Few Clouds

14 czerwca 2024
    Imieniny: Bazyli, Eliza, Justyna

Płyta Babci Dynamit na 40-lecie kapeli

Kto w Kołobrzegu nie zna "Babci Dynamit"? Zapewne są takie osoby, ale warto te braki nadrobić. Także braki w dyskografii, bo kapela wydała właśnie nowy krążek, a na nim znajdziemy 21 kawałków z lat 1984-2024. Płytę można nabyć bezpośrednio u członków zespołu - Sołtys czeka.

"Babcia Dynamit" powstała w 1984 roku w Kołobrzegu i od początku grała typową dla tego okresu muzykę punkrockową, a potem związała się ze środowiskiem skinheadów. Zespół działał do 1989 roku. Potem były próby reaktywacji, ale wreszcie w 2015 roku się udało. I trzeba powiedzieć, że to muzyczne zmartwychwstanie jest z pożytkiem dla kołobrzeskiego krajobrazu muzycznego, gdyż nawiązuje ona swoją twórczością do pamiętnych lat 80-tych. Obok niebanalnych aranżów, epatuje bezkompromisowymi tekstami (chociażby kawałek "Celebryci", czy "Kariera świń", ale nie tylko...). Nie brakuje w niej akcentów patriotycznych, ale także związanych z Kotwicą Kołobrzeg i ojczyzną biało niebieską.

Na płycie znajdziemy także utwór "Kołobrzeska Giełda", nawiązujący do osiedla, według dawnej nomenklatury Kniewskiego/Pomorska/Zwycięzców. Giełda była miejscem szczególnym w kołobrzeskim krajobrazie, podobnie jak muzyka "Babci Dynamit", zaliczana przez sam zespół do kołobrzeskiego Street Folku Ol (kliknij).