26 kwietnia 2024    |    Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
26 kwietnia 2024
    Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

14 radnych "za", 5 się wstrzymało

Na dzisiejszej sesji, Rada Powiatu Kołobrzeskiego przyjęła uchwałę budżetową na rok 2018. Projekt uchwały budżetowej przedstawił starosta Tomasz Tamborski. W swoim wystąpieniu wskazywał, że dochody powiatu rosną zbyt wolno, natomiast wydatki niewspółmiernie szybko, mając na myśli wydatki obligatoryjne, które powiat musi realizować, a ich zakres z roku na rok się rozszerza.

Dochody i wydatki w roku 2018
Dochody budżetu - 97 119 958 zł
w tym:
dochody bieżące - 91 982 958 zł,
dochody majątkowe - 5 137 770 zł.

W roku 2018 powiat planuje dochody z tytułu sprzedaży mienia w wysokości 450 000 zł (nieruchomość przy ul. Kamiennej oraz działki w Gościnie).

Dochody ogółem będą mniejsze w stosunku do przewidywanego wykonania od roku 2017 o 3,47 %, przede wszystkim z tytułu dotacji, z racji zakończonych inwestycji, których dofinansowanie zewnętrzne było stosunkowo wyższe niż planowane na rok 2018. Środki zewnętrzne na inwestycje planowane są w wysokości ponad 4 670 000 złotych, z tego 49% z przeznaczeniem na inwestycje drogowe. Dochody tzw. "znaczone" - stanowią aż 60%, pozostałe 40% to dochody własne, w tym 19% - wypracowane przez jednostki organizacyjne powiatu.

Wydatki powiatu na 2018 rok zaplanowano na łączną kwotę 94 519 958 zł, w tym:

oświata – 48%,
sfera społeczna – 19%,
Starostwo (dotacje dla jednostek, rezerwy, gospodarka mieszkaniowa, geodezja, Rada Powiatu, odsetki od kredytów, ochrona środowiska) – 16%,
drogownictwo – 9%,
inspekcje, straże – 5%,
kultura fizyczna – 4%

Wydatki roku 2018 będą niższe od przewidywanego wykonania na rok 2017 o 7,75%, co jest wynikiem obniżonych środków na inwestycje.

Przed nami 7 inwestycji w różnych obszarach, w tym:

Infrastruktura drogowa – przebudowa ulicy Karlińskiej w Gościnie, budowa ścieżki rowerowej przy ul. Starynowskiej, wykonanie dokumentacji na chodnik w Białokurach, wykupy gruntów oraz zakup materiałów niezbędnych do realizacji wspólnych inwestycji z gminami (chodniki, zatoki autobusowe) – ponad 4 100 000 zł.
Boiska sportowe – przebudowa boiska przy ZSO im. M. Kopernika – ponad 2 500 000 zł.
Zakupy sprzętu informatycznego – starostwo – 42 000 zł

Przy tak skonstruowanym budżecie, gdzie 60% dochodów to środki „znaczone", przewiduje się, że rok budżetowy zakończy się wynikiem finansowym dodatnim w kwocie 2 600 000 zł.

Znaczne wydatki bieżące finansowane są z udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych. Zadaniami finansowanymi z tego źródła dochodów są m.in.: cała sfera pieczy rodzinnej (Domy Dziecka, rodziny zastępcze), których plan na 2018 wynosi – ponad 5 380 000 zł, w tym finansowanie z budżetu Wojewody na program 500+ - 696 000. zł. Można też wymienić wiele innych, np. wspomaganie jednostek oświatowych o 1 500 000 zł czy wspieranie instytucji pożytku publicznego, które realizują zadania własne powiatu w kwocie 697 314 zł.

Budżet poparła większość radnych PO i SLD. Radni PiS mieli uwagi, w tym fakt, że zbyt małe środki przeznaczono na inwestycje, zbyt mało współpracy jest pomiędzy powiatem a gminami na rzecz wykorzystania środków, zbyt mało działań integrujących powiat i gminy. Budżet został przyjęty przez radnych w głosowaniu: 14 głosów za oraz 5 wstrzymujących się.

14 radnych "za", 5 się wstrzymało