Scattered Clouds

2 czerwca 2024    |    Imieniny: Marianna, Marzena, Erazm
2 czerwca 2024
    Imieniny: Marianna, Marzena, Erazm

informacje kołobrzeg, mops,praktykiRealizatorzy Programu Rewitalizacji Społecznej na obszarze Czerwonych Koszar uczestniczyli w szkoleniu obejmującym inicjowanie i wdrażanie programów.

W kwietniu br. przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kołobrzegu oraz Stowarzyszenia Czas – Przestrzeń – Tożsamość, realizatorów Programu Rewitalizacji Społecznej na obszarze Czerwonych Koszar w Kołobrzegu, aktywnie uczestniczyli w szkoleniu w Szczecinie obejmującym inicjowanie i wdrażanie partnerskich programów rewitalizacji społecznej. Szkolenie przeprowadziło Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL z Warszawy.

Uczestnikami szkolenia byli pracownicy ośrodków pomocy społecznej oraz reprezentanci organizacji pozarządowych z województwa zachodniopomorskiego, którzy pod kierunkiem trenera, Pani Teodory Karolik, weryfikowali i pogłębiali swoją wiedzę nt. przygotowywania i realizacji zadań rewitalizacji społecznej. Szczególną uwagę poświęcono inicjowaniu  partnerskich programów rewitalizacji społecznej i wspólnej realizacji takich przedsięwzięć. Uczestnicy dzielili się również doświadczeniami i spostrzeżeniami, istotnie wzbogacając stronę merytoryczną szkolenia.

Kolejnym, praktycznym etapem poznawania tematyki rewitalizacji społecznej, skuteczności działań i trwałości rezultatów, była wizyta studyjna w Połczynie Zdroju, która odbyła się  7 – 8 maja br.  Połczyn Zdrój zrealizował program „Rewitalizacja społeczna mieszkańców miasta Połczyn Zdrój” w okresie  od 1 września  2011 do 31 grudnia  2012 i zaprezentował nam swoje osiągnięcia oraz wskazał na trudności w realizacji programu.

Wizyta studyjna rozpoczęła się przywitaniem gości przez Pani Barbarę Nowak - Burmistrza Miasta. Z uczestnikami wizyty spotkali się także przedstawiciele Urzędu Miasta oraz partnerów  projektu realizowanego w Połczynie Zdroju: Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Słupsku (Ośrodek Kształcenia Zawodowego w Drawsku Pomorskim) i Centrum Kultury w Połczynie Zdroju. Uczestników oprowadzono także po charakterystycznych miejscach w mieście, związanych z Programem Rewitalizacji Społecznej, prezentując założenia, sposób finansowania, uzyskane rezultaty, ich trwałość i wpływ na obecne funkcjonowanie mieszkańców miasta. Odwiedziliśmy m.in. :
- uliczki śródmieścia i Park Zdrojowy – wykonana przez uczestników PRS podczas praktyk zawodowych nowa nawierzchnia chodników i zadbana zieleń to efekt, który nadal wpływa pozytywnie na wizerunek miasta i poprawę jakości życia mieszkańców Połczyna Zdroju
- świetlicę środowiskową – w ramach PRS prowadzono tam zajęcia pozaszkolne, m.in.: warsztaty taneczne, teatralne i filmowe, zajęcia dziennikarskie, grupę szachową; specjalistycznego wsparcia rodzicom i dzieciom udzielali: pedagog, psycholog i radca prawny; świetlica funkcjonuje nadal, działalność finansowana jest z budżetu gminy
- poradnia uzależnień – uczestnicy PRS mogli korzystać z programów terapeutycznych i przy pomocy specjalistów pracować nad rozwiązaniem problemu uzależnienia bądź współuzależnienia; obecnie wsparcie terapeuty uzależnień finansowane jest z budżetu gminy.

Porównanie założeń Programów Rewitalizacji Społecznej realizowanych w Gminie Połczyn Zdrój i w Gminie Miasto Kołobrzeg

informacje kołobrzeg, mops, czerwone,koszary

Różnice programowe wynikają ze specyfikacji potrzeb społeczności lokalnej danego regionu. Proces rewitalizacji społecznej realizowano w wielu miastach naszego kraju, np.: w Radomiu, Bolesławcu, Inowrocławiu, Wrocławiu, Lubaniu, Brzezinach. Szkolenie i wizyta studyjna były dla nas, realizatorów rewitalizacji społecznej na terenie Kołobrzegu, ważne i przydatne, bo wzbogaciliśmy i zweryfikowaliśmy swoją wiedzę, mogliśmy podzielić się doświadczeniami i dobrymi praktykami oraz nawiązaliśmy kontakty ze specjalistami i praktykami w dziedzinie rewitalizacji społecznej, którzy udzielili nam cennych wskazówek.
Szkolenie oraz wizyta studyjna zorganizowane zostały przez Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich  z inicjatywy Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach projektu systemowego „Rewitalizacja społeczna”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

informacje kołobrzeg, mops, czerwone,koszary

Fot. P. Dawid