Overcast Clouds

17°C

Kołobrzeg

23 czerwca 2024    |    Imieniny: Wanda, Józef, Albin
23 czerwca 2024    
    Imieniny: Wanda, Józef, Albin

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

kłopotowo kołobrzeg

Stale powiększa się zasób zabytków w naszym powiecie. Tym razem wojewódzki konserwator zabytków wpisał do rejestru dwór w Kłopotowie, w gminie Dygowo, wzniesiony w 1911 roku. W dokumentacji konserwatorskiej czytamy:
Dwór został wzniesiony przez nowych właścicieli majątku kłopotowskiego od 1910 roku, tj. Clarę i Hasso von Wedel. Wybudowano obiekt o rozczłonkowanej bryle, dwu i trzykondygnacyjny, murowany, podpiwniczony, nakryty wysokimi dachami, o modernistycznej formie architektonicznej z elementami północnego neorenesansu oraz secesji oraz stosunkowo bogatym, historycznym wystroju wnętrza. Wszystkie elewacje zachowały pierwotną kompozycję i wystrój, odzwierciedlają eklektyczny styl budynku. Dwór zachował szczególnie w obrębie parteru - wiele elementów historycznego wystroju i wyposażenia, o wysokich wartościach artystycznych trwale związanych z bryłą budynku jako jego elementy składowe, drewniana konstrukcja więźby dachowej, w  holu w szerokiej i łukowato sklepionej wnęce znajduje się kominek, dekorowany płaskorzeźbioną sceną, identyczną jak w szczycie ryzalitu fasady. W  salonie muzycznym, czytelni i jadalni zachowane  sztukaterie sufitowe, w formie centralnych rozet, przynarożnych fryzów, a także szerokich plafonów z belkowaniem dekorowanym fryzami i guzami.

Więcej o historii Kłopotowa już wkrótce w cyklu "Weekend z historią", a także w audycji "Kwadrans z historią".

Fot. Marek Wiśniewski

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama