Broken Clouds

6 lipca 2024    |    Imieniny: Łucja, Dominika, Teresa
6 lipca 2024
    Imieniny: Łucja, Dominika, Teresa

W relacji z ostatniej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta nie podaliśmy najważniejszych wniosków, jakie radny uchwalili. Ich autorem jest przewodniczący Klubu PiS z Centroprawicą Lech Kozera. Wnioski te zawierają wniosek najdalej idący, że Rada Miasta przyjmie je w ramach uchwały. Ponadto, w sprawie smrodu smrodu napisał do nas rzecznik prezydenta.

Radni głosowali wnioski autorstwa trzech osób: Krystyny Strzyżewskiej, Jacka Woźniaka i Lecha Kozery. Tego ostatniego przez niedopatrzenie pominęliśmy w naszej relacji. Oto jego wnioski:
1. Należy zlikwidować kompostownię odpadów komunalnych w Korzyścienku i zmienić jej lokalizację (17 głosów za - jednogłośnie);
2. Należy dokonać hermetyzacji i modernizacji zbiorników oczyszczalni ścieków wydzielających uciążliwe zapachy (19 głosów za - jednogłośnie);
3. Należy zlikwidować spalarnię odpadów organicznych położoną w Korzyścienku (17 głosów za, jeden wstrzymał się);
4. Należy odstąpić od zamiaru lokalizacji biogazowni w Korzyścienku (18 głosów za - jednogłośnie);
5. Na najbliższej sesji Rady Miasta podjąć odpowiednie uchwały celem realizacji ww. wniosków (19 głosów za - jednogłośnie).
Te wnioski są najdalej idącymi, które poparła przygniatająca większość radnych. Ich zamiana w uchwałę pomoże prezydentowi zrealizować jego obietnice złożone mieszkańcom.

W sprawie smrodu w Radzikowie swoje stanowisko przekazał nam również rzecznik prasowy prezydenta Michał Kujaczyński.
Kompostownia odpadów komunalnych została wybudowana w 1993 roku. Rozruch nastąpił we wrześniu, zaś oddanie do eksploatacji w grudniu 1993 roku. W roku 1997 Spółka Miejski Zakład Zieleni Dróg i Ochrony Środowiska we własnym zakresie dobudowała i zorganizowała linię ręcznej segregacji odpadów. Kompostownia spełnia kluczową rolę w gospodarce odpadami w regionie powiatu kołobrzeskiego. Instalacja jest przeznaczona do odzysku surowców (tj. tworzywa sztucznego, stłuczki szklanej, złomu stalowego oraz złomu aluminiowego) oraz do unieszkodliwiania odpadów komunalnych poprzez kompostowanie.
Pierwszym etapem procesu jest dowóz odpadów, które są ważone i ewidencjonowane. Jeśli dostarczone  odpady są już posegregowane (pochodzą z selektywnej zbiórki odpadów) przekazywane do firm zajmujących się recyklingiem. W przypadku gdy dostarczone odpady są zmieszane (niesegregowane) z odpadami komunalnymi, przekazywane są na linie ręcznej segregacji, na której oddzielane są surowce wtórne (tworzywa sztuczne, szkło, aluminium, złom stalowy), odpady nieprzetwarzalne (odpady wielkogabarytowe, tekstylia) i odpady nadające się do kompostowania.  Wydzielone surowce wtórne, podobnie jak te zbierane selektywnie przekazywane są firmom od recyklingu. Odpady nieprzetwarzalne kierowane są na składowisko w Rymaniu, a pozostałe do komory biostabilizatora - w której są poddawane procesowi unieszkodliwiania przez 1-3 dni. Masa kompostu po przejściu przez przesiewacz podlega dojrzewaniu na polu pryzm, gdzie osiąga odpowiednie parametry jakościowe. Ten proces trwa od 6-12 m-cy. Miejsce, w którym dojrzewa kompost, jest odpowiednio przygotowane – jest utwardzone i posiada sieć kanalizacyjną podłączoną do zbiornika retencyjnego i oczyszczalni ścieków.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 21 marca 2006 w sprawie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów poza instalacjami i urządzeniami (Dz. U z dnia 27 marca 2006r. Dz.U.06.49.356), kompost wykorzystać należy do rekultywacji biologicznej zamkniętego składowiska lub jego części. Poprzednio – we wrześniu 2008 roku kompost użyty został do rekultywacji zamkniętego już składowiska „JANISKA” jako warstwa glebotwórcza. Nowo wytworzony znów będzie potrzebny do uzupełnienia ubytków wywołanych warunkami atmosferycznymi. Wkrótce – zgodnie z dyrektywami unijnymi zamykane będą kolejne składowiska odpadów - w Kukinii, Krzywopłotach, Włodarce, Policach. Trwają rozmowy aby nasz kompost był użyty do ich rekultywacji. Ponadto potrzebny będzie również na składowisku w Rymaniu. Wobec tego kompostu nadającego się do użytku zacznie niebawem ubywać. Dodam, że Prezydent Miasta podjął decyzję o modernizacji kompostowni – tak by cały proces był w pełni hermetyczny. Ostatecznie o przyszłości kompostowni zdecyduje Rada Miasta.
Tekst: Rzecznik Prezydenta Michał Kujaczyński, Z-ca Kierownika Kompostowni Aleksandra Kozieł