Few Clouds

29 czerwca 2024    |    Imieniny: Benita, Piotr, Paweł
29 czerwca 2024
    Imieniny: Benita, Piotr, Paweł

informacje kołobrzeg, gromek, morze, brzeg, plażaDziś uroczyście przecięto wstęgę na plaży przy Szańcu Kamiennym. W ten sposób symbolicznieodbudowana plaża została oddana do użytku.

Stanisław Gawłowski - sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Tomasz Bobin - dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku, poseł Marek Hok oraz prezydent Janusz Gromek i starosta Tomasz Tamborski dokonali uroczystego zakończenia niezwykle ważnej dla Kołobrzegu inwestycji jaką była odbudowa brzegów morskich. Tomasz Bobin zaznaczał, że Kołobrzeg ma najbezpieczniejszą plażę po II wojnie światowej, oczyszczoną z elementów metalowych starej broni. Janusz Gromek podkreślał, że kołobrzeżanie mają wreszcie w tym miejscu plażę, bo przez wiele lat był tu niewielki odcinek który pozwalał jedynie obejść Szaniec Kamienny, a potem i tego nie było. Natomiast Stanisław Gawłowski przypomniał, że były osoby, które nieco inaczej widziały tę historyczną inwestycję. Wspomniał posła Czesława Hoca, który zamiast pomagać, pisał donosy do NIK. Na koniec, Janusz Gromek zmierzył plażę. Ma około 60 metrów szerokości, choć dziś był sztorm i zapewne gdyby nie wysoka fala, byłoby więcej.

Inwestycja objęła 3-kilometrowy odcinek wybrzeża. Wybudowano 35 ostróg o długości 110 m każda, 12 kamiennych progów podwodnych usytuowanych 120-150 m od brzegu oraz przetransportowano na umacniany odcinek plaży ponad 700 tysięcy metrów sześciennych piasku. Do budowy ostróg zużyto ponad 10 tysięcy sosnowych pali. Do budowy progów zużyto 240 tysięcy ton kamienia. Podczas oczyszczania plaży znaleziono ok. 500 niewybuchów. Całość prac kosztowała 62 mln zł. 85% inwestycji sfinansowano ze środków unijnych.