26 kwietnia 2024    |    Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
26 kwietnia 2024
    Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

Czerwone Gitary i Kabaret Moralnego Niepokoju rozpoczynają sezon w amifteatrze

Już w najbliższy piątek koncertem Czerwonych Gitar rozpocznie się koncertowe lato w amfiteatrze. 17.06.2022r. godz. 19.00 - Czerwone Gitary

Czerwone Gitary nazywane były polskimi Beatlesami i tak jak Oni w 1969 roku na Targach Płytowych w Cannes (Francja) odebrali nagrodę Trophėe du MIDEM. Ich popularność w Polsce, Związku Sowieckim, Niemczech i krajach ościennych, dorównywała tej, jaką cieszyła się Wielka Czwórka z Liverpoolu. Grupa The Beatles od pięćdziesięciu lat nie istnieje, a Czerwone Gitary nadal występują, nagrywają i nadal odnoszą sukcesy. W roku 2000 CZG zostały laureatem plebiscytu tygodnika "Polityka" na najlepszy polski zespół muzyczny XX wieku. Dostali też nagrodę "Prometeusz 2000" za największe osiągnięcia artystyczne w sztuce estradowej i szczególne zasługi dla kultury polskiej. Pierwszy skład Czerwonych Gitar tworzyli: Bernard Dornowski, Krzysztof Klenczon, Jerzy Kosela, Jerzy Skrzypczyk i Henryk Zomerski. W roku 1966 tego ostatniego zastąpił Seweryn Krajewski, a w kilka miesięcy później odszedł Jerzy Kosela. W 1970 roku karierę solową rozpoczął Krzysztof Klenczon, który zginął w wypadku samochodowym(1981). Ich publiczny debiut odbył się pod hasłem "Gramy i śpiewamy najgłośniej w Polsce" i miał miejsce już 15 stycznia 1965 roku. Tak rozpoczęła się niebywała, licząca ponad dwie dekady kariera zespołu, która w Polsce i krajach ościennych nie ma swego odpowiednika. W tym czasie wygrywali wszystkie możliwe plebiscyty, zdobywali nagrody na festiwalach w Opolu i Sopocie, zdobywali Złote Płyty i nagrywali niezliczone ilości płyt i przebojów. W połowie lat 80. ubiegłego wieku, zespół zwolnił nieco tempo, ale za namową przedstawicieli amerykańskiej Polonii powrócił na polskie i polonijne trasy w 1990 roku. W 1997 roku grupę opuścił Seweryn Krajewski, a w dwa lata później w jego ślady poszedł Bernard Dornowski. W tym samym czasie do zespołu powrócili: Henryk Zomerski (zm. 2011) i Jerzy Kosela (zm. 2017). Pomimo zmian personalnych, Czerwone Gitary wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. PLATYNOWY KONCERT jest podsumowaniem 55 letniej działalności Zespołu. W blisko 2 godzinnym programie, usłyszycie Państwo największe przeboje z początkowego okresu działalności Grupy, nowe propozycje Zespołu i zobaczycie historię zespołu w przekazie multimedialnym. Od parunastu lat CZERWONE GITARY tworzą: Jerzy Skrzypczyk - perkusja, śpiew, Mieczysław Wądołowski, - gitara akustyczna, śpiew, Dariusz Olszewski - gitara solowa, śpiew oraz Arkadiusz Wiśniewski (gitara basowa, śpiew, aranżacje). Ich występy przyjmowane są entuzjastycznie, o czym świadczy reakcja widzów na koncertach i liczne, pokoncertowe opinie.

W sobotę zaś o 19:00 Kabaret Moralnego Pokoju.

„Za długo panowie byli grzeczni” to tytuł najnowszego programu Kabaretu Moralnego Niepokoju, który trwa około dwie godziny i przez właśnie tyle czasu można zapomnieć, że jest/było coś takiego jak jakaś pandemia. Jest za to ciepły, błyskotliwy i inteligentny humor, którym Kabaret komentuje życie. Są tu rodzice, od których nie chce się wyprowadzić dorosłe dziecko, córka, która sprawia kłopoty ojcu, ojciec, który zadręcza córkę, mąż, który próbuje wyegzekwować od żony małżeńskie obowiązki, małżeństwo, które ciągle nawzajem się poprawia i syn, który zastanawia się nad swoją płcią i nad tym, jak właściwie powinno się go nazywać. Jest cała galeria postaci, która ma dosyć przypisanych przez konwenanse życiowych ról i która postanawia z tym zerwać. Bo jak długo można się dostosowywać do tego, co chcą w nas widzieć inni? Za długo panowie byli grzeczni.