Overcast Clouds

16°C

Kołobrzeg

21 czerwca 2024    |    Imieniny: Alicja, Marta, Alojz
21 czerwca 2024    
    Imieniny: Alicja, Marta, Alojz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

muzyka,katedra,kołobrzegZa nami drugi koncert z cyklu "Muzyka w Katedrze". Orkiestra pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego brzmiała wspaniale, jakby w świątyni grała od zawsze.


Międzynarodowe Młodzieżowe Warsztaty Muzyczne w Szczecinie już od 15 lat związane są z kołobrzeskim festiwalem "Muzyka w Katedrze". Koncerty dawane przez orkiestry złożone z młodych muzyków pod dyrekcją niezwykle zdolnego dyrygenta Jana Miłosza Zarzyckiego, można polecać z czystym sumieniem, jako wydarzenie muzyczne. Zarówno dobór repertuaru jak i wykonanie dzieł wielkich mistrzów, należy określić mianem idealnego. Nie inaczej było w czwartkowy wieczór.

Concierto de Aranjuez, to utwór skomponowany przez Joaquína Rodrigo w 1939 roku na gitarę i orkiestrę. Część II, Adagio, jest niezwykle popularna i myślę, że słuchacze bez trudu skojarzyli ją chociażby z piosenką „Aranjuez, mon amour”, którą w 1967 roku nagrał Richard Anthony. Kompozycja jest niezwykle ciekawa i choć generalnie tchnie w nas klimatami hiszpańskimi, swojską sielanką z prowincji, to jednak nie brakuje tam również trosk i smutku. Wykonanie partii gitarowej przez Jakuba Kościuszko było wspaniałe.

Drugim utworem, którego mieliśmy okazję wysłuchać podczas wczorajszej odsłony festiwalu, to IX Symfonia e-moll op. 95 "Z Nowego Świata" Dworzaka. Jest ona dość znana melomanom, gdyż to jedna z najchętniej granych symfonii Dworzaka przez orkiestry. Dzieło powstało pod koniec XIX wieku, gdy Dworzak pracował jako dyrektor konserwatorium w Nowym Jorku. Symfonia świetnie oddaje klimat Ameryki z owego okresu. Słychać w niej potężne dźwięki metropolii, miejscami wgniatające w kościelną ławkę, aby w innym miejscu przenieść się na ławkę w Central Parku, albo statek na rzece Hudson. W tym miejscu należą się słowa uznania dla młodych muzyków, którzy bardzo starannie oddali dzieło czeskiego kompozytora, tworząc w kołobrzeskiej bazylice świetną muzyczną atmosferę.

Robert Dziemba

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama