Overcast Clouds

9°C

Kołobrzeg

24 marca 2023    |    Imieniny: Gabriel, Marek, Gabor
24 marca 2023    
    Imieniny: Gabriel, Marek, Gabor

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Dorota Zawadzka Przemoc jest slaba konferencja rck

Czwartkową konferencją „Problemy dzieci i młodzieży w czasie i po pandemii”, organizowaną przez Gminę Miasto Kołobrzeg i Fundację Na Przekór Przeciwnościom, rozpoczęto w Kołobrzegu cykl wydarzeń dedykowanych tematyce związanej z przemocą. Kampania „Przemoc jest słaba” ma na celu odbierać pewność siebie tym, którzy stosują przemoc i dodać odwagi osobom nią dotkniętym. W trakcie kolejnych 16 dni organizatorzy chcą zwrócić uwagę mieszkańców na zagadnienia związane  z przemocą oraz do kogo i gdzie zwrócić się o pomoc. Niezmiernie ważnym jest ciągłe podnoszenie świadomości w tej materii, co też przez zaplanowane działania starano się osiągnąć. Kampanię 16 dni zakończy Akademia Dobrego Słowa - wydarzenie skierowanym do młodzieży z kołobrzeskich szkół, podczas akademii mowa będzie o tym, jak słowa mogą ranić. Wszystkie wydarzenia w ramach kampanii są pod Honorowym Patronatem Prezydent Miasta Kołobrzeg Anny Mieczkowskiej.

Otaczająca nas od ponad roku rzeczywistość to bez wątpienia bardzo trudny czas, w którym przyszło nam żyć, pracować, uczyć się. To czas poszukiwania nowych rozwiązań, pokonywania trudności, dostosowywania się do pandemicznej rzeczywistości. COVID-19 zamyka też przemoc w czterech ścianach naszych domów. Izolacja społeczna utrudnia znacznie kontakt z drugim człowiekiem, ogranicza nasze możliwości, dlatego dzisiaj w RCK poruszony został temat problemów dzieci i młodzieży w czasie i po pandemii. W dyskusji udział wzięli Dorota Zawadzka, Grzegorz Hamera, podkom. Robert Piecyk, Katarzyna Kałużna i Dawid Rudowicz.

Następnie z Miejskiej Biblioteki Publicznej nadawane będą audycje radiowe, w których Pani Małgorzata Maj, Pełnomocnik Prezydenta ds. równego traktowania zapraszając psychologów, psychoterapeutów, psychiatrów, przedstawicieli policji, sądu i innych gości, rozmawiać będzie na tematy bezpośrednio lub pośrednio związane z przemocą, poruszone zostaną między innymi kwestie związane z przemocą rówieśniczą, o współuzależnieniu w przemocy, o pomocy dla sprawców przemocy. Całość zamkniemy 10 grudnia o godz. 13.00 w Regionalnym Centrum Kultury Akademią Dobrego Słowa, na którą zapraszamy przede wszystkim młodzież, ale także osoby dorosłe.

Pierwsze skojarzenie, które pod hasłem „przemoc” pojawia się w głowach wielu osób, to najprawdopodobniej bicie. Jednak przemoc niejedno ma imię – to nie tylko siniaki, ale też ograniczanie wolności, zaniedbywanie, naruszanie intymności, wydzielanie pieniędzy, czy wykorzystywanie psychiczne - poniżanie, wyśmiewanie, wyzywanie, ciągłe krytykowanie, oskarżanie, grożenie, szantażowanie. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, dlatego tak ważne jest, by mieć obok siebie kogoś, kto potrafi rozpoznać niepokojące objawy i może pomóc. Przemoc nie jest czarnobiała. Przemoc najczęściej ma miejsce w domu, a jej sprawcami są nasi bliscy. Przemoc jest zniuansowana, wciąż jest tematem tabu. Mało rzeczy dotyczących przemocy jest oczywistych, oprócz jednej. Nikt nie zasługuje na przemoc, a każda ofiara przemocy zasługuje na pomoc.

Kampania „Przemoc jest słaba” powstała także, by ułatwić wszystkim dotkniętym przemocą wezwanie pomocy w trudnych sytuacjach. Z ankiety przeprowadzonej na potrzeby Miejskiego Programu Przeciwdziałania Przemocy  Rodzinie w Kołobrzegu wynika, że większość ankietowanych zna tylko dwie formy przemocy tj. psychiczną i fizyczną. Ponadto ankietowani uważają, że na zachowanie sprawców przemocy największy wpływ ma przede wszystkim poczucie bezkarności, przyzwolenie otoczenia oraz przyzwolenie ofiary. W dalszym ciągu istnieje przekonanie, że przemoc to sprawa rodzinna i ofiara powinna szukać pomocy przede wszystkim w rodzinie. Dlatego w tym roku w Kampanii postawiliśmy przede wszystkim na kampanię informacyjną. Staramy się wskazać, jakie występują formy przemocy oraz gdzie ofiara może szukać pomocy. Informujemy, że każda przemoc jest bezprawna a pomoc należy się wszystkim bezpłatnie.

Od kilkunastu dni w lokalnych rozgłośniach radiowych można usłyszeć spoty antyprzemocowe - https://i-kolobrzeg.pl/aktualnosc-1028-przemoc_jest_slaba.html

Do wszystkich szkół i instytucji pomocowych trafiło 1.000 egzemplarzy ulotki ”PRZEMOC JEST SŁABA”, w której zamieszczone zostały najważniejsze numery telefonów do instytucji i organizacji – jest ich około 20 plus punkty przedszkolne i szkolne prowadzone przez pedagogów i psychologów. W każdym z tych punktów udzielana jest pomoc osobom doznającym przemocy, zmagającym się z uzależnieniem oraz znajdującym w kryzysach życiowych. Ulotka przedstawia również w sposób przejrzysty występujące rodzaje przemocy.

Konferencję można odtworzyć na naszym profilu facebookowym - pod tym adresem.

foto Karol Skiba

Część pierwsza:

Część druga:

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama