Overcast Clouds

17°C

Kołobrzeg

23 czerwca 2024    |    Imieniny: Wanda, Józef, Albin
23 czerwca 2024    
    Imieniny: Wanda, Józef, Albin

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

muzyka,katedra,kołobrzeg"Klasyka i Współczesność" - tak zatytułowany był kolejny koncert z cyklu "Muzyka w Katedrze". Był to koncert dla naprawdę wymagającej publiczności.


Orkiestra Europejskich Warsztatów Muzycznych i Letnich Warsztatów Orkiestrowych pod dyrekcją Jana Staniendy, która od kilku lat na stałe gości podczas letniego festiwalu w katedrze, po raz kolejny nie rozczarowała, wręcz przeciwnie. Choć repertuar początkowo nie rozpieszczał (Mozart, Czajkowski), to jednak im dalej w las tym więcej atrakcji. Miło było posłuchać Paula Hindemitha, genialnego kompozytora niemieckiego, znanego z wielu muzycznych prowokacji w okresie międzywojennym XX wieku.

Powiem jednak szczerze, że dla mnie hitem tego wieczoru był Sławomir Czarnecki i dwa fragmenty trzyczęściowego Concerto Liliowego na dwoje skrzypiec i orkiestrę smyczkową. Jest to kompozycja powstała z zauroczenia motywami ludowymi, tatrzańskimi. Jak tłumaczy sam kompozytor, nazwa koncertu nawiązuje do słynnej przełęczy tatrzańskiej oddzielającej Tatry Zachodnie od Tatr Granitowych. Utwór miałem okazję usłyszeć pierwszy raz, tym większe zaskoczenie, gdy na koncertach słyszy się rzeczy, a potem szuka w pamięci, gdzie ja już to słyszałem. Tu była premiera. Ekspresja skrzypaczek: Magdaleny Szczepankowskiej i Magdaleny Rezler-Niesiołowskiej udzielała się w całej świątyni. Szczególnie podobało mi się Allegro. Fantastyczne szybkie cięcia, miejscami ciepłe brzmienia kontrastujące z uderzeniami skał i grani. Takie rzeczy można też czuć w gotyckiej katedrze. Kto nie był, może posłuchać...

Robert Dziemba

 

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama