18 maja 2024    |    Imieniny: Alicja, Feliks, Eryk
18 maja 2024
    Imieniny: Alicja, Feliks, Eryk

informacje kołobrzeg, port, jachtowy, polery, kapitułaPoler służy do zakładania cum, jest pierwszym i ostatnim łącznikiem statku z lądem. To skuteczny element wyposażenia kojarzący się z bezpiecznym portem.

Kołobrzeskie żeglarstwo jak i marinę tworzyli ludzie, których postaci godne są upamiętnienia. We wrześniu br. Prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek powołał kapitułę nadawania honorowego tytułu ,,Zasłużonego dla Żeglarstwa Kołobrzeskiego”.  Po opracowaniu regulaminu i wewnętrznych pracach organizacyjnych Kapituła rozpoczęła swoją działalność. W składzie znaleźli się: przewodniczący Zbigniew Butowski, wiceprzewodniczący Marek Padjas, sekretarz Miriam Szczepaniak, członkowie: Andrzej Bejnarowicz, Jarosław Bogusławski, Wojciech Dubois, Jan Jałoszyński, Roman Kałahurski, Kazimierz Ratajczyk, Henryk Rupnik, Wiesław Stasiński, Antoni Szarmach. Celem ustanowionego wyróżnienia jest uhonorowanie dokonań osób najbardziej zasłużonych dla kołobrzeskiego żeglarstwa, zarówno aktualnie działających, jak również  tych którzy odeszli na wieczną wachtę. Pomysłodawcy pragną utrwalić polskie tradycje żeglarskie Kołobrzegu. Z naszym miastem związanych było wielu wybitnych żeglarzy. Tu powstał JKM Joseph Conrad, działała Liga Morska, klub żeglarski Kliwer, Boreasz. W Kołobrzegu zaczynały się wielkie wyprawy. Kolejne założenie to, że Port Jachtowy może stać się kolejną, znaczącą wizytówką miasta, gdzie będą organizowane imprezy plenerowe nie tylko wodniackie. Wreszcie nadanie temu miejscu charakteru artystycznego, pracy twórców malarzy, rzeźbiarzy, fotografików.

Ustalono, że trwałym symbolem upamiętnienia będą polery na których umieszczone zostaną: imię i nazwisko, daty, plastyczne obrazy: logo klubu, organizacji itd. Lokalizacja to rejon odsłoniętego w 2004 roku podczas XIII Zlotu Jungów LMiR, pomnika ,, Kołobrzeskim Żeglarzom na Wiecznej Wachcie” oraz reprezentacyjne pomieszczenia nowej mariny.

Kandydatów do wyróżnienia mogą zgłaszać kluby, organizacje sportowe, organizacje społeczne, wszyscy zainteresowani rozwojem żeglarstwa w Kołobrzegu. Pisemne wnioski o nadanie  tytułu honorowego prosimy adresować: Biuro Rady Miasta, ul. Armii Krajowej 12, 78-100 Kołobrzeg z dopiskiem "żeglarz”. Termin składania wniosków upływa  31 stycznia 2012 roku. Decyduje data stempla pocztowego.

Wniosek powinien zawierać:
Dane o wnioskodawcy: nazwa organizacji, instytucji, klubu., adres, telefon kontaktowy;
Dane o kandydacie:
- Imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, adres zamieszkania, numer telefonu kontaktowego;
- Wykształcenie, zawód, miejsce pracy kandydata;
- Uzasadnienie wniosku z opisem dokonań kandydata;
- Pisemną zgodę kandydata na publikowanie jego danych osobowych;
- Zgłoszenie do wyróżnienia osoby nieżyjącej wymaga pisemnej zgody członka najbliższej rodziny.

Zaplanowano również opracowanie wydawnictwa poświęconego twórcom kołobrzeskiego żeglarstwa, dlatego też Kapituła uprzejmie prosi o szczegółowe uzasadnianie wniosków z załączeniem materiałów archiwalnych, fotokopii, pamiątek, zdjęć itp. dokumentów, które bardzo wzbogacą biogramy.

MAMY WIELKIE TRADYCJE! CZAS JE UTRWALIĆ!

Marek Padjas
Wiceprzewodniczący Kapituły

informacje kołobrzeg, port, jachtowy, polery, kapituła