Broken Clouds

27 kwietnia 2024    |    Imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
27 kwietnia 2024
    Imieniny: Felicja, Teofil, Zyta

Film o wypadku lub zaginięciu dziecka? Nie klikaj!

W ostatnich dniach w mediach społecznościowych pojawiły się alarmujące posty o dramatycznej treści, które ostrzegają przed kliknięciem w link o tytule: "Przechodnie uchwycili moment upadku dziecka z okna" lub jak na zdjęciu "Tragedia w Kołobrzegu, wybuch gazu w bloku na osiedlu". Apelujemy - nie dajcie się wciągnąć w tę pułapkę! To podstępna próba wyłudzenia danych dostępowych do Waszych kont na Facebooku. Wiadomości tego typu szerzą się głównie na lokalnych platformach, zarówno w grupach zainteresowań, jak i w mediach o zasięgu regionalnym. W ciągu zaledwie czterech dni kilkanaście osób próbowało udostępnić takie wpisy na forum MiastaKołobrzeg.

Sposób działania oszustów jest perfidny - korzystają z obrazków czarno-białych, na których widać kilkuletnie dziewczynki w tle wielopiętrowych bloków, aby wzbudzić emocje odbiorców. Ich celem jest skłonienie internautów do obejrzenia rzekomego nagrania, które miało być przerażającym dokumentem zarejestrowanym przez przypadkowych świadków.

Oszuści, podszywając się pod autentyczne treści, sugerują, że na filmie widać tragiczny wypadek dziecka, które wypadło z okna lub zostało potrącone na pasach przed szkołą. Po kliknięciu w link, użytkownik jest przekierowywany na fałszywą stronę internetową, udającą serwis społecznościowy Facebook. Aby uzyskać dostęp do "nagrania", manipulatorzy domagają się podania loginu i hasła do konta. W razie podejrzenia, że padliśmy ofiarą tego typu oszustwa, niezwłocznie należy zmienić hasło dostępu do konta na Facebooku oraz aktywować weryfikację dwuetapową, by zabezpieczyć swoje konto przed dalszymi atakami.