3 lipca 2024    |    Imieniny: Anatol, Jacek, Tomasz
3 lipca 2024
    Imieniny: Anatol, Jacek, Tomasz

informacje kołobrzeg, konserwator,bryzaWojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie przesłał wnioski do planu zagospodarowania przestrzennego centrum miasta, działka z "Bryzą".

Radni przystąpili do sporządzenia planu dla działki, na której obecnie stoi "Bryza". Obecnie, właściwe organy wnoszą warunki dla tego dokumentu. Co ciekawe, Wojewódzki Konserwator Zabytków podszedł do tematu planu nieco inaczej, niż prezydent przy wydawaniu warunków zabudowy. Warto zwrócić na to uwagę i zastanowić się, dlaczego wcześniej nie zrobiono planu dla tej działki: czy dlatego, że byłyby takie obostrzenia, których nie dało miasto?

Ale poczytajmy, zanim wydamy opinie. "Teren objęty projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obszaru miasta Kołobrzeg, obejmujący teren pomiędzy ul. A. Krajowej, Katedralną, Mariacką a Wąską jest położony na obszarze wpisanym do rejestru zabytków pod nr 10 jako Śródmieście m. Kołobrzeg i stanowi samo centrum historycznego założenia urbanistycznego. Na obszarze (...) znajduje się budynek dawnej Akademii Rycerskiej wpisany do rejestru zabytków pod nr A-1066. Teren objęty projektem planu od północnego wschodu sąsiaduje z budynkiem Muzeum Oręża Polskiego wpisanym do rejestru zabytków pod nr A-1064 jako dom. W bezpośrednim sąsiedztwie terenu objętego projektem planu zagospodarowania przestrzennego znajduje się monumentalny zabytek gotycka Bazylika Mn. pw. Wniebowzięcia NMP wpisana do rejestru zabytków pod nr A-1063. Bazylika kołobrzeska jest jedynym w Polsce halowym kościołem 5-nawowym (to akurat nieprawda - pierwotne wnętrze 3-nawowe ma charakter halowy - dop. MK), który może pomieścić 7 tys. osób. Posiada ona charakterystyczną masywną sylwetę z blokiem wieżowym o wysokości łącznie z iglicą 74 m npt.; gzyms nawy znajduje się na wysokości 16,25 m npt. Projektowana zabudowa będzie stanowiła tło i kontekst dla w/w zabytku. W związku z powyższym wnioskuje się o uwzględnienie w ustaleniach mpzp podstawowych zasad konserwatorskich dla przedmiotowego kwartału, takich jak przywrócenie historycznej linii zabudowy ustalonej na podstawie materiałów ikonograficznych i badań archeologicznych, nawiązanie do historycznych podziałów parcelacyjnych, skali i formy zabudowy w oparciu o materiały historyczne z uwzględnieniem szeroko pojętego kontekstu miejsca. Wnioskuje się o ustalenie na obrzeżach kwartału nieprzekraczalnej wysokości budynków liczonej od poziomu istniejącego terenu do wysokości kalenicy głównej od 12 do 15 m npt. (istniejącego terenu). Dachy o zróżnicowanych poziomach kalenic, dwupołaciowe, o jednakowych kątach nachylenia połaci do 30 do 60 stopni; oraz kalenicach głównych usytuowanych równolegle i prostopadle w stosunku do przyległych ulic. Pokrycie dachów materiałami historycznymi (dachówka). Budynek Akademii Rycerskiej podlega ochronie na podstawie przepisów szczególnych. Odległość nowej zabudowy od powyższego budynku winna być taka sama jak odległość historyczna. Brak możliwości bezpośredniej rozbudowy budynku Akademii Rycerskiej".

Konserwator wnioskuje także o poszerzenie zapisów planu o wykopaliska archeologiczne dla tego terenu i badań architektonicznych reliktów historycznej zabudowy kwartału.

informacje kołobrzeg, konserwator,bryza
Fot. P. Dawid