Few Clouds

27°C

Kołobrzeg

16 sierpnia 2022    |    Imieniny: Nora, Joachim, Roch
16 sierpnia 2022    
    Imieniny: Nora, Joachim, Roch

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

mec kołobrzeg cieplo olichwiruk

Jak informuje Miejska Energetyka Cieplna czekają nas w tym roku podwyżki cen za ciepło dostarczane do mieszkań.

W związku z upływem terminu ważności Taryfy dla ciepła przypadającym na dzień 1.10.2021, Miejska Energetyka Cieplna Sp. z o.o. w lipcu br. złożyła kolejny wniosek taryfowy. W wyniku prowadzonego postępowania Urząd Regulacji Energetyki w Szczecinie decyzją z dnia 21.10.2021 zatwierdził kolejną taryfę, która będzie obowiązywała od dnia 5.11.2021. URE rozpatrując wniosek taryfowy zawsze dba o to aby nowa taryfa tylko rekompensowała koszty wytwarzania ciepła. Podwyżki te nie generują dodatkowego zysku. Taryfa ta zakłada wzrost cen ciepła średnio o 19,35 % .

Wzrost cen ciepła jest wynikiem drastycznego wzrostu kosztów jego wytwarzania. Głównie paliw i uprawnień do emisji CO2. Dla porównania podam, że obecny koszt miału węglowego to  310,- zł/t a jeszcze rok temu wynosił on 236,- zł/t.

Aktualna cena uprawnień do emisji CO2 przekracza 60 Euro za 1 tonę. Kiedy była kalkulowana poprzednia taryfa cena ta wynosiła ok. 33 Euro. Rocznie potrzebujemy ok 80 000 uprawnień, na które za rok 2020 wydaliśmy ok. 9 mln zł a za rok 2021 koszt ten wyniesie ok. 16 mln zł. Najwyższy wzrost ceny ciepła dotknie Podczele. Powodem tego jest wprowadzona ostatnio przez GENGAZ podwyżka cen gazu aż o 170 % o czym media już informowały.

Koszty paliw i uprawnień to nie jedyne czynniki mające wpływ na ceny ciepła. Nie bez znaczenia są też podwyższone koszty materiałów (głównie stali) potrzebnych do realizacji remontów i konserwacji. Nie wykluczamy dalszego wzrostu cen w I połowie 2022 kiedy to wejdą w życie nowe ceny energii elektrycznej i gazu z PGNiG, z którego korzystamy do końca 2021 roku po niższej ceny na podstawie promocyjnej umowy.

Szczegóły znajdziecie Państwo pod linkiem http://www.mec.kolobrzeg.pl/files/Taryfa%202021.10.pdf

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama