Broken Clouds

13 czerwca 2024    |    Imieniny: Antoni, Lucjan, Gracja
13 czerwca 2024
    Imieniny: Antoni, Lucjan, Gracja

informacje kołobrzeg, hok, interpelacja, droga nr 6 i 11Poseł Marek Hok złożył do ministra infrastruktury interpelację w sprawie przebudowy drogi krajowej nr 6 i 11. Od tego zależy dalszy rozwój naszego miasta.

Interpelacja w sprawie działań zmierzających do rozwoju sieci drogowej Polski na lata 2014-2020 inwestycji przebudowy dróg krajowych: nr 11 – łączącej południową i centralną część Polski z wybrzeżem; nr 6 – łączącej siedzibę województwa ze środkowym wybrzeżem, a dalej z Gdańskiem, obwodem Kaliningradzkim oraz Litwą.

Szanowny Panie Ministrze!

Patrząc na mapę planowanych inwestycji drogowych na najbliższe lata widać pomijanie środkowego wybrzeża w bardzo istotnych dla jego rozwoju połączeń z resztą kraju. Specyfiką środkowego wybrzeża jest przeważające ukierunkowanie na obsługę turystyczno-uzdrowiskową osób dojeżdżających. Taki charakter usług wynika z naturalnych walorów uzdrowiskowych i przyrodniczych tego terenu, cieszących się wśród naszych gości wysoka renomą. Podobnie odbierani jesteśmy przez gości z zagranicy, oprócz tradycyjnie odwiedzających nas obywateli Niemiec, wzrasta zainteresowanie dalej położonych państw Europy Zachodniej, Skandynawii i Rosji.

W ostatnich latach na przyjęcie gości w Kołobrzegu i okolicy powstała nowa, licząca ponad 25 tys. łóżek baza hotelowa o wysokim standardzie wzbogacona o możliwość świadczenia usług uzdrowiskowych, rehabilitacyjnych i odnowy biologicznej przez cały rok. Jest to wynik wysiłku inwestycyjnego lokalnych przedsiębiorców wspieranych kredytami bankowymi. Ciąży na nich obowiązek spłaty zaciągniętych zobowiązań, utrzymanie i doskonalenie załóg.

W tych warunkach w ubiegłym roku goście spędzili u nich ponad 3,5 mln noclegów. Chcieliby szeroką ofertą i jakością usług zatrzymać ich w kraju. Spotykają się z bardzo wysoką oceną jakości usług przy ciągłym wskazywaniu trudności z dojazdem, a także poza sezonem letnim.

Dla przykładu:
- przejazd z Warszawy do Kołobrzegu koleją obecnie trwa ponad 10,5 godz.,
- dojazd droga nr 11 z Wielkopolski i Kujaw, skąd przybywa do nas najwięcej gości, wiąże się ze spędzeniem za kierownicą 4,5-5,50 godz.,
- do lotniska w Goleniowie z powodu obecnego stanu drogi nr 6 dojazd zajmuje około 1,5 godz. I wiąże się z ponoszeniem wysokich kosztów przelotów samolotem,
- ze Skandynawii promem poprzez Świnoujście goście muszą dodatkowo około 2 godz. spędzić na dojeździe do Kołobrzegu i okolic drogami wątpliwej jakości.

Stan taki wynika z właściwego na miarę potrzeb, rozwoju sieci drogowej. Działanie gospodarzy dróg ogranicza się do drobnych modernizacji i ciągłego naprawiania zużytych nawierzchni nieprzystosowanych do coraz cięższego i intensywniejszego transportu. W konsekwencji przejazdy są niebezpieczne, wydłużone w czasie i zniechęcają potencjalnych gości-usługobiorców do odwiedzenia naszego regionu. Możliwość powstania szybkich połączeń kolejowych wybrzeża środkowego z resztą Polski też nie jest planowana.

Realizacja drogi nr 6 w przyjętym ostatnio do realizacji wariancie byłaby także zaczątkiem tworzenia się nowej aglomeracji koszalińsko-kołobrzeskiej w województwie zachodniopomorskim. Aglomeracja ta miałaby szansę stać się silnym organizmem gospodarczym wykorzystującym potencjał kulturalny Koszalina, uzdrowiskowy Kołobrzegu i turystyczno-wypoczynkowy pasa nadmorskiego od Mrzeżyna do Darłowa. Świadomość potrzeby aktywizacji współpracy gospodarczej wśród przedsiębiorców funkcjonuje od dawna, ostatnio na potrzebę tworzenia aglomeracji wskazują także gospodarze województwa zachodniopomorskiego. Narasta świadomość specyfiki naszego regionu i potrzeba badania bodźców do jej powstania.

Turystyka, w naszym przypadku wzbogacona o usługi uzdrowiskowe, jest ważną dziedziną gospodarczą dostarczająca Państwu i samorządom sporych podatków, tworzącą wielospecjalistyczne stanowiska pracy. Stan obecny, brak dostępności do oferowanych usług wzbudza poczucie braku docenienie ważności naszego regionu na mapie gospodarczej kraju.

Realizacja inwestycji przebudowy ww. dróg krajowych połączyłaby nasz region z resztą kraju, w sposób na miarę standardów europejskich.

Mając na uwadze powyższe, zwracam się do Pana Ministra z prośbą o zainteresowanie się tym tematem oraz odpowiedzi na pytanie:
Kiedy zaplanowany jest rozwój sieci drogowej Polski na lata 2014-2020 inwestycji przebudowy dróg krajowych: nr 11 – łączącej południowa i centralną część Polski z

Poseł na Sejm RP Marek Hok