18 kwietnia 2024    |    Imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław
18 kwietnia 2024
    Imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

20 czerwca o godz. 19.00 w Regionalnym Centrum Kultury odbędzie się ostatni koncert Cantores Colabregae przez rozpoczynającym się sezonem wakacyjnym.

Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu zaprasza na koncert chóru „Cantores Colabregae” pod batutą Walerii Żuławnik. Będzie to ostatni koncert chóru przed sezonem wakacyjnym, którym chór zamknie i podsumuje swoją działalność w sezonie kulturalnym 2012/2013.

Najważniejsze wydarzenia mijającego sezonu to 15-ta rocznica założenia chóru, występ z recitalem kolęd i pastorałek obok Świdwińskiego Chóru Kameralnego „Sonores” ze Świdwina,  udział w programie okolicznościowym „Dla nich i o nich” w 68. Rocznicę Zakończenia Walk o Kołobrzeg i Zaślubin Polski   z Morzem oraz w  „Majówce chórów”. Poza pracą nad nowym repertuarem i warsztatem wokalnym chór koncertował w Regionalnym Centrum Kultury oraz w ośrodkach sanatoryjno – wypoczynkowych dla przebywających w naszym mieście kuracjuszy i turystów.

W programie koncertu  m.in.: muzyka klasyczna, melodie ludowe z różnych stron świata, przeboje światowej  muzyki rozrywkowej. Koncert będzie znakomitą okazją do wysłuchania utworów znanych światowych kompozytorów w aranżacjach na chór. Dyrygować będzie Waleria Żuławnik, która jest również autorką aranżacji części utworów wykonywanych przez chór, przy fortepianie zasiądzie Aleksander Szczupak. Wstęp na koncert wolny.

Chór „Canores Colabregae” jest zespołem dobrze znanym kołobrzeskiej publiczności. Działa w formacji mieszanej, złożony jest głównie z amatorów – pasjonatów śpiewu chóralnego, prowadzonych przez znakomitego fachowca w dziedzinie dyrygentury symfoniczno – chóralnej, Walerię Żuławnik.
Chór specjalizuje się w wykonywaniu kompozycji klasycznych, melodii ludowych, sakralnych, utworów muzyki rozrywkowej w aranżacjach na chór mieszany. Koncertuje na terenie miasta i województwa. Ma na swoim koncie koncerty zagraniczne: w Berlinie Pankow, w Follonice we Włoszech, w Luneburgu w Niemczech, gdzie wziął udział w  artystycznej części Zjazdu Miast Hanzeatyckich 2012, odbywającej się pod hasłem "Hansa Musica". Chór dwukrotnie zdobył tytuł Laureata Wojewódzkiego Przeglądu Chórów i Zespołów Kameralnych w Szczecinie. Występował obok znanych artystów polskiej sceny muzycznej Józefa Skrzeka, Małgorzaty Kubali oraz Aleksandra Czajkowskiego – Ładysza.

Waleria Żuławnik ukończyła Wydział Dyrygentury Akademii Muzycznej we Lwowie oraz podyplomowe studia asystenckie w Moskwie i Leningradzie. Przez 19 lat pracowała w Katedrze Dyrygowania Symfoniczno-Chóralnego i Operowego Akademii Muzycznej we Lwowie. Wykształciła 23 zawodowych dyrygentów chórów i orkiestr. Jednym z najważniejszych osiągnięć w jej karierze zawodowej jest Srebrny Dyplom dla Dyrygenta zdobyty na Światowej Olimpiadzie Chóralnej w Lintzu (Austria) za występ z chórem „Cantate Deo” z Koszalina (2000 r.).