Scattered Clouds

22°C

Kołobrzeg

14 sierpnia 2022    |    Imieniny: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz
14 sierpnia 2022    
    Imieniny: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Radni o nowych miastach partnerskich, wycieczkach i nauce hiszpańskiego

Na wczorajszej sesji Rady Miasta pojawił się ciekawy punkt, dotyczący nawiązania współpracy z nowymi miastami partnerskimi. Pampatar, to miasto w Wenezueli, na wyspie Margarita. Burmistrz Morel David Modriguez zwrócił się z propozycją współpracy do prezydent Kołobrzegu już w ubiegłym roku. Kołobrzeg jest pierwszym polskim miastem partnerskim w Wenezueli. Drugie miasto to Larnaka w Republice Cypryjskiej, posiadające bogatą historię i żyjące z turystyki, także religijnej, gdyż w pobliżu miasta znajduje się meczet Hala Sultan, jedno z najświętszych miejsc islamu.

Projekt na sesję przedłożyła prezydent Anna Mieczkowska. Wywiązała się w tym temacie długa i ciekawa dyskusja. Maciej Bejnarowicz, szef Klubu PiS, mówił w swoim wystąpieniu o kwestiach praktycznych, aby taka współpraca była efektywna i przynosiła jakiekolwiek korzyści. - Jako, że kraj jest egzotyczny to warto współpracować, nawet na etapie nauki hiszpańskiego dla dzieci - twierdził radny, na co przewodniczący rady Bogdan Błaszczyk skwitował: - Ropę też byśmy chętnie kupili.

Izabela Zielińska liczy na to, że jeśli współpraca dojdzie do skutku, to nie tylko uczniowie szkół podstawowych mieliby możliwość nauki hiszpańskiego, ale również młodzież z liceów. Odmiennego zdania był radny Krzysztof Plewko, który mówił, że najpierw powinniśmy się uporać z covidem. - Współpraca online będzie nas mimo wszystko w jakiś sposób kosztować, a powinniśmy szukać oszczędności. A od wycieczek są biura podróży, a taka wycieczka trochę kosztuje.

Głos w dyskusji zabrał również Artur Dąbkowski. Jak mówił,  czytał trochę o polityce w Wenezueli, ocenianej jako kraj dyktatorski. - Piękna wyspa, współpraca online, poszukajmy w Hiszpanii  innej fajnej wyspy i tam współpracujmy.

- Unia Europejska nałożyła sankcje na Wenezuele i grupa G7 nie uznała wyborów, z powodu braku minimum wiarygodności - to kolejne argumenty które przytaczał Jacek Woźniak w sprawie Wenezueli. - Teraz się okazuje, że oni szukają miejsc do współpracy w Polsce. Czy Biuro Prezydenta sprawdziło czy inne kraje w Unii Europejskiej współpracują  z tym krajem? - pytał radny Wóźniak. Przywoływał też krwawe tłumienie protestów w Wenezueli. - Promujemy na siłę zrobić współpracę online, będziemy mieć kolejną miejscowość, gdzie za rok lub dwa będziemy ja rozwiązywać - skwitował.

Podczas dyskusji, Małgorzata Grotto wskazywała, że tu chodzi o współpracę z ludźmi, z młodzieżą, którzy nie są winni tego co się dzieje w ich kraju. - Wymiana kulturowa i językowa będzie dobra dla naszych dzieci - słyszeliśmy na sesji.

Rada większością 12 głosów przyjęła uchwałę. W przypadku dyskusji o nawiązaniu współpracy z Larnaką, na Cyprze radni byli jednogłośni.

Więcej w materiale wideo.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama