Broken Clouds

3 maja 2024    |    Imieniny: Maria, Nina, Aleksander - ¦więto Konstytucji 3-Maja
3 maja 2024
    Imieniny: Maria, Nina, Aleksander - ¦więto Konstytucji 3-Maja

muzeum,kołobrzeg,wystawa100 lat temu atakiem brytyjskich i francuskich okrętów na Dardanele, rozpoczęła się kampania na półwyspie Gallipoli. Wernisaż wystawy już 18 lutego.

Półwysep Gallipoli to jednak nie tylko krwawy epizod I wojny światowej, ale również przełomowy moment w dziejach Turcji, Australii oraz Nowej Zelandii.  Warto pamiętać, że po obu stronach dardanelskiego frontu walczyli też żołnierze noszący polsko brzmiące nazwiska. Rejon Dardaneli to jednak nie tylko I wojna światowa - tu również znajduje się słynna antyczna Troja.

W 2011 roku odbyła się pierwsza polska wyprawa na wraki leżące wokół półwyspu Gallipoli. Dzięki obecności kierownika naukowego wyprawy dr Piotra Nykla (pracownika Katedry Turkologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, jedynego w Polsce eksperta bitwy o Cieśninę Dardanelską oraz kampanii lądowej o półwysep Gallipoli), uczestnicy ekspedycji mogli zwiedzić i zobaczyć miejsca, do których nie docierają zwykli turyści. Przywieziony bogaty i różnorodny materiał zdjęciowy i filmowy (w tym również zdjęcia podwodne) pozwolił  stworzyć ciekawą i przede wszystkim wyjątkową wystawę pokazującą ten egzotyczny i mało znany rejon świata.

Na wystawie prezentowane są zdjęcia Dariusza Pietruszki (Kołobrzeg), Katarzyny Pietruszki (Szczecin), Arkadiusza Kasjańskiego (Łódź), Jakuba Trębacza (Warszawa) oraz Aleksandra Ostasz. Materiały archiwalne udostępnił dr Piotr Nykiel. Wystawa będzie okazją do prezentacji zabytków w kolekcji Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, m.in. niemiecki ciężki karabin maszynowy 7,72mm MG08, 7,92mm Mauser wz 1898, brytyjski karabin 7,7mm Lee-Enfield SMLE. Na wystawie zobaczymy także zabytki ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz umundurowanie i uzbrojenie z kolekcji Fabryki Umundurowania Hero Collection i Studia Historycznego Huzar.

Wernisaż 18 lutego o godz. 18.00 w Pałacu Brunszwickich przy ul. Armii Krajowej 13, wstęp wolny

Organizatorzy wystawy:
Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza