3 lipca 2024    |    Imieniny: Anatol, Jacek, Tomasz
3 lipca 2024
    Imieniny: Anatol, Jacek, Tomasz

Na terenie Gminy Kołobrzeg pomiędzy Kądzielnem i Stramnicą ruszyła budowa farmy wiatraków. Ekolodzy są zaskoczeni inwestycją i twierdzą, że to zły pomysł.

Z dostępnych informacji w Ministerstwie Gospodarki (zobacz) wynika, że farma o mocy ok. 4 MW (26 wiatraków o wysokości 100 m). powstanie tuż przy Lesie Kołobrzeskim. Wiatraki wraz z turbinami będą miały 130 m wysokości, do tego można doliczyć 40-metrowe wzniesienie nad poziomem morza. Będą dwukrotnie wyższe od kołobrzeskiej bazyliki - razem daje to bowiem 170 metrów nad poziomem morza!. Inwestorem jest Wiatrowa Baltica spółka z o.o.

10 grudnia 2007 roku Wiatrowa Baltica Sp. z o.o. składa wniosek do wójta Gminy Kołobrzeg o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia. 11 lutego 2008 roku wójt nakłada na inwestora obowiązek sporządzania raportu oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na budowie zespołu elektrowni wiatrowych w miejscowości Stramnica, dz. 137/1, 197/4, Gmina Kołobrzeg. W oparciu o raport oddziaływania na środowisko, 11 maja 2009 roku wójt wydaje decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie: "Zespołu elektrowni wiatrowych Stramnica, dz. nr 137/1, 182, 197/3, 197/4, 166/10, 200/2 obręb ewidencyjny Stramnica, dz. nr 259 obręb ewidencyjny Niekanin, dz. nr 2/11, 2/4, 2/9 obręb 20 miasta Kołobrzeg". W decyzji środowiskowej wymienia się m.in. działki nr 2/11, 2/4, 2/9 obręb 20 Miasta Kołobrzeg. Przez działki te położone w okolicy "Bastionu" przebiegać będzie linia energetyczna od rozdzielni przy ul. Koszalińskiej do wiatraków.

Obszar położony pomiędzy Kądzielnem i Stramnicą proponowany jest w waloryzacji przyrodniczej gminy do ochrony w formie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego. Podobna propozycja jest w Waloryzacji przyrodniczej miasta i dotyczy sąsiadującego obszaru "Mirocice". Celem ochrony miało być zachowanie unikalnych walorów różnorodności biologicznej, ochrona lokalnych walorów krajobrazowych, zachowanie żerowisk kani rudej i lęgowiska dzierzb, ochrona ptaków wróblowatych oraz zachowanie
walorów krajobrazowych.

- Od roku 2001, tzn. od czasu wykonania waloryzacji przyrodniczej władze gminy jak i władze miasta nie uczyniły nic dla nadania statusu ochronnego tym terenom - mówi jeden z ekologów. - Status taki uniemożliwiłby zbudowanie wiatraków w tym miejscu. Trudno ocenić na ile te działania były celowe, a na ile są skutkiem niefrasobliwości. W Lesie Kołobrzeskim odnotowano występowanie około 80 gatunków ptaków, w tym tak rzadkich, jak perkoz rdzawo szyi, bąk, żuraw, czaple. Łabędzie nieme, które często towarzyszą nam na kołobrzeskiej plaży, tutaj mają swoje gniazda. Także nietoperze zamieszkują ten las. Teraz u jego wrót wyrośnie płot wiatraków. Dziewiczy do tej pory wzorcowy krajobraz morenowy w sąsiedztwie uzdrowiska kołobrzeskiego zostanie oszpecony widokiem ogromnych wiatraków. Wydaje się, że spadnie także atrakcyjność rejonu "Mirocice", gdzie właściciel terenu planuje
posadowić ekskluzywne, ekologiczne osiedle mieszkaniowe. Czy niedaleki jest czas kiedy w okolicy powstanie jakaś huta albo montownia samochodów?

Zapytany o sprawę rzecznik prasowy prezydenta, Michał Kujaczyński stwierdził, że miasto nie miało wpływu na tę inwestycję. Rzecznikowi nic również nie wiadomo na temat prac nad ochroną tego terenu.