1 lipca 2024    |    Imieniny: Halina, Marian, Klarysa
1 lipca 2024
    Imieniny: Halina, Marian, Klarysa

informacje kołobrzeg, religia,lekcje,szkołyZapisując dziecko do szkoły, rodzice powinni mieć wybór, czy ich pociecha będzie uczyć się religii, czy pójdzie na zajęcia z etyki. Jak to wygląda w Kołobrzegu?

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji z 1992 roku w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w szkołach publicznych, organizowanie przez szkołę zajęć z religii lub etyki odbywa się na życzenie rodziców. Po kontrolach przeprowadzonych w Polsce okazało się, że takie prośby w wielu miastach to fikcja. Postanowiliśmy sprawdzić, jak to wygląda w Kołobrzegu.

W szkołach podstawowych rodzice na zebraniu otrzymują formularz, w którym mogą wybrać, na jakie zajęcia będzie uczęszczało ich dziecko. I jak widać, rodzice wyboru dokonują. Ze statystyk, jakie przygotował dla naszego portalu Urząd Miasta Kołobrzeg wynika, że na lekcje etyki uczęszcza 50 osób.

W przypadku szkół prowadzonych przez Powiat Kołobrzeski, tylko 4 szkoły pobierają od rodziców stosowne oświadczenia z życzeniem nauki ich dzieci religii w wydaniu Kościoła katolickiego, albo dają im wybór w postaci zajęć z etyki. W jednej ze szkół to uczniowie klas pierwszych dokonują wyboru zajęć. W dwóch szkołach oświadczenia o uczestnictwie z lekcjach religii lub etyki nie są wymagane. W 5 szkołach są lekcje etyki, w 2 pozostałych, pomimo zapytania kierownictwa szkoły, rodzice zainteresowania tym przedmiotem nie wyrazili. Co ciekawe, w przypadku rezygnacji dziecka z zajęć religii lub etyki, rodzice nie składają oświadczeń w  4 szkołach ponadgimnazjalnych. W jednej ze szkół, jeżeli uczeń jest niepełnoletni wymagane jest pisemne oświadczenie rodzica, natomiast jedna szkoła deklaruje, że rodzice mogą złożyć pisemne oświadczenie o rezygnacji ucznia z udziału w przedmiotowych zajęciach.

informacje kołobrzeg, religia,lekcje,szkoły