Broken Clouds

28 czerwca 2024
    Imieniny: Florentyna, Leon, Ireneusz

Okiem Zawadzkiego: Bo zdrowie jest najcenniejsze

Motto: "Zdrowie nie jest wszystkim, ale bez zdrowia wszystko jest niczym"
Artur Schopenhauer

Na ostatniej sesji rady miasta podjęliśmy dwie, moim zdaniem ważne dla mieszkańców uchwały. Jedną z nich jest uchwała w sprawie programu profilaktyki zdrowotnej: Zdrowszy Kołobrzeg – profilaktyka przewlekłych bólów kręgosłupa wywołanych szkodliwymi warunkami pracy. Druga natomiast, dotyczyła realizacji tego programu przez Centrum Usług Społecznych „Zdrowszy Kołobrzeg – profilaktyka przewlekłych bólów kręgosłupa wywołanych szkodliwymi warunkami pracy. Praktycznie powyższe tematy przeszły bez większego medialnego echa, a szkoda, bo sprawa, jak już pisałem, jest bardzo ważna z punktu widzenia zdrowotności kołobrzeżan. Tym razem oferta nie dotyczy dzieci i młodzieży. Nie dotyczy też seniorów. Oferta zaadresowana jest do osób w tzw. wieku produkcyjnym! Czyli dla osób w okresie od 20 roku do 59 roku życia.

Można próbować strywializować problem, lub uznać go za mało istotny. Niestety, problemy te zostały zdefiniowane poprzez przeprowadzone w okresie czerwcu - listopadzie 2023 roku  „diagnozę potrzeb i potencjału społeczności lokalnej”. W badaniu tym wzięło udział 792 mieszkańców Kołobrzegu. Okazało się, że pierwsze miejsce wśród preferowanych przez mieszkańców ofert dotyczy zwiększenia dostępu do usług ochrony zdrowia. Mówiąc wprost, programy wspomagające zdrowie i zdrowy styl życia oraz usługi fizjoterapii zajmują dwa pierwsze miejsca na liście pokazującej zapotrzebowanie na usługi społeczne. Po przeanalizowaniu wszystkich danych, zdefiniowana lista potrzeb posłużyła do skonstruowania rekomendacji w zakresie oferty dla mieszkańców w zakresie ochrony i promocji zdrowia dla osób w wieku produkcyjnym, w tym rodzin z dziećmi – profilaktykę bólów kręgosłupa.

Nie ma się z czego śmiać. Zespół bólowy kręgosłupa jest objawem, jak czytamy w raporcie, towarzyszącym wielu schorzeniom. Powodem takiego bólu są czynniki mechaniczne i biologiczne, np. siedzący tryb życia, nieprawidłowe odżywianie się i doprowadzenie do nadwagi. Nawet nadużywanie leków może zaszkodzić kręgosłupowi. Wychodząc naprzeciw powyższym oczekiwaniom, miasto opracowało program podjęcia działań profilaktycznych których celem jest uzyskanie i utrzymanie prawidłowej postawy ciała, remisji lub zahamowanie pogłębienia się schorzenia kręgosłupa. W dalszej kolejności natomiast, zachęcanie do podejmowania aktywności fizycznej po zakończeniu cyklu zabiegów.

Ostatnie lata, jak już pisałem wielokrotnie, pokazują, że osób w wieku produkcyjnym ubywa. Dlatego ważnym się stało utrzymanie takich osób na zasadzie profilaktyki zdrowotnej. Liczymy, że dzięki takiej profilaktyce mniej osób będzie chodziło na zwolnienia, nie doprowadzając tym samym do absencji na swoim stanowisku pracy.

Kto może z tego programu skorzystać? Odpowiedź jest prosta: każdy mieszkaniec w przedziale wiekowym od 20 do 59 lat (rocznikowo, aktywna zawodowo osoba pracująca, ale też osoba bezrobotna). Osoba taka będzie weryfikowana czy jest mieszkańcem Kołobrzegu czy nie, poprzez okazanie Kołobrzeskiej Karty Mieszkańca. To ważne! Ale do rzeczy. Taka osoba powinna udać się na wizytę do Centrum Usług Społecznych przy ul. Okopowej i złożyć stosowny wniosek. Na miejscu, zainteresowany otrzyma indywidualny plan usług społecznych obejmujący wydanie spersonalizowanego skierowania na fizjoterapię, którego uzupełnieniem o dane medyczne zajmie się lekarz rodzinny zainteresowanego. Kolejnym i ostatnim krokiem będzie udanie się do wybranego przez siebie realizatora programu profilaktyki zdrowotnej.

Niestety, jak w każdej tego typu ofercie ilość miejsc jest ograniczona. W trakcie realizacji powyższego programu planuje się realizacje pakietów 250 w każdym roku kalendarzowym. Jaki tego będzie koszt dla mieszkańców? Odpowiadam: żaden. Po prostu nie przewiduje się odpłatności za korzystanie z  programu, tym samym nie przewiduje się też systemu ulg i zwolnień. Wszystko ma charakter nieodpłatny.

Oczywiście jak wiemy, nie ma nic za darmo. Warto zatem zaznaczyć, że koszt tych programu będzie ponosił budżet miasta. Szacuje się, że np. w roku bieżącym koszt będzie wynosił 119.967,50 zł.

Kończąc, uważam, że pomysł jest ciekawy, pro zdrowotny i zachęcam do aktywnego uczestnictwa.

Dariusz Zawadzki