Broken Clouds

-1°C

Kołobrzeg

2 grudnia 2023    |    Imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana
2 grudnia 2023    
    Imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Miastu padł BIP. Czy to łamanie prawa?

To kolejny tydzień, jak obywatele są pozbawieni możliwości realnego dostępu do informacji publicznej w gminie Miasto Kołobrzeg. Żeby sprawa była jasna, także w innych gminach strony biuletynu informacji publicznej nie działają. O powodach pisaliśmy 24 maja (przeczytaj). "Awaria nie leży po stronie magistratu. Serwery obsługuje "Dorzecze Parsęty"" - tak problem tłumaczył Michał Kujaczyński, rzecznik prasowy prezydenta. Biuletyn próbowano potem naprawiać. Uruchomiono go, ale zawarte w nim dane były często nieaktualne, a więc wprowadzały obywateli w błąd.

Minęły 2 tygodnie. Sprawdziliśmy, jak dziś działa biuletyn prowadzony przez miasto. Nie działa. Strona główna w ogóle się nie otwiera. Warto więc zobaczyć, co stanowi prawo o obowiązku prowadzenia biuletynu informacji publicznej. Taki obowiązek na magistrat nakłada ustawa o dostępie do informacji publicznej, wraz z katalogiem danych, które muszą być udostępniane. Zasady publikacji i funkcjonowania biuletynu uszczegóławia rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej. A tam czytamy:

§ 17. Strony BIP ochrania się przez moduł bezpieczeństwa - programowe lub sprzętowo-programowe rozwiązanie techniczne uniemożliwiające zniszczenie lub modyfikację informacji publicznych zawartych w BIP przez osoby nieuprawnione.

§ 18. Informacje zgromadzone w bazie danych stron BIP kopiuje się na odrębne informatyczne nośniki informacji nie później niż dobę po zaistnieniu zmiany treści tych informacji. Jeżeli zmiany treści zachodzą częściej niż raz na dobę, informacje kopiuje się na odrębne informatyczne nośniki informacji raz na dobę.

§ 19. Strony BIP zawierają rozwiązania chroniące przed celowym spowolnieniem lub uniemożliwieniem dostępu do zasobów tych stron.

§ 21. 1. W przypadku awarii brak dostępności strony głównej BIP dla odwiedzającego stronę nie powinien być dłuższy niż 8 godzin.
2. W przypadku awarii brak dostępności strony podmiotowej BIP dla odwiedzającego stronę nie powinien być dłuższy niż 24 godziny.

Powstaje pytanie, czy niewywiązywanie się z obowiązku działania BIP i przekraczanie dostępu do strony na czas dłuższy niż 24 godziny, podlega pod przepisy o nieudostępnianiu informacji publicznej. Widać bowiem wyraźnie, że co najmniej od 2 tygodni samorządy w naszym regionie mają problem ze stosowaniem się do obowiązujących przepisów z zakresu udostępniania informacji publicznej i nie widać nawet komunikatu, kiedy prawo w niektórych urzędach zacznie działać. Bo można zrozumieć, że coś się zepsuło, ale skoro nie można tego naprawić, to pytanie, w jaki sposób stosowano się do zapisów rozporządzenia. Być może ktoś to powinien sprawdzić nieco bardziej...

Aktualizacja:
Po godz. 20 BIP Urzędu Miasta zaczął działać.

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama