17 maja 2024    |    Imieniny: Weronika, Sławomir, Brunon
17 maja 2024
    Imieniny: Weronika, Sławomir, Brunon

informacje kołobrzeg, absolutorium, sesja, powiat15 radnych PO i PSL zagłosowało za absolutorium z wykonania budżetu powiatu w 2011 roku. 4 radnych SLD wstrzymało się podczas głosowania.

Absolutorium, choć generalnie jest jedynie skwitowaniem spraw finansowych, jest ważne z politycznego punktu widzenia. Świadczy o politycznym poparciu dla określonej polityki. Stąd też sesje absolutoryjne są tak ważne. Dowodzą tego, jak dany samorząd się rozwija, jak gospodaruje finansami i jak inwestuje.

W przypadku powiatu kołobrzeskiego przychody w 2011 roku wyniosły ponad 97mln zł, rozchody ponad 114 mln zł. Deficyt ubiegłoroczny to ponad 16 mln zł, a łączny dług samorządu powiatowego to ponad 28 mln zł. Starosta Tomasz Tamborski zwrócił uwagę na dochody powiatu i wykonywane na wysokim poziomie wydatków inwestycje, co świadczy o rozwoju i poprawie funkcjonowania powiatu. Barbara Ostrowska, skarbnik powiatu, przypomniała, że budżet jest prorozwojowy, choć niestety, od wielu lat utrzymuje się wysoki poziom wydatków na oświatę, które mają charakter dominujący, a w powiecie kołobrzeskim przekraczające 40 procent.

O wykonaniu budżetu powiatu pozytywnie wypowiedziała się Regionalna Izba Obrachunkowa oraz komisje Rady Powiatu. Monika Czajkowska, przewodnicząca Klubu PO-PSL, oceniła budżet jako wychodzący naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Wskazała tu na pozyskanie przez powiat 18 mln zł, budowę jakże potrzebnych dróg, realizację programów unijnych i rozwój sfery społecznej. Wskazała, że tylko inwestycje w powiecie pochłonęły ponad 28 mln, co stanowi ponad 20% wydatków w 2011 roku.

Zbigniew Błaszczuk, który w imieniu SLD ocenił wykonanie budżetu podkreślił, że władzę w Polsce, województwie, mieście i powiecie sprawuje PO. - Dokąd prowadzi nas umiłowany przywódca - pytał retorycznie Błaszczuk. Lewica wytknęła 26-krotne nowelizowanie budżetu. Błaszczuk podkreślił, że powiat pędzi na deficycie i marnuje pieniądze na obsługę długu publicznego. Wskazał, że wydatki powiat łata kredytem. - Jest to mistrzostwo Europy jeśli idzie o zadłużaniu się. Jak powiedział klasyk, nasze finanse stały nad przepaścią, dzisiaj zrobiliśmy krok naprzód - krytykował były prezydent Kołobrzegu. Błaszczuk zwracając uwagę na wydawanie nieswoich pieniędzy wskazał, że w powiecie funkcjonuje dyscyplina partyjna, jakby PO miała rządzić do końca świata i jeden dzień dłużej. Radny SLD widział też i plusy dodatnie, ale tam gdzie one występowały, również spotkały się z polityczną krytyką.

Ostatecznie, absolutorium dla Zarządu Powiatu zostało udzielone większością 15 głosów, przy 4 wstrzymujących się.

informacje kołobrzeg, absolutorium, sesja, powiat