12 maja 2024    |    Imieniny: Joanna, Dominik, Pankracy
12 maja 2024
    Imieniny: Joanna, Dominik, Pankracy

Szanowni Mieszkańcy naszej jeszcze czystej i zielonej gminy

Burmistrz Gościna zwraca się do WSZYSTKICH mieszkańców (w tym do przedsiębiorców) z apelem o przestrzeganie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz podstawowych zasad segregacji, utylizacji oraz zagospodarowania odpadów zarówno komunalnych, jak również, a może przede wszystkim przemysłowych.

Przypominamy, że gmina Gościno od wielu lat posiada Punk Selektywnej Segregacji odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK).

Ostatnie wydarzenia związane z nielegalnymi wysypiskami odpadów (w tym niebezpiecznych odpadów budowlanych) na terenie Naszej Gminy wzbudzają uzasadniony niepokój o bezpieczeństwo i zdrowie nas wszystkich. Przypominamy, że polski Kodeks karny zawiera cały rozdział (Rozdział XXII Przestępstwa przeciwko środowisku) poświęcony ściganiu i surowemu karaniu tych, którzy niszczą środowisko, w szczególności: "Kto wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, zbiera, unieszkodliwia, transportuje odpady lub substancje albo dokonuje odzysku odpadów lub substancji w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".

W ostatnich dniach zlokalizowano, w miejscowości Ołużna, ogromnych rozmiarów i bardzo niebezpieczne dla środowiska, wysypisko odpadów, w tym niebezpiecznych odpadów budowlanych, usytuowane na prywatnej posesji, tuż przy naturalnym oczku wodnym. Naszym zdaniem może to doprowadzić do katastrofy ekologicznej oraz skażenia wód gruntowych. Ponadto w ostatnich tygodniach, coraz częściej "odkrywane" są nielegalne wysypiska przy drogach gminnych. Każdy taki przypadek zgłaszany jest na policję i do prokuratury.

W związku z tym burmistrz Gościna zwraca się do wszystkich, którym dobro naszego środowiska nie jest obojętne, o pomoc w zgłaszaniu nielegalnych wysypisk. Państwa pomoc jest nieoceniona i przyczyni się do szybkiej reakcji ze strony organów ścigania, co pozwoli na ograniczenie i/lub zminimalizowanie szkód oraz ustalenie sprawców.

TYLKO od NAS zależy czy będziemy żyli w czystej, zielonej i gościnnej gminie więc zadbajmy o środowisko WSPÓLNIE.

Burmistrz Gościna - Marian Sieradzki