Light rain

7°C

Kołobrzeg

21 lutego 2024    |    Imieniny: Eleonora, Feliks, Kiejstus
21 lutego 2024    
    Imieniny: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Mądrości Woźniaka: Gdzie w Kołobrzegu jest ulica śmietnikowa?

Pasy drogowe kołobrzeskich ulic i urządzenia, które można, a niekiedy trzeba w nich lokalizować, to dla władz miasta czarna magia. Pokazuję i objaśniam.

W 2019 roku gruchnęła wiadomość, że prezydent miasta robi spacer po mieście, w towarzystwie lokalnych seniorów. Wypadkową tej wycieczki była decyzja o zakupie i zlokalizowaniu w kilku punktach miasta przycupek. Przycupka, to taka quasi ławeczka, której głównym celem jest dać wytchnienie, gdy w drodze do domu, najczęściej z torbami zakupów, poczujesz potrzebę, żeby gdzieś „przycupnąć”. Nawet ucieszyłem się, bo miałem to w programie wyborczym i w kampanii poruszyłem ten temat jako pierwszy, co można zobaczyć w archiwalnych programach TKK. W moim wyobrażeniu, taka ławeczka mogła być bez oparcia, nie za wysoka, ale koniecznie z siedziskiem płaskim, równoległym do podłoża. I tego się spodziewałem. Ale zuchy z magistratu wpisały hasło w Google i… wyskoczyło im, że przycupki, to taka hard wersja klęczników, ze skośnym siedziskiem. Stoją sobie teraz w niektórych miejscach, bezużyteczne, a ludziska nabijają się w sieci z prezydentek. Jak wpisać w wyszukiwarkę „przycupki”, to od razu wyskoczy kilka rekordów z Kołobrzegu i to na szczycie. Przynajmniej jest efekt promocyjny, w myśl zasady, że nieważne co mówią…

Kolejnym absurdem drogowym jest dramatyczny przykład walki o klienta Strefy Płatnego Parkowania przy ulicy Wschodniej. Rzekomo SPP stała niewykorzystana, kasa nie płynęła, to zuchy w magistracie, a w zasadzie zastępczyni drużynowej, wpadła na pomysł, żeby wzdłuż sąsiedniej ul. Morawskiego nasadzić biało czerwonych słupków drogowych, w liczbie kilkuset, bo pracownicy okolicznych hoteli nie chcieli wykupywać abonamentów i parkowali na poboczu tej ulicy. Całość kosztowała nas, podatników, c.a. 43 tys. zł. Jakbyśmy nie mieli pilniejszych wydatków. I nikomu nie wpadło do głowy, że przy tej ulicy, akurat w tym miejscu rusza budowa kolejnego hotelu i dostęp do tej nieruchomości powinien być zapewniony właśnie z ul. Morawskiego, zdewastowanej, która docelowo ma, za kilka lat, stać się ciągiem pieszo rowerowym, bo w planie zagospodarowania przestrzennego zmieniliśmy układ komunikacyjny w tym miejscu. Ludzie pukają się w czoło, jak to widzą i odbierają to jako klasyczną złośliwość.

Kiedy myślałem, że nic nie jest w stanie mnie zdziwić, pojechałem zobaczyć, jak zuchy zrobiły ul. Obrońców Westerplatte. Pięknie to wygląda, mniejszą liczbę miejsc parkingowych rekompensuje jakość wykonania i zgranie z otoczeniem. Zresztą jestem zwolennikiem ograniczania tam ruchu, więc może być. Ale jest tam taki jeden element, który wbił mnie w osłupienie (pokazuję na zdjęciach poniżej). Projektant zaprojektował niskie krawężniki i słusznie, bo jest to element walki z barierami architektonicznymi dla OZN. Ale ktoś sprytny zorientował się, że inni sprytni mogą wykorzystać to udogodnienie do innych niecnych zamiarów, czyli parkowania na dziko. Generalnie, problem powinna załatwić właściwa organizacja ruchu z restrykcyjnym oznakowaniem pionowym, ale zuchy wpadły na pomysł, że można to zorganizować nieco inaczej. Kosztowniej. I dziś zamiast ulicy Obrońców Westerplatte mamy ulicę… śmietnikową. Ludzie przecierają oczy ze zdumienia.

A ja uważam, że jak deweloper lub wspólnota właścicieli lokali nie chcą, żeby im ktoś zastawiał samochodami część ciągu komunikacyjnego w postaci chodnika, to może trzeba się zrzucić i na swój koszt i ustawić w tym miejscu ładne klomby. Ogrodnik miejski podpowie jakie.

Jacek Woźniakreklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama