Overcast Clouds

17°C

Kołobrzeg

23 czerwca 2024    |    Imieniny: Wanda, Józef, Albin
23 czerwca 2024    
    Imieniny: Wanda, Józef, Albin

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

centrum kołobrzeg ratuszowa

Ostatnie wypowiedzi członków zarządu miasta wprowadziły pewien chaos poznawczy w zakresie tego, gdzie miasto chce uspokajać ruch, a gdzie chce budować parkingi, a wreszcie, gdzie, co i dlaczego zamknie. Zaczęliśmy sprawdzać nasze artykuły i okazało się, że miasto ma zaległą jedną organizację ruchu: w porcie. Anna Mieczkowska jeszcze w ubiegłym roku, po zaciętych konsultacjach z mieszkańcami (zobacz), miała przedłożyć nową koncepcję. Szukaliśmy jej, ale nie znaleźliśmy. Michał Kujaczyński, rzecznik prasowy prezydenta stwierdził, że była deklaracja, że nowa organizacja powstanie dopiero po remoncie ulicy Obrońców Westerplatte. Tyle, że my o takiej deklaracji nie słyszeliśmy. W związku z tym, wnieśliśmy do Starostwa Powiatowego o wszystkie dokumenty dotyczące zmian organizacji ruchu o jakie wnioskował magistrat. I tam czekała nas niespodzianka.

Okazało się bowiem, że Anna Mieczkowska nie powiedziała całej prawdy dotyczącej zmiany organizacji ruchu. Przypomnijmy: prezydent miasta zorganizowała konsultacje, w ramach których chciała, jak sama mówiła, dowiedzieć się, co o zmianie sądzą mieszkańcy. Pisaliśmy o tym na naszym portalu (przeczytaj). Tyle, że na konsultacje w środku lata przyszedł jeden mieszkaniec, a na Facebooku pomysł pani prezydent rozjechali mieszkańcy na tyle, że musieli wspierać ją jej pracownicy, pisząc jaki to wspaniały projekt (przeczytaj). Jest jeden szkopuł: zanim miasto zapytało ludzi, co miało miejsce 7 lipca, już 4 maja wniosło o zamknięcie centrum wraz ze zmianą organizacji ruchu do Starostwa Powiatowego! Starosta 13 maja odesłał projekt do magistratu z wnioskiem o uzupełnienie dokumentów, ale także wskazała, że nie przeanalizowano skutków zamknięcia centrum i ustawienia znaków. 15 maja, a więc już następnego dnia, miasto po raz kolejny składa projekt zamknięcia centrum. Nie wiemy, z czego wynika ten pośpiech. 19 maja powiat przygotował kolejną odpowiedź i po raz kolejny odesłał projekt do poprawek. Najciekawsze są jednak zarzuty, pomijając kwestie formalne i oznakowania: "Należy dokładnie uzasadnić i przedstawić analizę wprowadzenia projektowanych ograniczeń w ruchu. Znaki zakazu jako ograniczające swobodę korzystania z dróg powinny być umieszczone po wnikliwej analizie skutków, jakie powodują dla uczestników ruchu. Podane uzasadnienie jest niewystarczające i błędne. (...) Ponadto z powziętej informacji wynika, że będą przeprowadzane konsultacje w zakresie projektowanej zmiany organizacji ruchu, w związku z czym projekt należy przedłożyć do zatwierdzenia dopiero po uzyskaniu stanowiska mieszkańców i przedsiębiorców. Zaleca się, aby projektowana organizacja ruchu miała efektywność, była zgodna z założeniami polityki transportowej oraz potrzebami społeczności lokalnej. W przypadku dużych zmian w organizacji ruchu powinny one wynikać z danych o istniejących lub prognozowanym natężeniu ruchu, z uwzględnieniem struktury kierunkowej na skrzyżowaniach i struktury rodzajowej”.

Na to pismo, do tej pory miasto nie przedłożyło żadnych uzupełnień, włącznie z wynikami konsultacji. Warto wskazać, że przyszedł na nie jeden mieszkaniec, który pomysłowi był przeciwny. Podczas dyskusji na Facebooku, Anna Mieczkowska napisała: "Budowa parkingów poza centrum będzie następstwem wprowadzanych zmian w organizacji ruchu". Oznacza to, że bez konsultacji z mieszkańcami miasto chciało zamknąć centrum, a dopiero potem zapytać mieszkańców o zdanie. Co więcej, gdy już powstałby chaos organizacyjny, miasto przystąpiłoby do budowy parkingów. Jest to kompletnie niezrozumiałe, ale wnioski są następujące:
- po proteście mieszkańców i osób prowadzących działalność gospodarczą miasto odpuściło tymczasowo zmiany w strefie portowej,
- po uwagach mieszkańców i miażdżącej krytyce w temacie organizacji ruchu, miasto na razie milczy w sprawie losów centrum,
- teraz pojawiły się głosy dotyczące uspokajania ruchu w strefie uzdrowiskowej i dzielnicy zachodniej.
Co będzie po kolejnym proteście?

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama