Overcast Clouds

17°C

Kołobrzeg

23 czerwca 2024    |    Imieniny: Wanda, Józef, Albin
23 czerwca 2024    
    Imieniny: Wanda, Józef, Albin

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

parkometr kołobrzeg

Zgłosił się do nas czytelnik, który otrzymał opłatę dodatkową za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania (SPP). Trzeba przyznać, że odkąd opłata dodatkowa wzrosła do 250 zł, mamy regularne skargi na to, że jakiś kierowca jest nią obciążany. Argumenty do anulowania są różne, od tego, że ktoś nie widział znaku, do tego, że mu się pobyt w urzędzie przedłużył. Czasami psują się parkomaty, co nie zwalnia z zakupu biletu. To na parkującym ciąży obowiązek opłacenia swojego postu w SPP. Z natury więc nie zajmujemy się tymi sprawami. Jednak nasz czytelnik miał ciekawy przypadek.

Pojazd został zaparkowany w strefie A, ale czytelnik wykupił bilet w strefie B. W godzinie wypisywania mandatu, po przeliczeniu wniesionych na rzecz Komunikacji Miejskiej środków, dalej miał opłaconą strefę, czyli uiścił opłatę za płatne parkowanie. Wybrał jednak złą strefę i za to wystawiono mu opłatę dodatkową. Czytelnik uznał to za niesprawiedliwe i zgłosił się do nas. Trzeba przyznać czytelnikowi rację. Obywatel ma prawo się pomylić i skoro jednak zapłacił, nie powinien być obciążany podwójnie. W tej sprawie zwróciliśmy się do Michała Jaczyńskiego, prezesa Komunikacji Miejskiej w Kołobrzegu. Ten jednak nie zgadza się z zaprezentowaną logiką. "Przeliczanie czasu ze między strefami obowiązuje tylko w przypadku biletów zakupionych w parkometrach. W przypadku płatności mobilnych użytkownik musi wskazać poprawnie strefę, w której zamierza parkować". Jak dodaje prezes, w przypadku włączonej geolokalizacji, wybór powinien nastąpić automatycznie.

Zapytaliśmy prezesa Jaczyńskiego o podstawę takiej interpretacji. Otrzymaliśmy odpowiedź, że stanowi o tym par. ust 4 uchwały Rady Miasta o strefach płatnego parkowania, a także par. 5 ust. 10 regulaminu korzystania z tych stref, nadanego przez prezydenta miasta. Oto ich brzmienie: "Na podstawie biletu wykupionego w urządzeniu kasująco-rejestrującym (parkometrze) wydającym bilet można parkować w całym obszarze strefy. Po uiszczeniu opłaty za parkowanie urządzenie kasująco-rejestrujące dokona automatycznego przeliczenia wysokości uiszczonej opłaty na okres parkowania w strefie A i B, zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 1". I drugi przepis: "W ramach opłaconego czasu postoju oznaczonego na bilecie parkingowym można  zmieniać miejsca postoju pojazdu w granicach SPP, z zastrzeżeniem zapisów § 3 ust. 4 Uchwały".

Naszym zdaniem, interpretacja spółki jest błędna, a nawet jeśli, to narusza równe traktowanie obywateli. Od takiego mandatu należy złożyć odwołanie, a następnie zaskarżyć je do sądu. To, że aplikacja mobilna uprawnia do zmiany strefy przy zakupie biletu, gdy dokona się błędnego wyboru, nie oznacza, że nie opłaciło się za parkowanie. Ważne bowiem jest, na jakiej podstawie Komunikacja Miejska wystawia opłatę dodatkową, a jest nią par. 9 ust. 1 uchwały Rady Miasta w brzmieniu: "W razie stwierdzenia nieuiszczenia opłaty, o której mowa w §3 ust. 1 pkt 1 pobiera się opłatę dodatkową w wysokości: 250,00 zł". Podobnie stanowi par. 9 ust. 1 regulaminu. W regulaminie stanowi się również, co rozumie się pod pojęciem "nieuiszczenie opłaty za postój": 1) brak uiszczenia opłaty za postój pojazdu samochodowego w SPP, 2) postój po upływie czasu określonego na bilecie z parkometru lub po upływie czasu opłaconego za pomocą systemu płatności mobilnych, 3) postój na podstawie nieważnego abonamentu, przepustki, 4) postój z błędnie wskazanym numerem rejestracyjnym pojazdu w systemie płatności  mobilnych. Nie ma tam ani słowa o błędnie wybranej strefie. A skoro tak, nie można pobrać tej opłaty w momencie, w którym zapłaciło się za płatny postój, ale wybrało złą strefę.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama