Few Clouds

4°C

Kołobrzeg

20 kwietnia 2024    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
20 kwietnia 2024    
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Tydzień z kulturą

17.01.2024 (środa) godz. 18.00
19.01.2024 (piątek) godz. 18.00
Wykłady otwarte profesora Dobrosława Bagińskiego
Laboratorium Kultury Adebar

Z ogromną przyjemnością zapraszamy do Laboratorium Kultury na wykłady otwarte profesora Dobrosława Bagińskiego - rzeźbiarza, malarza, fotografika, pedagoga i teoretyka sztuki.
Dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych we Wrocławiu uzyskał w 1975 roku., a działania artystyczne rozpoczął we wrocławskiej grupie „Galeria Sztuki Aktualnej” (1972-1975). Następnie powrócił do rodzinnego Lublina, gdzie tworzy i działa do dziś.
Profesor jest autorem książki "OBRAZ. ZAGADKA WZROKOWA", która wyjaśnia fenomen powstawania w umyśle człowieka obrazów otaczającego go świata. To przewodnik po wizualności, którego zadaniem jest wypracowanie pewnego minimum wiedzy zarówno dla amatorów jak i wyrafinowanych smakoszy kultury obrazowej. Imponująca warstwa ilustracyjna książki przywołuje obrazy od czasów prehistorii do współczesności oraz zawiera ilustracje opracowane przez autora i kilkanaście dydaktycznych prac studentów. W treści książka odwołuje się do szeroko znanych dzieł sztuki i architektury, co pozwala nadać objaśnieniom możliwie uniwersalny charakter.
Pierwszy wykład (środa, 17. stycznia, g. 18:00) "SZTUKA WIDZENIA SZTUKI" przeznaczony jest dla wszystkich, którzy czują potrzebę poszerzenia perspektywy i głębszego zrozumienia sztuki współczesnej na podstawie wybranych, ikonicznych dzieł z lat 1850 - 2020.
Drugi wykład (piątek, 19. Stycznia, g. 18:00) "CO WIDZIMY I DLACZEGO" wyjaśnia fenomen powstawania w umyśle człowieka obrazów otaczającego go świata i połączony jest z promocją książki "Obraz. Zagadka wzrokowa"
Wstęp wolny i dla każdego.

17.01.2024 (środa) godz. 19.00
DKF SZTORM: „Dream Scenario” reż. Kristoffer Borgli (100 min.)
Bilety: 15 zł (normalny), 13 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)
Sala widowiskowa

Komedia, o jakiej nikomu się nie śniło! „Dream Scenario” to wyprodukowany przez studio A24 film z Nicolasem Cage’em w brawurowej i całkowicie zaskakującej roli. Paul (Cage) to sympatyczny, choć trochę nudny profesor akademicki, który znienacka zaczyna pojawiać się w snach milionów obcych ludzi – a wszyscy zadają sobie pytanie: dlaczego akurat on?
Zdobywca Oscara Nicolas Cage wciela się w rolę niedocenianego i niemal niezauważalnego szarego człowieka, którego los zmienia się diametralnie, odkąd co noc śni się obcym ludziom na całym świecie. Z dnia na dzień, a w zasadzie z nocy na noc, Paul Matthews staje się celebrytą szczególnej kategorii. Nastoletnie córki przestają się go wstydzić, odzywa się do niego jego była, w oczach studentów zaczyna być cool, a na biurku przybywa lukratywnych kontraktów reklamowych. Wreszcie jest KIMŚ. Jednak szybko jego życie z ucieleśnienia marzeń staje się koszmarem, a z fascynującego fenomenu Paul staje się ofiarą cancel culture.
Zainteresowany kulturą internetu, viralowością i fenomenem influencerów reżyser Kristoffer Borgli („Chora na siebie”) eksploruje zarówno proces stawania się celebrytą, jak i szybką utratę sympatii mas. Zgłębiając te tematy, nie mógł lepiej dobrać odtwórcy głównej roli. Cage, którego twarz widnieje na tysiącach memów i zabawnych gadżetów, pokazuje tutaj nie tylko wybitny komediowy talent, ale także fenomenalny warsztat dramatyczny. Wyśmiewany za wybierane role, ale także nieustannie utrzymujący się na topie aktor dostał tu szansę na rozwinięcie skrzydeł. Krytycy uznali nakręcony w duchu Michela Gondry’ego („Zakochany bez pamięci”), Spike’a Jonze’a („Być jak John Malkovich”) oraz Charliego Kaufmana („Anomalisa”) „Dream Scenario” za nieodparcie śmieszny. Sam Nicolas Cage prawdopodobnie nigdy nie był ani tak zabawny, ani tak poruszający.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=1mD7ol91St8


19.01.2024 (piątek) godz. 19.00
Koncert karnawałowy: “Viva Italia!”
Artyści:
Silvia di Falco- sopran/ Sycylia
Baltic Neopolis Orchestra
Bilety: 50 zł (normalny), 45 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)
Sala widowiskowa

Karnawał to wyjątkowy czas w ciągu roku, kiedy również w programie kameralnych koncertów króluje muzyka taneczna, znakomita w odbiorze nie tylko na parkiecie. Zapraszamy więc na koncert iście karnawałowy! Baltic Neopolis Orchestra w składzie: Emanuel Salvador (skrzypce), Nela Zaforemska (skrzypce), Ewa Jungowska (altówka), Tomasz Szczęsny (wiolonczela) i Olga Biła (fortepian) wykona najpiękniejsze walce, polki, arie, znane fragmenty oper i musicali. Partie wokalne to domena sycylijskiej sopranistki Sylvi di Falco. Podczas tego wyjątkowego koncertowego wieczoru przeniosą się Państwo do Wiednia i Wenecji, najświetniejszych czasów klasyki i romantyzmu. Radosne i pełne werwy kompozycje, od polki przez walce, aż po urzekające arie operowe w kunsztownych interpretacjach pozwolą tanecznym krokiem wejść w kolejny rok. Koncert realizowany jest dzięki ministerialnemu projektowi stART który jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Sylwia Di Falco - sopran
Zadebiutowała w roli Adiny w operze „L’elisir d’amore” w Opera Theatre of Milano pod dyrekcją M. Pierangelo Gelmini. Zdobyła nagrodę publiczności na VI Międzynarodowym Konkursie Głosów „Carlos Gomes” za operę i operetki w Turynie. Brała udział w festiwalu Velia jako solistka z Charkowską Orkiestrą Operową (Ukraina); na Międzynarodowym Festiwalu Organowym Malta (Malta), a także w Teatro Asioli z Correggio w Recital Tributedo „G. Verdi”, Uniwersytecie w Mesynie, w festiwalu Bellapa (północny Cypr). Wciąż współpracuje z Festiwalem Pucciniego w Lukce oraz z kilkoma włoskimi i zagranicznymi orkiestrami, z którymi prowadzi intensywną działalność koncertową. Jest dyrektorem artystycznym wielu wydarzeń w Toskanii, Sycylii i Emilii Romagna, w tym dwóch znanych festiwali w Taorminie „Italian OperaTaormina” i „Taormina International Music”

Baltic Neopolis Orchestra to smyczkowa orkiestra kameralna powstała w 2008 roku z inicjatywy młodych artystów. Do dokonań orkiestry należy m.in. zdobycie Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności w 2014 roku, statuetki Fryderyka 2015 w kategorii Album Roku Muzyka kameralna, stworzenie festiwalu muzyki klasycznej Szczecin Classic połączonego z elitarnym i wyjątkowym kursem dla młodych artystów, realizacje projektu Na Okrągło Orkiestra, podczas którego znakomici artyści z Polski i ze świata koncertują w mniejszych ośrodkach kulturalnych naszego kraju, a także kontynuacja prestiżowego cyklu koncertowego Wielcy Koncertmistrzowie, w którym udział biorą wybitni koncertmistrzowie z całego świata. Orkiestra aktywnie i z dużymi sukcesami promuje polską kulturę za granicą, tworząc i uczestnicząc w licznych międzynarodowych projektach. Na dorobek artystyczny Orkiestry składa się osiem płyt w tym Musica Sacra 5 Pawła Łukaszewskiego z udziałem BNO, która została nagrodzona nagrodą muzyczną Fryderyk. Od 2015 roku dyrektorem artystycznym zespołu jest światowej sławy skrzypek i koncertmistrz Vasko Vassilev, na co dzień kieruje nim altowiolistka Emilia Goch Salvador. Podczas uroczystego Koncertu Jubileuszowego w dniu13.11.2023
Orkiestra obchodziła swoje 15-lecie, w trakcie którego wykonała specjalnie skomponowane na tę okazję dzieło pt. „Prawda jak z nut – Ballada na smyczki”, którą wyśpiewał razem z orkiestrą Olek Różanek.

20.01.2024 (sobota) godz. 9.30 – 14.30
Giełda Staroci. Kołobrzeski Klub Kolekcjonera
hol

20.01.2024 (sobota) godz. 19.00
Stand up - Adam Van Bendler "Zło konieczne"
Bilety: 70 zł na kupbilecik.pl
Sala widowiskowa

21.01.2024 (niedziela) godz. 20.00
Kabaret Czesuaf „ Bez przesady”
Bilety: 80 zł w kasie RCK i na biletyna.pl
Sala widowiskowa

FERIE ZIMOWE 24, Filmy i spektakle
15.01.2024 (poniedziałek) godz. 14.00
Film „Kajtek Czarodziej” reż. Magdalena Łazarkiewicz (wiek: 9+, 105 min.)
Bilety: 10 zł w kasie RCK i na tobilet.pl
Sala widowiskowa

Chyba każde dziecko pragnie posiadać czarodziejskie moce. A co, kiedy to marzenie się spełni? Kajtek (Eryk Biedunkiewicz), nastoletni chłopiec o wyjątkowo krnąbrnym usposobieniu, wychowuje się z tatą (Grzegorz Damięcki) i babcią (Maja Komorowska). Klasowy psotnik pewnego dnia odkrywa w sobie nadnaturalne umiejętności. Niecodzienny talent w połączeniu z niesfornym charakterem chłopca oznaczają spore kłopoty nie tylko dla szkoły, ale i dla całego miasta. Czarodziejskie moce przejmują bowiem kontrolę nad życiem Kajtka, który od teraz rozprawia się zarówno z nielubianymi nauczycielami, jak i całą szkolną społecznością, zdobywając sympatię i sławę wśród rówieśników. Sytuacja zaczyna się komplikować, gdy o obdarzonego magicznymi zdolnościami chłopca zaczynają rywalizować siły dobra i zła. W którą stronę pójdzie młody czarodziej?
Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=RE3-kWu2ZsQ

16.01.2024 (wtorek) godz. 14.00
„ Walizki z Różnych Stron Świata”, Teatr Lalek Marka Żyły, wiek 3+, 40 min.
Bilety: 10 zł w kasie RCK i na tobilet.pl
Sala widowiskowa

Spektakl pełen walizek, a walizki pełne lalek, bajek, historii i opowieści – z różnych krajów, czasów i miejsc (nawet takich, które w ogóle nie istnieją!) Pojawiają się bardzo różne lalki a historie są raz śmieszne innym razem trochę straszne! Spektakl nie ma końca, gdyż nowe historie w nowych walizkach pojawiają się cały czas! Aktualnie można spotkać się z: Najsmaczniejszą walizką – a w niej aromatyczna historia z Krainy Sera, Walizką pełną krasnoludków – historia o krasnoludku, który nauczył się latać. Tajemnicza walizka, w której mieści się chyba z tysiąc historii, ale lubi ona płatać figle… Walizka z czasów jaskiniowców – z jedynym na świecie… a niech to będzie niespodzianką! Kolejne walizki już w przygotowaniu!

17.01.2024 (środa) godz. 14.00
„Jak Wojak Józef Diabła Przechytrzył”, Teatr Lalek Marka Żyły, wiek 3+, 35 min.
Bilety: 10 zł w kasie RCK i na tobilet.pl
Sala widowiskowa

Po powrocie z wielkiej wojny Wojak Józef szukając bogactwa postanawia zagrać w karczmie z diabłem w karty. Jednak gra nie idzie po jego myśli i zostaje w jednej koszuli a co gorsza, przegrywa nawet własną duszę… W jaki sposób uda mu się przechytrzyć diabła i czy spełni swoje marzenia o bogactwie?

18.01.2024 (czwartek) godz. 14.00
Film „Katak. Podwodna przygoda” reż. Christine Dallaire-Dupont, Nicola Lemay wiek: 5+, 82 min.
Bilety: 10 zł w kasie RCK i na tobilet.pl
Sala widowiskowa

Katak badzo chce dorosnąć, ale nadal wygląda młodziej od rówieśników. Do tego mało kto wierzy, że jest samodzielny. Niezwykła oceaniczna podróż obróci jednak jego życie o 180 stopni. Nadszedł czas, aby podbić wielką Północ!
Katak należy do białuchów, których nazwa wywodzi się od białego koloru ciała. Nie są takie od urodzenia, jaśnieją z wiekiem. Skóra zwierzątka uparcie pozostaje szara, dlatego musi ono inaczej udowodnić całej gromadzie, że nie jest już dzieckiem. Gdy jego babcia opowiada z tęsknotą o dziadku żyjącym na drugim końcu oceanu, Katak postanawia wziąć sprawy w swoje płetwy. Podczas poszukiwania krewnego połączy siły z natrętnym, ale przezabawnym jesiotrem i przekona się, że warto było ćwiczyć nurkowanie. Młody ssak morski pozna siłę rodziny i wreszcie poczuje się wśród bliskich jak ryba w wodzie!
Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=Zg34GJPyhSE

19.01.2024 (piątek) godz. 14.00
Film „Sea Sparkle” reż. Domien Huyghe (wiek: 9+, 98 min.)
Bilety: 10 zł w kasie RCK i na tobilet.pl
Sala widowiskowa
Morze jest dla Leny drugim domem. Dziewczyna regularnie wygrywa zawody żeglarskie, a jej tata nie ma sobie równych w łowieniu ryb. Czy rzucona na głęboką wodę poradzi sobie z kolejnym wyzwaniem?
Ojciec nastoletniej Leny, kapitan statku, zna wzburzone fale jak własną kieszeń, ale pewnego razu nie wraca z wyprawy. Przyczyny zaginięcia jego statku nie zostały ustalone. Może doszło do załamania pogody, może ktoś z załogi popełnił błąd. Lena ma inne wyjaśnienie: w morzu mieszka gigantyczne stworzenie i to ono jest sprawcą wypadku. Dziewczyna wraz z przyjaciółmi, Kaz i Vincentem, podąża śladem tajemniczej morskiej bestii i próbuje wszystkim udowodnić swoją rację.
Wzruszająca, doceniona na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Młode Horyzonty historia uczy, jak pogodzić się ze stratą i dlaczego warto mówić o swoich emocjach.

 

reklama

reklama

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama