27 kwietnia 2024    |    Imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
27 kwietnia 2024
    Imieniny: Felicja, Teofil, Zyta

Ogień buchał metr nad kominem

Po godzinie 18 strażacy odebrali zgłoszenie od sąsiadki, która widziała z okna buchający ogień przez komin. Zdarzenie miało miejsce w Dygowie. Strażacy z OSP Dygowo po chwili od zgłoszenia byli już na miejscu. Po przeprowadzeniu rozpoznania zastany został rozwinięty pożar sadzy w kominie. Ogień wydostawał się metr nad jego ujściem. W akcji niezbędny okazał się też podnośnik, który przyjechał z kołobrzeskiej jednostki. Cała akcja trwała około trzech godzin. Po sprawdzeniu kamerą termowizyjną oraz czujnikami czadu nie stwierdzono dalszego zagrożenia. Właściciela domu pouczono i wydano zakaz używania przewodu kominowego do czasu wizyty kominiarza.

Strażacy przypominają: do palącego się komina nie wolno wlewać wody, gdyż może to doprowadzić do jego rozerwania i rozprzestrzenienia się pożaru na cały budynek. Aby ugasić palącą się sadzę zaleca się wsypanie do wlotu komina soli kuchennej lub piasku. Gdy to nie przynosi skutku można użyć gaśnicy proszkowej, podając prąd proszku przez wyczystkę w dolnej części komina.

fot. OSP Dygowo