Broken Clouds

15°C

Kołobrzeg

4 października 2023    |    Imieniny: Igor, Placyd, Apolinary
4 października 2023    
    Imieniny: Igor, Placyd, Apolinary

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Edward Stępień, znany adwokat, wydał właśnie książkę "Kołobrzeg - twierdza Solidarności". Opisał powstanie związku, jego działalność i działaczy.


Praca mecenasa Edwarda Stępnia ukazała się z okazji 30-lecia powstania "Solidarności". To dzieło bez precedensu, iście monumentalne, i nie tylko dlatego, że liczy sobie ponad 450 stron. To dzieło szczególne w ujęciu lokalnym, ze względu na starannie przeprowadzoną kwerendę w archiwum IPN. Ukazuje genezę "Solidarności" w Kołobrzegu, jest stan osobowy, rozwój i zmierzanie w kierunku zderzenia z władzą ludową. Autor opisuje czasy stanu wojennego, sporo uwagi poświęca manifestacji patriotycznej z 10 listopada 1982 roku pod konkatedrą, ale także reaktywacji NSZZ "Solidarność" w 1989 roku.

Niezwykle cenny dla mieszkańców jest rozdział o działaniu Służby Bezpieczeństwa wobec opozycji kołobrzeskiej. Edward Stępień dokładnie opisał poszczególne sprawy operacyjne, procesy polityczne. Bogatym uzupełnieniem są biogramy działaczy kołobrzeskiej "Solidarności". Tak o książce pisze profesor Bogusław Polak: "Podstawa źródłowa imponująca. Autor dokonał niezwykle wnikliwej, wręcz benedyktyńskiej kwerendy w archiwach IPN. Wykorzystana została sumiennie literatura przedmiotu. W sposób kompetentny przedstawiona została geneza i działalności kołobrzeskiej "Solidarności". Warsztat pracy prawnika, zacięcie historyka, niewątpliwie rzutuje na efekt pracy autora".

Spotkanie autorskie z Edwardem Stępniem odbędzie się 30 sierpnia o godz. 18.00 w sali koncertowej ratusza. Zaprasza na nie Kołobrzeska Inicjatywa Kulturalna.

 

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama