25 czerwca 2024    |    Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm
25 czerwca 2024
    Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm

REDAKCJA MIASTOKOLOBRZEG.PL NIE ODPOWIADA ZA ZMIANY W PLANIE IMPREZ!

Widok roku
W roku
Widok miesiąca
W miesiącu
Weekly View
W tygodniu
Daily View
Według dnia
GAWĘDA O JAKUBIE ADEBARZE
Niedziela, 26 maja 2024, 16:00

W 1486 roku kat ściął Benedykta Adebara. Nie minęło 40 lat, gdy w Kołobrzegu potoczyła się kolejna głowa przedstawiciela tego patrycjuszowskiego rodu herbu bocian - Jakuba. Kat uciął mu także dwa palce. Działo się to 28 lub 29 grudnia 1524 roku, a więc 500 lat temu. Z tej okazji, kwerendę przeprowadził dr Robert Dziemba, kierownik Działu Historii Kołobrzegu Muzeum Oręża Polskiego i przygotował gawędę, której będzie można wysłuchać już w niedzielę 26 maja o godz. 16.00 w Laboratorium Kultury Adebar.

Podczas spotkania będzie można zobaczyć wystawę posterową o Jakubie Adebarze z Muzeum Oręża Polskiego (opracowanie R. Dziemba, proj. graf. A. Kasperowicz). Autor gawędy postara się obalić dotychczasowe mity na temat Jakuba Adebara, dlaczego nie był buntownikiem, a ofiarą spisku, gdzie ścięto mu głowę, jakie były jego ostatnie słowa, a także gdzie i jak go pochowano. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.