Broken Clouds

17°C

Kołobrzeg

22 maja 2024    |    Imieniny: Julia, Wiesława, Helena
22 maja 2024    
    Imieniny: Julia, Wiesława, Helena

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

W piątek rusza nabór do szkół ponadpodstawowych

W piątek 10 maja rozpoczyna się nabór do szkół ponadpodstawowych. Terminy naboru oraz kierunki nauczania w szkołach ponadpodstawowych Powiatu Kołobrzeskiego, w których można ubiegać się o miejsce w roku szkolnym 2024/2025, znajdują się na stronie internetowej www.powiat.kolobrzeg.pl.

Drodzy Uczniowie i Rodzice,

Wraz z początkiem maja 2024 r. rekrutacja do szkół średnich przestała być dla Was odległą perspektywą. Stoicie przed wyborem dalszej drogi kształcenia i przed podjęciem  pierwszej w życiu, tak ważnej, decyzji. Zastanawiacie się jak będzie wyglądała Wasza przyszła, nowa szkoła? Kierując się troską i odpowiedzialnością za Waszą dalszą edukację, gorąco zachęcam do zapoznania się z bogatą i różnorodną ofertą szkół funkcjonujących na terenie Powiatu Kołobrzeskiego, którą dla Was przygotowaliśmy. Znając wachlarz możliwości, zarówno w kształceniu ogólnym, jak i zawodowym, łatwiej będzie Wam przygotować się do podjęcia decyzji o wyborze przyszłej szkoły.

Jeżeli planujecie podjąć studia bezpośrednio po ukończeniu szkoły ponadpodstawowej, warto wybrać liceum ogólnokształcące lub technikum, które jednocześnie daje możliwość zdobycia atrakcyjnego zawodu. Na terenie miasta Kołobrzeg czekają na Was miejsca w liceach ogólnokształcących – w I Liceum Ogólnokształcącym Dwujęzycznym im. Mikołaja Kopernika oraz w II Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza.  Oba nasze licea mają do zaproponowania po trzy kierunki kształcenia w różnych dziedzinach – od profili humanistycznych poprzez kierunki biologiczno-chemiczne, aż po oddziały politechniczne i matematyczno-informatyczne. W zależności od Waszych preferencji, oddziały te zapewniają możliwość rozwoju w takich dziedzinach jak: prawo, psychologia, filologie, dziennikarstwo, socjologia, jak również: medycyna, biotechnologia, a także ekonomia, czy też informatyka, robotyka i mechatronika. Oba licea mogą poszczycić się wysoką zdawalnością na egzaminie dojrzałości i skutecznym przygotowaniem absolwentów do podjęcia studiów wyższych w kraju i za granicą. W obu znajdziecie przyjazny klimat do rozwoju Waszych pasji i zainteresowań naukowych, sportowych, artystycznych.

Wiele nakładów przeznaczamy na rozbudowę i utrzymanie na wysokim poziomie szkolnictwa zawodowego, które przygotuje młodych ludzi do wkroczenia na współczesny rynek pracy i oferuje kształcenie w atrakcyjnych zawodach, poszukiwanych na rynku pracy. Nasza oferta kształcenia zawodowego jest bardzo szeroka.

Jeżeli priorytetem jest dla Was zdobycie zawodu, powinniście wybrać naszą „Szkołę Zawodowców”, czyli Zespół Szkół nr 2 im. Bolesława III Krzywoustego, w którym funkcjonują oddziały wielozawodowe, umożliwiające zdobycie świadectwa potwierdzającego kwalifikacje w zawodach takich jak np.: kucharz, fryzjer, sprzedawca, krawiec, fotograf, piekarz, cukiernik, mechanik pojazdów samochodowych (do dyspozycji uczniów-nowoczesna pracownia kształcenia w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych), elektryk, elektromechanik, ślusarz, pracownik obsługi hotelowej, kelner i wielu innych. To jedyna „branżówka” w powiecie, po ukończeniu której absolwent może podjąć pracę lub kontynuować naukę w dwuletniej szkole branżowej II stopnia, której ukończenie umożliwia zdobycie dyplomu technika i uzyskanie wykształcenia średniego. Szkoła kształci specjalistów, osiągających sukcesy na lokalnym i krajowym rynku pracy.

W Zespole Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy przygotowujemy absolwentów do pracy na morzu i na lądzie, kształcąc młodzież w zawodach: technik mechanik okrętowy/technik elektroautomatyk okrętowy, technik nawigator morski, technik logistyk. W skład Zespołu Szkół Morskich wchodzi obecnie Technikum Morskie oraz  Technikum Transportowe. Wysoką jakość kształcenia potwierdzają certyfikaty uprawniające do szkolenia kadr morskich w żegludze krajowej i międzynarodowej, jak również wysoko wykwalifikowana kadra nauczycielska oraz najwyższej klasy sprzęt i pracownie dydaktyczne.

Do czołówki techników w Polsce należy Zespół Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich im. Emilii Gierczak, zajmujący się edukacją zawodową w obszarach: administracyjno-biurowym, gastronomiczno-hotelarskim i informatycznym. Szkoła proponuje Wam kształcenie w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik reklamy, technik organizacji turystyki, technik ekonomista/ rachunkowości, technik hotelarstwa, technik programista/informatyk. Misją szkoły jest kształcenie nowoczesnych, rozumiejących współczesny świat i swoją rolę w świecie, odpowiedzialnych liderów biznesu, informatyki, programowania, żywienia i usług gastronomicznych, handlu, hotelarstwa i turystyki czy organizacji reklamy.

W zawodzie technik informatyk kształci również Technikum Zawodowe nr 2 w Zespole Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza, skupiając się na przygotowaniu uczniów do zdobycia kwalifikacji i podjęcia dalszej nauki na studiach. Szkoła ta wielokrotnie była wyróżniana znakiem jakości – Złotą i Srebrną Tarczą w Ogólnopolskim Rankingu Techników „Rzeczpospolitej” i „Perspektyw”, od lat plasując się w czołówce techników województwa zachodniopomorskiego.

Na miłośników munduru czekają klasy mundurowe w Zespole Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie. W liceum ogólnokształcącym oferujemy miejsca w oddziale przygotowania wojskowego, w oddziale o profilu policyjnym z elementami informatyki i kryminalistyki, w oddziale straży pożarnej oraz w oddziale straży granicznej. Jeśli wybierzecie technikum w tym Zespole Szkół, będziecie mogli kształcić się w poszukiwanym na rynku pracy zawodzie - technik lotniskowych służb operacyjnych (praktyka na bazie portu lotniczego Szczecin-Goleniów). Szkoła szczególnie dba o bezpieczeństwo, dyscyplinę.  Uczy odpowiedzialności, wychowuje w duchu patriotyzmu, tolerancji oraz wrażliwości na problemy drugiego człowieka, organizując szereg imprez tematycznych z tym związanych.

Drodzy Uczniowie, niech wybór szkoły z terenu naszego Powiatu będzie dla Was czasem nowych możliwości i wyzwań, zdobywania wiedzy, rozwijania pasji i zainteresowań oraz nawiązywania wspaniałych przyjaźni.

Życzę Wam przemyślanych i trafnych wyborów!

reklama

reklama

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama