Broken Clouds

3 maja 2024    |    Imieniny: Maria, Nina, Aleksander - ¦więto Konstytucji 3-Maja
3 maja 2024
    Imieniny: Maria, Nina, Aleksander - ¦więto Konstytucji 3-Maja

Znane są już sondażowe wyniki wyborów. W komisjach obwodowych trwa liczenie głosów, a w sztabach oczekiwanie: radosne... lub co nieco nerwowe...

Pierwsze wyniki sondażowe wskazują na to, że na polskiej scenie politycznej nie będzie wielkiej zmiany. Rządząca koalicja ma szansę zachować większość, za to pojawia się nowa siła w postaci Ruchu Poparcia Palikota. Największą porażką tych wyborów jest wynik Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Prawo i Sprawiedliwość otrzymało wstępny wynik nieco lepszy niż w sondażach, ale i tak ostatecznie wszystko będzie jasne już jutro rano.

W Kołobrzegu frekwencja powinna przekroczyć 50 procent. Były lokale, w których zabrakło kart do głosowania, były i takie, w których trzeba było dostawić drugą urnę na głosy. Obecnie pracują członkowie obwodowych komisji wyborczych, którzy liczą oddane przez wyborców głosy na poszczególnych kandydatów. Spływają już pierwsze dane, ale nie rzutują one na razie na jakąkolwiek całość. W Kołobrzegu trwają trzy wieczory wyborcze: PO, SLD i Łukasza Czechowskiego. PiS ma swój wieczór w Koszalinie.

PLATFORMA OBYWATELSKA
Tu trwa ogólna radość i wielkie poruszenie wynikiem Platformy Obywatelskiej. Po pierwsze dlatego, że wynik jest lepszy od oczekiwanego. Po drugie dlatego, że partia raczej nie będzie potrzebowała nowego koalicjanta. Po trzecie dlatego, że Marek Hok ma szansę zostać posłem na sejm. Na razie w klubie Mosquito trwa oczekiwanie na wyniki z komisji wyborczych, ale nie brakuje optymizmu. Sam Marek Hok na razie nie komentuje wyniku wyborczego poza tym, że cieszy się z takiego zaufania Polaków do jego partii.

SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ
Gdy tuż po godzinie 21.00 stacje telewizyjne podały wstępny wynik sondażowy SLD w tych wyborach, zapadła wielka cisza. Wszyscy wpatrywali się w telewizor w biurze partii przy ul. Granicznej i specjalnego entuzjazmu słychać nie było. Ten wynik to wielka porażka SLD i na pewno nikt z kołobrzeskich struktur partii nie dostał się do sejmu. Taki wynik może również wskazywać, że mandatu nie zdobędzie także Jacek Woźniak, kołobrzeski kandydat do senatu. Trwa jednak liczenie i wszystko może się przecież zdarzyć. Na przykład w Podczelu Jacek Woźniak wygrał głosami ze swoją największą rywalką - Anną Sztark, ale to tylko jedna komisja obwodowa.

ŁUKASZ CZECHOWSKI
Kolejny kandydat PO do parlamentu, nie świętuje razem z resztą kolegów partyjnych, ale osobno - w pubie "Fredro". Jak skomentował Łukasz Czechowski, cieszy się z wyniku Platformy Obywatelskiej i jest przekonany, że Kołobrzeg i Platforma będą miały swojego posła. Kto będzie tym posłem? Tego dowiemy się w najbliższym czasie.