26 kwietnia 2024    |    Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
26 kwietnia 2024
    Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

targ solny kołobrzeg

W najbliższą sobotę i niedzielę odbędzie się XVII Hanzeatycki Targ Solny. Wydarzenie jest organizowane w ramach Dni Miasta, które przypada 23 maja i związane jest z nadaniem praw miejskich miastu w roku 1255. Od szesnastu lat zapraszani są z całej Polski rekonstruktorzy, którzy przez dwa dni prezentują wczesnośredniowieczne rzemiosła, potwierdzone badaniami archeologicznymi na terenie Kołobrzegu i okolic.

W tym roku  spodziewamy się przyjazdu około 40 wystawców, którzy między innymi zaprezentują:
    • skórę i jej wyroby : kaletnik, szewc;
    • repliki wczesnośredniowiecznej biżuterii słowiańskiej i skandynawskiej;
    • produkcję lin i powrozów przez powroźników;
    • dawne gry i zabawy;
    • pomorskie monety : mincerz;
    • warzenie soli;
    • obróbkę bursztynu;
    • wyplatanie naczyń z kory;
    • wyrób serów;
    • wczesnośredniowieczną medycynę;
    • wróżby;
    • wyroby z miodu i wosku pszczelego;
    • śriedniowieczne hafty bizantyjskie;
    • wyroby z drewna, które zaprezentują snycerz i rzeźbiarz;
    • wczesnośredniowieczne stroje;
    • tkanie na bartkach i tabliczkach;
    • walki wojów;
    • strzelanie z łuku i rzut oszczepem;
    • pieczenie podpłomyków;
    • książki historyczne : wydawnictwo "Trygław";
    • wyniki prac archeologicznych : grupa eksploracyjno – poszukiwawcza Parsęta;
    • wystawę pokonkursową "Zabytki wokół nas"

Miejsce: park im. płk. Anatola Przybylskiego (przy Baszcie Lontowej)
22 maja  (sobota)     godz. 10.00 – 19.00
23 maja  (niedziela) godz. 10.00 – 17.00

Organizatorem Hanzeatyckiego Targu Solnego jest Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego przy wsparciu finansowym Gminy Miasta Kołobrzeg oraz wsparciu merytorycznym Muzeum Oręża Polskiego.