Overcast Clouds

16°C

Kołobrzeg

21 czerwca 2024    |    Imieniny: Alicja, Marta, Alojz
21 czerwca 2024    
    Imieniny: Alicja, Marta, Alojz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Na terenie Gminy Kołobrzeg pomiędzy Kądzielnem i Stramnicą ruszyła budowa farmy wiatraków. Ekolodzy są zaskoczeni inwestycją i twierdzą, że to zły pomysł.


Z dostępnych informacji w Ministerstwie Gospodarki (zobacz) wynika, że farma o mocy ok. 4 MW (26 wiatraków o wysokości 100 m). powstanie tuż przy Lesie Kołobrzeskim. Wiatraki wraz z turbinami będą miały 130 m wysokości, do tego można doliczyć 40-metrowe wzniesienie nad poziomem morza. Będą dwukrotnie wyższe od kołobrzeskiej bazyliki - razem daje to bowiem 170 metrów nad poziomem morza!. Inwestorem jest Wiatrowa Baltica spółka z o.o.

10 grudnia 2007 roku Wiatrowa Baltica Sp. z o.o. składa wniosek do wójta Gminy Kołobrzeg o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia. 11 lutego 2008 roku wójt nakłada na inwestora obowiązek sporządzania raportu oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na budowie zespołu elektrowni wiatrowych w miejscowości Stramnica, dz. 137/1, 197/4, Gmina Kołobrzeg. W oparciu o raport oddziaływania na środowisko, 11 maja 2009 roku wójt wydaje decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie: "Zespołu elektrowni wiatrowych Stramnica, dz. nr 137/1, 182, 197/3, 197/4, 166/10, 200/2 obręb ewidencyjny Stramnica, dz. nr 259 obręb ewidencyjny Niekanin, dz. nr 2/11, 2/4, 2/9 obręb 20 miasta Kołobrzeg". W decyzji środowiskowej wymienia się m.in. działki nr 2/11, 2/4, 2/9 obręb 20 Miasta Kołobrzeg. Przez działki te położone w okolicy "Bastionu" przebiegać będzie linia energetyczna od rozdzielni przy ul. Koszalińskiej do wiatraków.

Obszar położony pomiędzy Kądzielnem i Stramnicą proponowany jest w waloryzacji przyrodniczej gminy do ochrony w formie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego. Podobna propozycja jest w Waloryzacji przyrodniczej miasta i dotyczy sąsiadującego obszaru "Mirocice". Celem ochrony miało być zachowanie unikalnych walorów różnorodności biologicznej, ochrona lokalnych walorów krajobrazowych, zachowanie żerowisk kani rudej i lęgowiska dzierzb, ochrona ptaków wróblowatych oraz zachowanie
walorów krajobrazowych.

- Od roku 2001, tzn. od czasu wykonania waloryzacji przyrodniczej władze gminy jak i władze miasta nie uczyniły nic dla nadania statusu ochronnego tym terenom - mówi jeden z ekologów. - Status taki uniemożliwiłby zbudowanie wiatraków w tym miejscu. Trudno ocenić na ile te działania były celowe, a na ile są skutkiem niefrasobliwości. W Lesie Kołobrzeskim odnotowano występowanie około 80 gatunków ptaków, w tym tak rzadkich, jak perkoz rdzawo szyi, bąk, żuraw, czaple. Łabędzie nieme, które często towarzyszą nam na kołobrzeskiej plaży, tutaj mają swoje gniazda. Także nietoperze zamieszkują ten las. Teraz u jego wrót wyrośnie płot wiatraków. Dziewiczy do tej pory wzorcowy krajobraz morenowy w sąsiedztwie uzdrowiska kołobrzeskiego zostanie oszpecony widokiem ogromnych wiatraków. Wydaje się, że spadnie także atrakcyjność rejonu "Mirocice", gdzie właściciel terenu planuje
posadowić ekskluzywne, ekologiczne osiedle mieszkaniowe. Czy niedaleki jest czas kiedy w okolicy powstanie jakaś huta albo montownia samochodów?


Zapytany o sprawę rzecznik prasowy prezydenta, Michał Kujaczyński stwierdził, że miasto nie miało wpływu na tę inwestycję. Rzecznikowi nic również nie wiadomo na temat prac nad ochroną tego terenu.

 

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama