Light rain

4°C

Kołobrzeg

20 kwietnia 2024    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
20 kwietnia 2024    
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Historia wsi kołobrzeskiej: Stramniczka

O historii miejscowości Stramnica pisałem ponad 2 lata temu (przeczytaj). Warto zapoznać się z tym materiałem przed przeczytaniem dziejów Stramniczki, gdyż obie miejscowości dużo wiąże, łącznie z przeniesieniem nazwy. Historia Stramnicy jest jednak starsza i sięga 1276 roku, kiedy to wieś weszła w skład dóbr prepozyta kapituły kolegiackiej, a więc jest bardzo odległa. Ze Stramniczką tak już nie jest.

Stramniczka znajduje się ok. 7 km na wschód od Kołobrzegu. W dawnych czasach, wieś znajdowała się na skraju Kołobrzeskiego Lasu. Można było do niej dojechać tylko nieutwardzonymi drogami. Najwyższe wzniesienie osiąga tam aż 45,9 m nad poziomem morza. Uprawiano tam żyto, owies i ziemniaki. Ponad 85% gruntów stanowiły grunty orne, 3,1% łąki. Ich brak powodował, że poza końmi i bydłem, hodowano tam trzodę chlewną i drób.

Według niemieckiej historiografii, dzieje Stramniczki sięgają XVIII wieku, gdy na skraju lasu, który był bardziej rozległy niż w XX wieku, znajdowała się leśniczówka. Wraz z karczowaniem Kołobrzeskiego Lasu w I połowie XIX wieku, zaczęło tu pojawiać się osadnictwo, nazywane kolonią leśną. Początkowo, mieszkało tu zaledwie 8 osób. Warunki były trudne i częściowe osadnictwo z przełomu XVIII i XIX wieku przetrwało, ale napotykało na problemy. Jednak wraz z rozwojem miejscowości w 1864 roku żyło tu już 79 osób. Kolejny rozwój miejscowości następował po zjednoczeniu Niemiec w 1871 roku. Teren wsi powiększył się do 101 hektarów. Mieszkało tu 86 osób. W 1911 roku powstał tu budynek szkolny. W 1939 roku uczyło się tu 26 dzieci. W miejscowości istniał także cmentarz.

W 1939 roku w Stramniczce żyło 116 mieszkańców. Mała niewielka wieś rolnicza nie zapisała się w specjalny sposób na kartach historii. Dziś, jest to niewielka miejscowość w gminie Dygowo. Liczba mieszkańców nie przekracza tam 100 osób...

Robert Dziemba

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama