18 maja 2024    |    Imieniny: Alicja, Feliks, Eryk
18 maja 2024
    Imieniny: Alicja, Feliks, Eryk

informacje kołobrzeg, powiat kołobrzeg, budżetNa wspólnym posiedzeniu Komisji Spraw Społecznych i Komisji Infrastruktury Rady Powiatu, zaopiniowano budżet na 2012 rok. Momentami było gorąco.

Na 2012 roku, Zarząd Powiatu przygotował budżet, w którym dochody założono na poziomie ponad 100 milionów złotych, z czego subwencje to 43%, łączne dotacje 12%, środki unijne na inwestycje i programy miękkie 16%, a  dochody własne (w tym udział w podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych) – 29% . Planowane wydatki to ponad 105 milionów złotych, w tym inwestycje pochłoną 22% tej sumy. Planowane inwestycje to wydatek ponad 23 milionów złotych, w tym m.in.: termomodernizacja wraz z instalacją kolektorów dwóch obiektów: Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej, Zespół Szkół im. H. Sienkiewicza – 8 963 186 złotych, instalacja kolektorów w pięciu obiektach – 6 116 369 złotych, inwestycje drogowe – 6 865 000 złotych (ul. Polna w Ustroniu Morskim, przebudowa mostu w Głowaczewie, dokumentacje techniczne), boiska szkole – 476 000 złotych (wielofunkcyjne przy ZSEH i dokumentacja na boisko przy Zespole Szkół Mechanicznych). W ramach wydatków bieżących powiat przekazuje dotacje dla szkół niepublicznych, Muzeum Oręża Polskiego, dla powiatów, w których przebywają dzieci w domach dziecka i rodzinach zastępczych, dla instytucji pożytku publicznego –na  łączną kwotę 9 722 091 złotych. Powiat planuje zaciągnąć kredyt w kwocie 9 200 000 złotych na wkład własny na inwestycje. Spłata wcześniej zaciągniętych kredytów (w tym kredyt na inwestycje unijną) to kwota 6 100 000 złotych. Dług publiczny na koniec 2012 roku będzie wynosił 32,78%, przy dopuszczalnym poziomie 60%.

Skoro wszystko wygląda tak dobrze, to co podniosło radnym ciśnienie? Sprzedaż ośrodka "Gryf". Radni Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego podchodzą do tematu ostrożnie i nie poparli wpisania całości kwoty z możliwych kilkunastu milionów do uzyskania w ramach takiej transakcji. Wskazywali, że już tak zrobiono przy sprzedaży "Łuczniczki", a potem się okazało, że kwota była kilkukrotnie niższa, i choć początkowo pięknie wyglądała w budżecie, potem jej zmniejszenie skutkowało obniżeniem poziomu zdolności inwestycyjnej powiatu. Przewodniczący Komisji Infrastruktury - Zbigniew Błaszczuk, użył erystycznego chwytu o zielonym stoliku, przy którym toczą się rozmowy na temat "Gryfa". Przeciwko takiemu stawianiu sprawy ostro zaprotestował starosta Tomasz Tamborski. Oponowała również Barbara Ostrowska, skarbnik powiatu, dla której propozycje radnego Błaszczuka prowadzą jedynie do wprowadzenia zmian w wieloletniej prognozie finansowej i wpisaniu po stronie przychodów wielce optymistycznej kwoty, której wcale nie trzeba osiągnąć. Radny Zbigniew Błaszczuk apelował o realne podchodzenie radnych do spraw finansowych. Starosta stwierdził, że dziś mówi się o budżecie, a nie o sprzedaży "Gryfa". Poparła go w tym radna Danuta Bugaj, przypominając, że w pierwszym kwartale 2012 roku tą kwestią zajmie się Komisja Budżetu. Także radny Czesław Klimczak apelował, aby rozmawiać o realnych przychodach, a do sprawy "Gryfa" powrócić za kilka tygodni. Ostatecznie, radni pozytywnie zaopiniowali budżet powiatu na 2012 rok.

informacje kołobrzeg, powiat kołobrzeg, budżet