Light rain

20 kwietnia 2024    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
20 kwietnia 2024
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

We wtorek protesty rolników, w tle import zboża z Ukrainy

We wtorek, w całej Polsce spodziewane jest wystąpienie ponad stu blokad na drogach, stanowiących kolejny etap strajku generalnego rolników. Wśród głównych postulatów manifestujących znajduje się postulat wstrzymania importu towarów rolnych z Ukrainy. Rolnicy domagają się również zatrzymania procedowania przez Komisję Europejską propozycji klimatycznych i ekologicznych, które ograniczają produkcję rolno-spożywczą, szczególnie te zawarte w Europejskim Zielonym Ładzie. W Kołobrzegu, protestujący rolnicy zamierzają zablokować wjazd do portu. Trasa ich przejazdu dostępna jest poniżej. Utrudnienia w ruchu spodziewamy się na 6 Dywizji Piechoty, Trzebiatowskiej, Jedności Narodowej, Solnej. Dłuższy postój przewidywany jest w okolicach Mostu Portowego. Następnie powrót przewidziany jest ulicami Unii Lubelskiej, Koszalińską, Krzywoustego i obwodnicą Kołobrzegu. Utrudnienia potrwają około 2-4 godzin.

Rolnicy oczekują m.in. skutecznej ochrony unijnego rynku artykułów rolno-spożywczych przed nadmiernym napływem produktów spoza Unii Europejskiej, w tym z Ukrainy i krajów MERCOSUR. Wskazują na produkcję tych towarów, które nie spełniają standardów unijnych i zostały wytworzone przy użyciu niedozwolonych metod produkcji. Produkty takie jak zboża i ich przetwory, oleje roślinne, cukier, mięso drobiowe, jaja, miód, owoce miękkie, wołowina oraz materiał siewny znajdują się w centrum tych żądań.

Protest ma rozpocząć się około 10.30.