Few Clouds

17 maja 2024
    Imieniny: Weronika, Sławomir, Brunon

Okiem Zawadzkiego: Wiosenne święto Polski

Motto: „Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka”
Roman Dmowski

Maj, miesiąc, który nie tylko ożywia przyrodę, lecz także nasze serca, przynosząc ze sobą trzy wyjątkowe dni pełne radości i patriotyzmu. Maj jest jednym z moich ulubionych miesięcy w roku. Z różnych przyczyn. W maju wydarzyło się też wiele znaczących wydarzeń historycznych. Dlatego jest to czas, kiedy Polska, a w ślad za nią, nasze miasto, celebruje nie tylko swoją przeszłość, lecz także buduje przyszłość, krok po kroku, z nadzieją i determinacją.

Pierwszy dzień maja, znany jako Święto Pracy – kto pamięta pochody pierwszomajowe w dawnych czasach? Niech ten dzień dla odmiany będzie symbolem solidarności i jedności. To także, co bardzo ważne, dwudziesta rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. To już dwadzieścia lat! Jak ten czas leci. Doskonale pamiętam te wydarzenia. Dla mnie to tak, jakby zdarzyło się to wczoraj. Ale do rzeczy. Z tego tytułu, na placu przed miejscowym ratuszem, a także w samym „Adebarze”, od godziny 12:00 do 14:00, odbędzie się piknik rodzinny, gdzie pokolenia spotkają się, aby celebrować wspólnie czas spędzony z bliskimi. Mam przynajmniej taką nadzieję. W tę radosną chwilę wplata się duma z tego, że wspólnie budujemy naszą ojczyznę, a praca każdego z nas przyczynia się do jej rozwoju. Skoro Święto Pracy, niech będzie jej świętem.

Następnego dnia, 2 maja, mamy Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Ważne, patriotyczne święto. Wzniesiemy nasze serca i nasze flagi w geście podniesienia polskiej flagi przed ratuszem o 12:00 godzinie. To symboliczne wydarzenie, które przypomina nam o naszej tożsamości narodowej i naszych korzeniach, które sięgają głęboko w historię. Podniesienie flagi to moment refleksji nad naszą historią, ale także okazja do wyrażenia nadziei na przyszłość, pełną pokoju, wolności. Zwłaszcza mając na uwadze wydarzenia za naszą wschodnią granicą.

Trzeci dzień maja, Dzień Konstytucji, staje się czasem, kiedy przypominamy sobie o demokratycznych wartościach, na których opiera się nasze społeczeństwo. Z okazji rocznicy uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji w 1791 roku odbędą się uroczystości patriotyczne przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystości te niech staną się symbolem naszej niepodległości i wielowiekowej walki o wolność. Przypominając sobie o trudach naszych przodków, w tej chwili jedności i dumy, przysięgamy kontynuować ich dziedzictwo, dbając o naszą demokrację i praworządność.

Piknik trzeciomajowy, który będzie trwał od 12:00 do 14:00, odbędzie się, tradycyjnie już na Skwerze Pionierów. To okazja do wspólnego świętowania tych wartości, które czynią nas silnymi jako naród. Podczas gdy dzieci bawią się i śmieją, a dorośli rozmawiają i delektują się wojskową grochówką w powietrzu unosi się duch wspólnoty i braterstwa. Niech te trzy dni majowe staną się dla nas nie tylko okazją do odpoczynku, lecz także czasem, aby zatrzymać się na chwilę i docenić to, co naprawdę ważne. Niech ta świąteczna atmosfera przypomni nam, że jako Polacy mamy wiele powodów do dumy i że siła naszego narodu tkwi w naszej jedności i wspólnych wartościach. Nie chcę, aby to patetycznie zabrzmiało, ale w naszym podzielonym społeczeństwie, powinniśmy postawić na to, co łączy, nie na to, co dzieli…

8 maja, jak wiemy, jest rocznicą zakończenia największej hekatomby, jaką znał cywilizowany świat. Nastąpił koniec II wojny światowej. Nie będę tutaj zabierał głosu w sprawie, czy byliśmy w grupie państw wygranych, czy też po stronie przegranych. Od tego są historycy. Pamiętam podczas rozmów ze świadkami tamtych czasów, którzy zgodnie podkreślali, że koniec wojny odebrali z ulgą i radością. Ci, którzy przeżyli, mogli odbudowywać kraj po wojennych zniszczeniach. Należy jednak uczcić poległych, dlatego z tego miejsca zapraszam wszystkich na cmentarz wojenny o godzinie 12:00, gdzie będzie można oddać hołd poległym bohaterom.

Jak już wcześniej wspomniałem, niech naj będzie czasem nie tylko kwitnącej przyrody, budzenia się przyrody do życia, ale także kwitnącej świadomości narodowej i społecznej. Niech te trzy dni pełne radości i patriotyzmu przypominają nam, że jesteśmy częścią czegoś większego, co przetrwało wieki i przetrwa wieki następne. Majówka to nie tylko wolne dni od pracy. Zapraszam wszystkich mieszkańców do celebrowania powyższych wydarzeń.

Dariusz Zawadzki