30 czerwca 2024    |    Imieniny: Emilia, Lucyna, Arnold
30 czerwca 2024
    Imieniny: Emilia, Lucyna, Arnold

Kolejne pieniądze na kołobrzeskie zabytki

26 czerwca Sejmik Zachodniopomorski podjął uchwałę, która zapewni łączną pomoc w wysokości 3,5 mln zł dla 52 projektów związanych z zabytkami, rekomendowanych przez zarząd województwa. "Ze wsparcia województwa korzystają m.in. gminy, parafie, instytucje kultury, stowarzyszenia, izby rzemieślnicze, gospodarstwa rolne, spółki, wspólnoty mieszkaniowe oraz osoby prywatne. Do udziału w konkursie uprawniony był każdy podmiot posiadający tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego" - czytamy w informacji Urzędu Marszałkowskiego.

W przypadku Kołobrzegu, zakwalifikowano dwa projekty. Za 75 tys. zł wykonana zostanie izolacja przeciwwilgociowa XVII-wiecznej Akademii Rycerskiej. Natomiast 42 tys. zł przeznaczono na opracowanie programu prac konserwatorskich dla zespołu zabudowy dawnego Państwowego Gimnazjum Katedralnego i Gimnazjum Realnego (obecnie I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu).