28 kwietnia 2024    |    Imieniny: Waleria, Ludwik, Paweł
28 kwietnia 2024
    Imieniny: Waleria, Ludwik, Paweł

informacje kołobrzeg, lis, procesSąd Rejonowy w Kołobrzegu zebrał się już na kolejnej rozprawie, aby ponownie rozpatrzyć akt oskarżenia przeciwko naczelniczce Elżbiecie Lis.

Prokuratura Rejonowa w Kołobrzegu oskarża naczelniczkę Wydziału Budownictwa Starostwa Powiatowego o przekroczenie uprawnień i kompetencji oraz poświadczenie nieprawdy. Wcześniej, pod takimi samymi zarzutami zwolnił ją z pracy były już starosta Artur Mackiewicz. Sąd Rejonowy z hukiem przywrócił ją do pracy, a przy postępowaniu przed Sądem Okręgowym, starosta Tomasz Tamborski podpisał z naczelniczką ugodę. Przywrócił ją do pracy na zajmowanie stanowisko i zapłacił jej odszkodowanie: ponad 100 tysięcy złotych. Sprawa w sądzie pracy mogła być wznowiona, gdyby sąd Elżbietę Lis skazał.

Sędzia Sławomir Solnica, w ustnym uzasadnieniu wyroku sądu I instancji stwierdził, że w materiale dowodowym nie potwierdziły się zarzuty stawiane przez kołobrzeską prokuraturę Elżbiecie Lis. Sprawa była dość skomplikowana. Chodziło o wydanie pozwolenia na modernizację domu w Ustroniu Morskim. Elżbieta Lis sporządziła taką decyzję, która następnie spowodowała lawinę konsekwencji, które ona sama odczuła najbardziej. Były starosta Artur Mackiewicz doszukiwał się znamion przestępstwa, w tym przekroczenia uprawnień, o sprawie poinformował prokuraturę, a ta wszczęła śledztwo. Dwukrotnie akt oskarżenia był zwracany do budynku na ulicę Waryńskiego, ale prokuratorzy wiedzieli swoje. Sędzia odrzucił zarzuty. Nie zgodził się z kierunkiem, że naczelniczka działała celowo i rozmyślnie w kierunku łamania prawa i osiągnięcia jakiejś korzyści w zakresie bezprawnej decyzji. Sąd podkreślił, że takie a nie inne zasady obowiązywały w poprzednich latach w starostwie, nie były one kwestionowane, wydawano na ich podstawie wiele decyzji, a pracodawca wzruszył jedną. Żadna z kontroli w Starostwie Powiatowym nie wykazała nieprawidłowości, więc zdaniem sądu, naczelniczka miała prawo być przekonana, że działa prawidłowo. Jednak zdaniem sądu, samo upoważnienie do wydawania decyzji nie jest jednoznaczne, przy czym nie można robić oskarżonej zarzutów, że wcześniej coś robiła i było to akceptowane, a potem już nie.

Są odrzucił zarzut poświadczenia nieprawdy. Jak stwierdził sędzia Solnica, projektant jasno podkreślił jakie były cele zmian w projekcie budowlanym. Podobnie, na korzyść oskarżonej przyjęto kwestie związane z odczytaniem budynku jednorodzinnego (przeczytaj). W Ustroniu Morskim mógł bowiem powstać budynek jednokondygnacyjny z poddaszem o wysokości 9 metrów. Zarówno oskarżona jak i były wójt Ustronia Morskiego wskazywali na oczywiste błędy w planie zagospodarowania przestrzennego, które obecnie są już sprostowane, ale wcześniej zostały odpowiednio zinterpretowane przez gminę. Co prawda, jak podkreślił sąd, miało to już miejsce po wydaniu feralnej decyzji, ale doktryna ustalona ustnie była taka sama. Sąd stwierdził, że w działaniu oskarżonej można było znaleźć pewne uchybienia i niekonsekwencję w działaniu, ale to najwyżej zasługiwało na działanie dyscyplinujące, a nie na postawienie jej w stan oskarżenia.

Od tego wyroku odwołała się prokuratura. Sąd Okręgowy w Koszalinie zwrócił sprawę do ponownego rozpatrzenia, jak mówi Elżbieta Lis, wskazując na słabe strony uzasadnienia wyroku, który w przypadku wniosku kasacyjnego, mógłby się nie utrzymać w Sądzie Najwyższym. Sprawa jest rozpatrywana ponownie. Polega zasadniczo na odczytywaniu świadkom ich wcześniejszych zeznań.

Fot. archiwum

informacje kołobrzeg, lis, proces