Overcast Clouds

4°C

Kołobrzeg

22 kwietnia 2024    |    Imieniny: Kaja, Leon, Łukasz
22 kwietnia 2024    
    Imieniny: Kaja, Leon, Łukasz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Tydzień z kulturą

21.02.2024 (środa) godz. 19.00
DKF SZTORM: „Kos” reż. Paweł Maślona (118 min.)
Bilety: 15 zł (normalny), 13 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)
Sala widowiskowa

Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko (Jacek Braciak), który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo (Jason Mitchell). Tropem Kościuszki wraz z listem gończym podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin (Robert Więckiewicz), który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię.
W tym samym czasie młody chłop, Ignac (Bartosz Bielenia), szlachecki bękart, marzy o nadaniu herbu i majątku przez swojego nieprawego rodzica, Duchnowskiego (Andrzej Seweryn), który tuż przed śmiercią uwzględnia go w testamencie. Gdy ojciec umiera, chłopak musi uciekać przed swoim przyrodnim bratem, Stanisławem (Piotr Pacek), który nie chce dopuścić do realizacji ojcowskiej woli. Ignac kradnie testament i ma tylko dwa dni, aby stawić się z nim przed sądem i udowodnić swój tytuł szlachecki.
W trakcie ucieczki Ignac spotyka na swojej drodze Domingo, a między mężczyznami tworzy się silna więź porozumienia, mimo że obaj nie znają nawzajem swojego języka. Razem trafiają do dworku Pułkownikowej (Agnieszka Grochowska), gdzie Kościuszko ukrywa się, czekając na negocjacje z magnatami. Kos jest nieufny wobec Ignaca i trzyma go w areszcie, jednak w decydującym momencie to właśnie w rękach niepozornego szlacheckiego bękarta będą leżały losy powstania.
Gdy nadejdzie chwila próby, Ignac będzie musiał wybrać – czy dalej podążać za swoim herbowym marzeniem i dziedzictwem ojca, czy też przyłączyć się do „Kosa” Kościuszki i walczyć z nim o najwyższą stawkę.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=Lobfq5UdPtI

22.02.2024 (czwartek) godz. 19.00
Za horyzontem: „Kolej Transsyberyjska i jezioro Bajkał o różnych porach roku”
Bilety: 15 zł (normalny), 13 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)
Sala widowiskowa

Koleją Transsyberyjską nad najgłębsze jezioro świata. Bajkał o różnych porach roku.

Są takie hasła, które zawsze rozbudzają wyobraźnię i robią wrażenie. Między innymi jest nim Bajkał - najgłębsze, najstarsze, najbardziej przejrzyste jezioro na świecie. Dla miejscowych święte morze, które według szamańskich wierzeń zamieszkują duchy. Podczas spotkania przejedziemy zamarznięty Bajkał UAZ-em, poznamy jego mieszkańców, odwiedzimy Irkuck i stolicę Buriacji. Dotrzemy tam Koleją Transsyberyjską, przemierzając ogromną Syberię, z krótkimi postojami na dworcach największych miast na najdłuższej trasie kolejowej świata.

Izabela Rutkowska - Autorka książki podróżniczej dla dzieci, pt: Niezwykłe podróże Natalki. Na walizkach spędziła kilkanaście lat. Pomieszkiwała w Peru, gdzie śladem Arkadego Fiedlera spłynęła barką po rzece Ukajali, w Turcji gdzie studiując i przemierzając ją autostopem, w Petersburgu pracując jako wolontariuszka, czy w Nowej Zelandii gdzie skoczyła na spadochronie i wygrała bilety na koncert AC/DC 😉 Na wymarzone podróże zarabiała jako pilotka wycieczek, zabierając grupy w różne krańce świata, jak: Syberia, Mongolia, Namibia, Maroko, Jamajka, czy Sri Lanka. Uwielbia opowiadać o swoich podróżach. Osiadła w rodzinnym Koszalinie, gdzie pracuje w organizacji pozarządowej, organizując czasem jakieś wydarzenia.


22.02.2024 (czwartek) godz. 20.00
ACID BLUES W ADEBARZE: KOŃ – na żywo.
Bilety: 40 zł (normalny), 20 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)
Laboratorium Kultury Adebar

Koń to podmiot artystyczny stworzony przez gitarzystę Sławomira Szudrowicza (Something Like Elvis, Dobre Bo Dobre, Selina Martin Band, 5G), perkusistkę Asię Glubiak (Panieneczki, Limboski, Barbara Wrońska), saksofonistę Michała Fetlera (Jazzband Młynarski Masecki, Polmuz, Fanfara Awantura) oraz wirtuoza kibordów i rejwowych wichur Jakuba Królikowskiego. Założenia formalne twórczości zespołu Koń oscylują gdzieś wokół stylu country and western, muzyki alternatywnej, nowoczesnego jazzu, bluesa i psytrance... "Fusion!" - chciałoby się rzec! Bynajmniej, w końcu fusion kojarzy się z basówką podwieszoną przy podbródku, a w zespole Koń basówki nie ma, bo od basu się dziś odchodzi. Jest za to saksofon basowy, którego 90% z Was zapewne nigdy na oczy nie widziało. Zespół w 2022 roku wydał swój debiutancki album, który zebrał bardzo entuzjastyczne recenzje. Członkowie formacji jednak debiutantami zdecydowanie nie są. Warto również zaznaczyć, że Koń to przede wszystkim zwierzę koncertowe.
Bilety w cenie 30/20 zł do kupienia w dniu koncertu.
Zapraszamy serdecznie!


23.02.2024 (piątek) godz. 18.00
SIKSA / ALEX FREIHEIT – spotkanie autorskie
Wstęp wolny
Laboratorium Kultury Adebar


Dzień przed sobotnim koncertem duetu SIKSA w Klubie Muzycznym CENTRALA zapraszamy serdecznie do Laboratorium Kultury ADEBAR na otwarte spotkanie połową formacji, czyli Alex Freiheit.
Alex Freiheit (ur. w Gnieźnie) to wokalista, performerka, autorka tekstów i poetka znana z duetu SIKSA. Zagrała ponad 300 koncertów w Polsce i całej Europie od małych klubów i skłotów po największe europejskie festiwale. Ma na koncie szereg uznanych płyt wydanych m.in. w Antenie Krzyku oraz współpracę z takimi artystami jak Konstanty Usenko, Wacław Zimpel, Nihil, Marcin Pietruszewski. To także autorka sztuk dramatycznych - m.in. zrealizowanego w duecie aktorskim z Magdą Dubrowską spektaklu „O czynach niszczących opowieść” w Komunie/Warszawa. Współpracuje z artystkami tańca współczesnego m.in. Nataszą Gerlach, Agnieszką Kryst i Auguste de Boursetty.
To współautorka (wraz z Piotrem Machą) filmów i teledysków.
Od wielu lat w rodzinnym Gnieźnie wraz z przyjaciółmi prowadzi letni plenerowy dom kultury Latarnia na Wenei, w którym organizuje koncerty, warsztaty, spotkania autorskie dla mieszkańców w każdym wieku.
Felietonistka „Dwutygodnika” i „Gazety Magnetofonowej”.
Laureatka Paszportu Polityki roku 2021, uczestniczka programu Shape Platform 2021. Dwukrotnie za płyty zespołu SIKSA nominowana do Fryderyka w kategorii muzyka poetycka.

20 lipca 2023 roku nakładem feministyczno-queerowej inicjatywy Girls and Queers to the Front ukazała się najnowsza pozycja książkowa Alex Freiheit pod tytułem „…a diablica gruchnie basem”. Dwujęzyczna publikacja (język polski oraz angielski), zawierająca tekst obecnego materiału koncertowego duetu w formie libretta, dramatu i punkowego zina jest bogato ilustrowana przez Łukasza Przytarskiego (Lukiego), rysownika, tancerza i performera.

Jak pisze sama artystka: „… a diablica gruchnie basem” to tytuł legendy, kolędy i mitu w jednym, które sama o sobie napisałam. Nie znajdziecie tu króla podbijającego ziemię, ni orła w gnieździe. Król jest teraz prezesem w korporacji, a orła postanowiono przebranżowić, by nadgonił trochę akcji. W tym nieważne jakim miejscu i nieważne jakim czasie jestem ja, Diablica. Pożytku ze mnie ni mo, właściwie same kłopoty i w dodatku nie umiem się w języku wysłowić. Ale gdy już to robię to wszystkie za i przeciw mają diablo zgryzoty. I tutaj wkracza niepewna swych mocy Narratorka, z którą zatańczę tak, by była w wymyślaniu wolna. W duecie zamojtamy opowiadane przez innych autorów gwiazdy i ziemie. Będziemy się wspólnie zmieniać i pieprzyć, a oni niech myślą, że byli w tym lepsi! Od tej pory najstarsze herstoryczki miasta Gwiezdna powiadają, że na tym łez padole mieszka jedna taka, której język podobno do rytmu skakał!

Spotkanie z Alex Freiheit jest otwarte dla każdego. Wstęp wolny.

24.02.2024 (sobota) godz. 19.00
Koncert: Kim Nowak
Bilety: 65 zł (normalny), 55 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)
Sala widowiskowa


KIM NOWAK zespół garaż-rockowy założony w 2009 roku przez Michała Sobolewskiego oraz braci Emade i Fisza Waglewskich powraca 11 lat po premierze albumu „Wilk”. Do składu dołączył Staszek Wróbel grający na gitarze basowej. Spontaniczna reaktywacja KIM NOWAK jest wynikiem tęsknoty za tym, co w rockowym graniu najważniejsze: energetycznym, bezpretensjonalnym brzmieniem i niebanalnym przekazem.
Trzecia studyjna płyta „My” to wycieczka w stronę eterycznych opowieści, dojrzałych brzmień i szczerych emocji. Album wypełniony jest prostymi, post-punkowymi brzmieniami, typowymi dla alternatywnej, garażowej estetyki gitarowej. Niezmienne najbardziej rozpoznawalnym elementem, nadającym całości materiału wyjątkowej głębi, pozostają teksty Fisza jak i niebanalna, charakterystyczna gra Michała Sobolewskiego.

https://www.youtube.com/watch?v=XwTbKHSSijg
https://www.youtube.com/watch?v=wKh7DOiXf0M
https://www.youtube.com/watch?v=yNvfs68r2D0


25.02.2024 (niedziela) godz. 11.00
Poranki Młodego Widza. Teatr Atofri - spektakl: "Miejsce", (wiek: 1,5+, 45 min)
Bilety: 18 zł (normalny), 14 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)
Sala widowiskowa

Sześć stóp zaczyna swoją podróż, przemierzając świat małymi kroczkami.
Co to? Oko czy okno? To zerka ciekawie, to znika. Nasłuchuje świstów, szelestów i stuków. Odkrywa, dotyka pogniecionych papierowych form i nadaje im nowych znaczeń. Bawi się.
To miejsce, pełne zakamarków, zachęca do interakcji, pozwala się obserwować, zaczepia dźwiękiem tworzonym na żywo, skupia uwagę na metamorfozach form i pozwala śledzić relacje między ludźmi. Radość, zaciekawienie, zabawa i kreacja oprowadzają małego widza po tym niezwykłym świecie, aż do miejsca, które wycisza i relaksuje.

25.02.2024 (niedziela) godz. 18.00
„Wieczór z operetką. Najpiękniejsze arie i duety” w wykonaniu artystów scen łódzkich, prowadzenie: Jerzy Wolniak
Bilety: 45 zł (normalny), 40 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)
Sala widowiskowa

Dominika Kobalczyk – sopran, mezzosopran,
Małgorzata Miszkiewicz – sopran koloraturowy,
Ziemowit Wojtczak – baryton,
Wiktor Sobkowiak – tenor,
Aleksandra Nawe fortepian,
Jerzy Wolniak - prowadzenie

Dla miłośników opery i operetki, której prawdziwe święto w formie festiwalu „Muzyka dla wszystkich” odbywa się w Kołobrzegu w miesiącach wakacyjnych, przygotowaliśmy mały przedsmak – „Wieczór z operetką. Najpiękniejsze arie i duety” w wykonaniu artystów łódzkich scen muzycznych, uczestników letniego festiwalu. Ostatnią niedzielę lutego umilą państwu fragmenty operetek i musicali takich jak: „Wiedeńska krew”, „Paganini”, „Wesoła wdówka”, „Cygańska miłość”, „West Side Story”, „Upiór w operze” czy pieśni neapolitańskie w wykonaniu z profesorów Akademii Muzycznej w Łodzi Aleksandry Nawe (fortepian) i Ziemowita Wojtczaka (baryton), artystki Teatru Wielkiego w Łodzi Dominiki Kobalczyk (sopran,mezzosopran), Małgorzaty Miszkiewicz- dyplomantki Akademii Muzycznej w Łodzi (sopran koloraturowy) oraz Wiktora Sobkowiaka (tenor). Większość artystów dobrze znana jest kołobrzeskiej publiczności chociażby z kolejnych edycji Festiwalu Opery i Operetki „Muzyka dla wszystkich”. Dominika Kobalczyk ma na swoim koncie wiele kreacji wokalnych podczas kolejnych edycji festiwalu w Kołobrzegu oraz w koncertów i wydarzeń muzycznych w całej Polsce. Ziemowit Wojtczak to wykonawca wielu pierwszoplanowych partii w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Artysta czynnie koncertujący w kraju i poza jego granicami. Odznaczony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” przyznawaną przez Ministra Kultury i Sztuki. Dwukrotnie też otrzymał nagrodę Rektora Akademii Muzycznej w Łodzi. Jerzy Wolniak jest niestrudzonym popularyzatorem muzyki klasycznej (m.in. audycje autorskie w Radiu Classic), prowadzi rozległą działalność impresaryjną a także reżyseruje spektakle operowe, operetkowe i koncerty okolicznościowe. W swojej karierze ma prestiżowe nagrody oraz wiele znakomitych partii tenorowych na wielu scenach Polski i zagranicy. Aleksandra Nawe od kilkudziesięciu lat z pasją prowadzi działalność artystyczną, pedagogiczną i naukową. Na swym koncie ma dwudziestoletnią działalność koncertową z orkiestrą łódzkiej Filharmonii im. Artura Rubinsteina i wielokrotny udział w tournée tego zespołu, m.in. w Niemczech, Francji i Danii. Realizuje autorskie interdyscyplinarne projekty artystyczne i współtworzy przedsięwzięcia wielu partnerów muzycznych. W dorobku ma nagrania płytowe liryki wokalnej oraz instrumentalnej muzyki kameralnej. Za swą działalność została odznaczona odznaką Zasłużony Działacz Kultury przyznaną przez Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej oraz Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W tym zacnym gronie wystąpi na scenie Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu młoda obiecująca sopranistka koloraturowa Małgorzata Miszkiewicz, której już udało się oczarować publiczność Festiwalu Opery i Operetki w kołobrzeskim amfiteatrze oraz Wiktor Sobkowiak, tym razem nie w obsadzie wyłącznie tenorów, jak często koncertuje na terenie całego kraju.

reklama

reklama

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama