1 maja 2024    |    Imieniny: Józef, Jeremiasz, Filip - ¦więto Pracy
1 maja 2024
    Imieniny: Józef, Jeremiasz, Filip - ¦więto Pracy

bastion,miasto,dzierżawaNa Komisji Uzdrowiskowej radni zajmowali się sytuacja firmy "Bastion". Okazało się, że projekt zgody na dzierżawę na 9 lat może trafić na kolejną sesję.

Sprawa stanęła na komisji w ramach wolnych wniosków. Radni zajęli się tematem odpowiedzi na interpelację radnej Danuty Adamskiej-Czepczyńskiej. Chodziło o to, że urzędnicy napisali, że nie mają żadnych dokumentów dotyczących zanieczyszczenia środowiska na terenie "Bastionu". A według Krzysztofa Plewko mają, bo takowe zanieczyszczenia stwierdziła kontrola służb środowiskowych. Sprawę skrytykowali niektórzy radni. Jacek Woźniak wypomniał, że na Komisji Uzdrowiskowej sprawa tego badania stawała już czterokrotnie. W związku z odczytaniem odpowiedzi Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska dla ekologów okazało się, że odnotowano tam przekroczenia, głos zabrał Jacek Woźniak. - Tam nie doszło do złamania prawa, ani do żadnego zanieczyszczenia środowiska. W dokumentach jest napisane, że stężenie określonych substancji zostało przekroczone dla gruntów z grupy A. To są grunty prawnie chronione, jak użytek ekologiczny i obszar cenny, na mocy odrębnych przepisów. "Bastion" nie leży na terenie chronionym, a Rada Miasta nigdy takiej ochrony nie ustanowiła. Większe stężenie tego rodzaju substancji jest na każdym podwórku, bo dla grupy B i C żadne przekroczenia nie zostały wskazane. Jak ktoś chce robić z "Bastionu" park narodowy, to mu wyjdą przekroczenia. Mało tego. Kopalnie są w grupie C. W grupie C jest więc Kopalnia Borowiny! Wymyślanie tego rodzaju rzeczy to absurd - komentuje radny.

Wtóruje mu wiceprzewodniczący Rady Miasta Piotr Lewandowski. - Bastion to ważna atrakcja w Kołobrzegu. Skoro kontrole na tym terenie nie potwierdziły łamania prawa, skoro dobiega końca opracowanie operatu środowiskowego, możemy zgodnie z deklaracją wrócić do dzierżawy dla tej firmy. Jeśli tylko będziemy mieli informację z operatu, na kolejnej sesji Rady Miasta pojawi się projekt grupy radnych, aby upoważnić prezydenta do podpisania umowy na 9 lat - deklaruje Lewandowski i dodaje, że tematem "Bastionu" znowu przed wyborami straszeni są wyborcy, używa się zgranych i nieprawdziwych argumentów. - Czas z tym skończyć. Właścicielka firmy chce zainwestować w ten teren, chce rozwijać atrakcje, planuje stworzyć muzeum, ale do tych projektów potrzebuje stabilności. Nie zapominajmy, że tam też zatrudnieni są ludzie, to są miejsca pracy.

bastion,miasto,dzierżawa