodzi oblężenia rosyjskie w wojnie siedmioletniej, z której wychodzi doszczętnie zniszczone, a następnie w 1806 roku stają pod nim wojska napoleońskie, które niszczą jej podczas oblężenia w 1807 roku.
W XIX wieku, wraz z rozwojem lecznictwa, Kołobrzeg zaczyna zmieniać swój profil i staje się modnym kurortem. Sadzi się tu zieleń, rozwija się działalność noclegowa, ale i lecznicza, w oparciu o właściwości klimatu, solanki i borowiny. W XX wieku miasto jest już kurortem I kategorii i słynnym niemieckim uzdrowiskiem. Jego kres przynosi II wojna światowa. W marcu 1945 roku toczą się krwawe walki o Kołobrzeg, w wyniku których miasto zostaje poważnie zniszczone. Od 31 maja 1945 roku funkcjonuje tu polska administracja, a pionierzy zajmują się odgruzowaniem i odbudową miasta. Trwała ona kilka dekad, czyniąc na powrót to miasto nad Bałtykiem prawdziwym kurortem i największym polskim uzdrowiskiem.

W tym miejscu przeczytacie o historii Kołobrzegu, a po szczegóły odsyłamy na www.historiakolobrzegu.pl