Broken Clouds

15°C

Kołobrzeg

4 października 2023    |    Imieniny: Igor, Placyd, Apolinary
4 października 2023    
    Imieniny: Igor, Placyd, Apolinary

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Wspomnienie Lecha Kozery

Stowarzyszenie Przywracania Pamięci „Kołobrzeg 80” składa wyrazy współczucia i kondolencje Rodzinie Lecha Kozery, który był naszym przyjacielem i członkiem założycielem naszego stowarzyszenia, a także jego bardzo aktywnym działaczem.
    
Lech Wojciech Kozera urodził się  24 marca 1940 roku w rodzinie pielęgnującej patriotyzm i tradycje niepodległościowe. Po zdaniu matury w Liceum Ogólnokształcącym w Czarnkowie podjął studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Filologii Polskiej. Zajmował się sportem, grając w drużynie siatkówki w Pogoni Szczecin. Po ukończeniu studiów w 1968 r. podjął pierwszą pracę w szkole podstawowej jako nauczyciel języka polskiego. Następnie w tym charakterze pracował w szkołach średnich, a równocześnie był sekretarzem Związku Nauczycielstwa Polskiego w Szczecinie. W latach 1968-1971 pracował w Wojewódzkim Zakładzie Doskonalenia Zawodowego jako wizytator. Od 1971 do 1974 r. był wykładowcą w Wyższej Szkole Nauczycielskiej w Szczecinie, a następnie został kierownikiem działu wydawnictw w Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie. Poczynając od 1977 r. był zatrudniony w Polskiej Żegludze Bałtyckiej w Kołobrzegu, początkowo jako kierownik działu szkolenia, następnie jako etatowy przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”, a od 1984 r., jako steward na promach. W latach 1964 – 1981 był członkiem Prezydium Miejskiego Stronnictwa Demokratycznego w Szczecinie. Od sierpnia 1980 r. był działaczem Wolnych Związków Zawodowych i został wybrany na członka Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” PŻB Kołobrzeg. Od maja 1981 r. był jej przewodniczącym. Komisja Zakładowa monitorowała eksport mięsa prowadzony poprzez porty morskie. Przewodził strajkowi w PŻB Kołobrzeg w październiku 1981 r., a protest został nagłośniony w nietypowy sposób poprzez umieszczanie napisów na burtach promów zawijających do obcych portów. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. został internowany i osadzony w Zakładzie Karnym w Wierzchowie, gdzie przebywał do 14 lutego 1982 r. W trakcie pobytu w Zakładzie Karnym był poddawany wielokrotnym rewizjom, przesłuchaniom. Uczestniczył w  buntach, protestach i głodówkach przeciwko traktowaniu internowanych jak pospolitych przestępców. Po opuszczeniu Zakładu Karnego był śledzony przez Służbę Bezpieczeństwa w ramach Sprawy Operacyjnego Rozpracowania kryptonim „Działacz”. Wielokrotnie był wzywany na rozmowy ostrzegawcze, a jego mieszkanie poddawano tajnym rewizjom. W 1989 r. czynnie uczestniczył w reaktywowaniu „Solidarności” w PŻB Kołobrzeg, był członkiem Zarządu Regionu „Pobrzeże”. W latach 2006 r. – 2010 r. był  radnym Rady Miejskiej w Kołobrzegu. Od 2010 r. był członkiem założycielem Stowarzyszenia Przywracania Pamięci „Kołobrzeg 80” i bardzo aktywnie uczestniczył w jego pracach. Poczynając od 2012 r. był inicjatorem, pomysłodawcą i głównym organizatorem obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kołobrzegu. Był przewodniczącym Klubu Gazety Polskiej w Kołobrzegu, organizując różnorodne imprezy w tym liczne spotkania z luminarzami kultury i wybitnymi przedstawicielami prasy i polityki. Redagował i wydawał gazetę pod nazwą „Lupa”.

Odznaczony odznakami: „30 Lat Polskiej Żeglugi Bałtyckiej”, „Zasłużony Działacz Regionu „Pobrzeże”, „Działacz opozycji antykomunistycznej” i  Złotą Odznaką Honorową „Gryfa Pomorskiego”, medalem „Pro Patria”, medalem „Za Zasługi dla Wolnej Polski”, medalem „Za Zasługi dla Niepodległości”.

Lech Kozera pozostanie na zawsze w naszej pamięci jako wybitny patriota i społecznik. Nie miał on oczekiwań i roszczeń, a jedynie chciał pomagać innym. Był pragmatykiem dla którego liczy się konkretny rezultat. Był znakomitym organizatorem, a także wykonawcą swoich pomysłów, np. co do oprawy Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Cześć Jego pamięci.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 19 marca 2022 r. o godzinie 12:00 na Cmentarzu Komunalnym w Kołobrzegu.

Stowarzyszenie Przywracania Pamięci „Kołobrzeg 80”

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama