26 czerwca 2024    |    Imieniny: Paulina, Jan, Paweł
26 czerwca 2024
    Imieniny: Paulina, Jan, Paweł

informacje kołobrzeg, mec, uzdrowisko, przenosinyNa tytułowe pytanie odpowiadał specjalny zespół. Uznano, że MEC powinien pozostać nad morzem", za to powinien zrezygnować z miału węglowego.

W skład zespołu weszli: Mariusz Dziura - przewodniczący - MEC Kołobrzeg, Henryk Carewicz, Kołobrzeskie Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców, Krzysztof Plewko Kołobrzeskie Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców, Wacław Łazarczyk Kołobrzeska Izba Gospodarcza, Maciej Siekierski Kołobrzeska Izba Gospodarcza, Roman Sobko Kołobrzeska Izba Gospodarcza, Ryszard Woźniak Regionalne Stowarzyszenie Turystyczno-Uzdrowiskowe.

Odbyło się spotkanie podsumowujące prace zespołu, który przyjął następujące założenia wstępne: docelowe całkowite wyeliminowanie miału węglowego jako paliwa dla wytwarzania energii cieplnej systemu grzewczego miasta Kołobrzeg, wstrzymanie modernizacji i rozbudowy istniejących kotłów miałowych (z wyjątkiem prac ograniczających emisję zanieczyszczeń), poszukiwanie możliwości wykorzystania do produkcji energii alternatywnych paliw (biomasa, biometan) lub źródeł energii (energia słoneczna, wiatrowa, pompy ciepła, układy wodorowe), poszukiwanie terenu, z którego można doprowadzić jedną nitkę sieci cieplnej do istniejącej sieci cieplnej o średnicy umożliwiającej bezkolizyjne rozprowadzenie energii w oparciu o obecny układ.

Prezes Mariusz Dziura dla poszczególnych postulatów inwestycyjnych przedłożył analizę wzrostu cen ciepła w Kołobrzegu. Po wprowadzeniu I etapu inwestycji roczne przychody spółki zwiększyłyby sie o około 2,0 mln zł, a koszty o 4,4 - 4,7 mln zł w stosunku do wartości obecnego planu. Przy sprzedaży rocznej na poziomie 690 000 GJ wzrost cen energii wyniósłby 3,6 - 4,0 zł/ GJ czyli około 7- 8%. Przy wprowadzaniu I i II etapu łączne zwiększenie przychodów spółki wyniosłoby 29,3 mln zł, a wzrost kosztów 31,5 mln zł. Przy sprzedaży rocznej na poziomie 690 000 GJ wzrost cen energii wyniosłaby 3,2 zł, czyli około 6,5%. W wariancie dwuetapowym założono wykorzystanie 10% środków własnych i 70% kredytu preferencyjnego i 20% kredytu komercyjnego.

Zespół opracował następujące wnioski końcowe:
1. Miasto Kołobrzeg będące największym uzdrowiskiem w Polsce, ma szczególny obowiązek dbania o środowisko naturalne.
2. Zarekomendowano docelowe całkowicie wyeliminować miału węglowy jako paliwo dla systemu grzewczego miasta Kołobrzeg.
3. Z uwagi na uwarunkowania techniczne i ekonomiczne całkowicie przenosić MEC do innej lokalizacji uznano za niezasadne.
4. Zaproponowano uruchomienie dwóch dodatkowych kogeneracyjnych źródeł ciepła poza strefami uzdrowiskowymi A i B, opalanych gazem, zlokalizowane przy ul. Koszalińskiej i Szarych Szeregów.
5. Zarekomendowano etapowe wprowadzanie proponowanych inwestycji, umożliwiające dostosowanie kolejnych zadań do rozwoju technologii oraz zmian na rynkach paliw.
6. W przypadku zaakceptowania przedstawionej ścieżki rozwoju MEC, Zespól rekomenduje wykonanie szczegółowej koncepcji techniczno-ekonomicznej zadania.

Powyższe wnioski zostaną teraz zaprezentowane radnym Rady Miasta.

informacje kołobrzeg, mec, uzdrowisko, przenosiny