Broken Clouds

5 lipca 2024    |    Imieniny: Karolina, Antoni, Filomena
5 lipca 2024
    Imieniny: Karolina, Antoni, Filomena

Radni PiS na czele z posłem Hocem jako pierwsi oficjalnie wypowiedzieli się na temat nowego projektu uchwały Rady Miasta w sprawie Bastionu.

Poseł Czesław Hoc podczas konferencji prasowej bardzo dużo czasu poświęcił na wyjaśnienie zagadnień związanych z ochroną środowiska na tym terenie, który jest objęty ochroną w ramach Natury 2000. Jak sam powiedział, jego wątpliwości nie budzi działalność gospodarcza właścicielu Centrum Atrakcji Wojskowych Bastion, ale jej wpływ na stan borowiny, torfu i wód, które w tym miejscu się gromadzą. Zawiadomił w tej sprawie odpowiednie instytucje. - Chcę, żeby kompetentne służby sprawdziły to, co dzieje się na tym terenie, żeby wyjaśnić, czy jeżdżenie czołgami i transporterami opancerzonymi na cennym ekologicznie terenie jest w ogóle dopuszczalne - mówi Czesław Hoc. - Ta sprawa ciągnie się zbyt długo, a władze miasta w tym przypadku kompletnie nie wykonują swojej powinności. A powinny wymagać raportu oddziaływania na środowiska, a nie zapewnień właścicieli firmy. Na tej podstawie trzeba by wierzyć każdemu inwestorowi.

Radny Henryk Carewicz zwrócił uwagę, na dwie różne stawki czynszu, jakie płacą dzierżawcy terenu. - Jest stawka w okresie sezonu letniego i poza tym okresem. Dla mnie to jest niezrozumiałe. To nierówne traktowanie kołobrzeskich przedsiębiorców. Inni tak nie mają. A poza tym dla mnie wątpliwa jest możliwość korzystania z części działki do przejażdżek wojskowych. Ja też chciałbym mieć możliwość bezpłatnego korzystania z terenu do celów gospodarczych - dodaje Carewicz. Wtórował mu Lech Kozera, który oskarżył Platformę Obywatelską o indolencję w sprawach przyrodniczych, od wycinania drzew po nieumiejętność załatania dziury w Ekoparku.

Projekt uchwały jak do tej pory skrytykowali radni obu najważniejszych dla tej sprawy komisji: uzdrowiskowej i budżetowo-gospodarczej. Jak powiedział nam Michał Kujaczyński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta, prezydent Janusz Gromek jest przygotowany na krytykę radnych i przygotował dwa alternatywne projekty uchwał w tej sprawie, o zmienionych granicach dzierżawy działki przy ul. Koszalińskiej. W tej sprawie radni zadecydują już na wtorkowej sesji Rady Miasta.