26 kwietnia 2024    |    Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
26 kwietnia 2024
    Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

psl kołobrzeg

W niedzielę, 19 maja w Spale odbyło się Krajowe Święto Ludowe, na które przyjechały delegacje ludowców z całej Polski. Kołobrzescy ludowcy w składzie delegacji zachodniopomorskiego PSL także uczestniczyli w obchodach Krajowego Święta Ludowego. Obchody rozpoczęły się od uroczystej mszy św. w kościele polowym Armii Krajowej w Spale, a następnie poczty sztandarowe, goście i uczestnicy przeszli na plac w centrum Spały. Przybyłe delegacje i gości przywitał szef łódzkiego PSL Dariusz Klimczak, a następnie głos zabrał prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz, który przemówieniu przypominał blisko 125-letnią historię PSL i postać Wincentego Witosa. PSL w ostatnim czasie zgłosiło do Rzecznika Praw Obywatelskich wniosek o rehabilitację Wincentego Witosa, by zmazać haniebny wyrok sądu brzeskiego. Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz osobiście zadeklarował, że nie spocznie dopóki nie oczyszczone będzie dobre imię Witosa.

Następnie głos zabrał kandydat w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu łódzkim poseł Paweł Bejda. W swoim przemówieniu zaznaczył, że PSL idzie do tych wyborów w Koalicji Europejskiej między innymi po to, żeby zadbać o polską wieś, żeby wyrównać dopłaty bezpośrednie do średniej europejskiej. Ważnym akcentem tegorocznego Krajowego Święta Ludowego było wręczenie legitymacji nowym członkom i wyróżnień dla szczególnie zasłużonym.  Była to szczególna okazja do wyróżnienia "Medalem Wolności i Demokracji im. Stanisława Mikołajczyka", Medalem "Za Zasługi dla Ruchu Ludowego im. Wincentego Witosa", a także odznaczeniem "Złota koniczynka".  Z rąk Prezesa PSL Władysława Kosianika-Kamysza odznaczenie "Złotą koniczynkę" odebrał zasłużony działacz PSL Kołobrzeg Jerzy Jaguś. Po części oficjalnej na wszystkich uczestników czekały liczne atrakcje, występy gwiazdy koncerty orkiestr dętych i nie tylko, a także wybory Kwiatu Ruchu Ludowego.