Overcast Clouds

18°C

Kołobrzeg

22 czerwca 2024    |    Imieniny: Paulina, Jan, Tomasz
22 czerwca 2024    
    Imieniny: Paulina, Jan, Tomasz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Tydzień z kulturą - Program Dni Kołobrzegu

To będzie wyjątkowy tydzień, a wszystko za sprawą odbywających się w weekend DNI KOŁOBRZEGU i wszystkich imprez towarzyszących. Szczegółowy ich plan znajdziecie poniżej.

22.05.2024 (środa) godz. 19.00
DKF SZTORM: „Monster” reż. Hirokazu Koreeda (126 min.)
Bilety: 15 zł (normalny), 13 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)
Sala widowiskowa

Nominowany do Oscara i nagrodzony Złotą Palmą mistrz storytellingu Hirokazu Kore-eda powraca z nowym, subtelnym i niezwykle poruszającym filmem. W „Monsterze” tworzy pełną zaskoczeń, doskonale skonstruowaną opowieść o dziecięcych tajemnicach.
„Monster” ukazuje trzy perspektywy tej samej, z pozoru prostej, historii. Bójka w szkole, moralnie niepewny nauczyciel i matka walcząca o syna. Kolejne puzzle układane są przez Kore-edę z chirurgiczną precyzją i odsłaniają przed widzem sekrety bohaterów. Opowieść o tym, jak przyjaźń, miłość i odrzucenie tak często istnieją w tym samym kontinuum. Emocje filmowe potęgowane są przez najwyższej próby ścieżkę dźwiękową, będącą ostatnią pracą nagrodzonego Oscarem kompozytora Ryuichiego Sakamoto.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=y4oYicTq6wI

23.05.2024 (czwartek) godz. 20.00
Jazz w Adebarze: Tropical Soldiers in Paradise - na żywo
Bilety: 30 zł (normalny), 20 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)
Laboratorium Kultury Adebar

Tropical Soldiers in Paradise to zespół tworzący muzykę inspirowaną hip-hopem, jazzem, afrobeatem oraz latynoamerykańską rytmiką. Szerokie instrumentarium w skład którego wchodzą zarówno instrumenty tradycyjne jak i współczesna elektronika tworzy unikalny styl grupy. Połączenie kojących melodii z wybuchowymi improwizacjami stanowi o niespotykanym charakterze zespołu, który mimo swojej przystępności zachowuje nieprzewidywalną żywiołowość.

Ostatni album zespołu nosi tytuł Atversailles na którym zespół muzycznie kontynuuje swoją egzotyczną podróż w odległe tropiki, na pograniczu jazzu, lounge i hip-hopowych bitów. Po długiej i wyczerpującej podróży oddział TSiP natrafił na porzuconą w gęstym lesie budowlę. Z zewnątrz przypominała opuszczony pałac, przejęty przez dziką roślinność. Bramy wejściowej pilnował czarny baran, który wprowadził ich do wnętrza. Pierwsze pomieszczenie było dawną salą balową. W kątach leżały porozrzucane talerze, dzbany i puchary. Ze środka posadzki wyrastało drzewo o dziwacznych owocach. W sali obok znajdowały się potrzaskane fortepiany i inne instrumenty. Dalej sypialnie porośnięte mchem zwisającym z baldachimów, kap i tapet. Na dziedzińcu w gęstej trawie walały się fragmenty figur, kamiennych głów i ramion. W zdziczałym ogrodzie na dnie wyschniętych fontann piętrzyły się monety a dalej łaźnie i baseny porośnięte lotosem. Całość zamykała sala wyłożona dywanami, na których fikuśne mebelki piętrzyły się w wielopiętrowe stosy. Zza szczytów tych konstrukcji można dojrzeć panoramę całej okolicy...

W Kołobrzegu TRIP pojawi się w składzie:

Marcin Sojka – MPC, perkusja, ksylofon
Maciek Łepkowski – gitara elektryczna
Tymek Bryndal – gitara basowa
Emilia Gołos – klawisze, syntezatory
Grzegorz Pałka – puzon
Kuba Łupiński – trąbka

Bilety w cenie 30 (norm.) / 20 (ulg.) do kupienia w dniu koncertu. Ilość biletów ograniczona. Rezerwacje prosimy zgłaszać pod adres mailowy: lkadebar@gmail.com


DNI KOŁOBRZEGU:


23.05.2024 (czwartek) godz. 18.00 Dni Kołobrzegu
Wernisaż wystawy Oliwii Jelińskiej - Sztuka Yakotaka pt. „78-100 Digital Stories”
Wstęp wolny
Hol


Oliwia Jelińska to rodowita kołobrzeżanka, która zaprasza Was do kolorowego świata cyfrowych opowieści o Kołobrzegu. Jej wystawa nawiązuje do najbardziej sztandarowych, ale również i kultowych miejsc w naszym mieście. Każda opowieść została wzbogacona o dużą dawkę abstrakcji i kolorów oraz zestawiona z doborowym towarzystwem flory i fauny. Autorka, zainspirowana Bałtykiem, goframi i słońcem przerzuciła na papier nietuzinkowe wydarzenia, które nigdy nie miały miejsca.
A może i miały? Przekonajcie się sami już 23 maja!

24.05.2024 (piątek) godz. 18.00 Dni Kołobrzegu
Koncert kwartetu smyczkowego "Golden Star Quartet"
Bilety: 25 zł (normalny), 15 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)
Sala widowiskowa

Również w tym roku Dni Kołobrzegu rozpoczynamy klasycznie, muzycznie, koncertowo i zachęcamy do towarzyszenia nam w tym dniu! Tym razem utwory W. A. Mozarta, Johanna Straussa, Astora Piazzoli, Carlosa Gardela czy Jacoba Gade’a grać będą połączone muzyczną pasją cztery wiolinistki: Stella Karalis - I skrzypce, Justyna Sajewicz - II skrzypce, Marta Korzekwa– altówka i Katarzyna Kupny – wiolonczela. Instrumentalistki związane są ze sobą już od czasów studiów. Mają za sobą udział w konkursach, nagrody oraz mnóstwo wspólnych koncertów kameralnych jak i symfonicznych. Ponadto każda z nich współpracuje z orkiestrami w Polsce jak i za granicą. Wszystkie czynnie udzielają się jako nauczycielki w szkołach muzycznych. W koncercie w ramach Dni Kołobrzegu 2024 zagrają również utwory nawiązujące do partnerskich miast Kołobrzegu, których przedstawicieli gościmy co roku podczas święta naszego miasta, takie jak utwory szwedzkiej Abby, włoskie La Paloma czy O sole mio, a także melodie latynoamerykańskie.

25.05.2024 (sobota) Dni Kołobrzegu
12.45 – Uroczysty przemarsz na trasie Ratusz Miejski – Port Pasażerski
13.15 - wspólny taniec marynarski uczniów wszystkich szkół podstawowych
13.20 - koncert orkiestry MUSIKSCHULE BÉLA BARTÓK Z BERLINA PANKOW
19.00 - DJ
20.00 - koncert Krzysztofa Cugowskiego z Zespołem Mistrzów
Wstęp wolny
Port Pasażerski

Krzysztof Cugowski, legendarny rockman, współtwórca Budki Suflera, spełniony muzyk solowy. Właśnie rozpoczął jeden z najważniejszych okresów w swojej scenicznej drodze. Przed nim jubileuszowy rok, pełen koncertów i muzycznych wydarzeń, którym uczci 55 – lecie swojej kariery artystycznej. Planuje również wydanie premierowej płyty w towarzystwie doskonałych muzyków z Zespołu Mistrzów.
Krzysztof Cugowski rozpoczął swoją artystyczną drogę w 1969 roku w Lublinie zakładając z Januszem Pędziszem i Krzysztofem Brozi zespół Budka Suflera. – Mieliśmy głowy pełne marzeń, nie planowaliśmy świetlanej przyszłości, chcieliśmy tylko grać – wspomina Krzysztof Cugowski.
Z czasem z młodzieńczych marzeń wyrósł zespół, który porządnie „namieszał” na rockowej scenie. Po zakończeniu działalności legendarnej grupy w 2014 roku, artysta ani na chwilę nie zszedł ze sceny. Rozpoczął, nową drogę, początkowo ze swoimi synami Piotrem i Wojciechem tworząc projekt Cugowscy. Wspólne, rodzinne przedsięwzięcie zostało przypieczętowane dwoma albumami i złotą płytą.
Od 2017 roku artysta podbija polskie sceny w towarzystwie niezwykłego Zespołu Mistrzów, złożonego złożony z najwyższej klasy instrumentalistów. Na gitarze gra Jacek Królik, na perkusji Cezary Konrad, na basie Robert Kubiszyn oraz Tomasz Kałwak na instrumentach klawiszowych. Mają za sobą setki wspólnych koncertów na polskich i zagranicznych scenach. – Rozumiemy się bez słów. Odbieramy na tych samych muzycznych falach i cieszymy się z każdego wspólnego koncertu – mówi Krzysztof Cugowski.
W tym roku rusza z Zespołem Mistrzów w trasę 55–lecia, na której znajdzie się kilkadziesiąt koncertów we wszystkich większych polskich miastach. Koncerty będą podróżą przez dekady z przystankami na wielkie hity i przeboje, które przez wszystkie lata grały w duszy Krzysztofa Cugowskiego.
Współpraca z Zespołem Mistrzów jeszcze w tym roku zostanie również przypieczętowana płytą z premierowymi utworami. – Nie wyobrażaliśmy sobie, żeby mogło być inaczej. Cieszę się, że płyta zostanie wydana właśnie w tym roku i otworzy nasz kolejny wspólny rozdział – dodaje Artysta.


25.05.2024 (sobota) godz. 14.00-18.00 Dni Kołobrzegu
NEONOWY KOŁOBRZEG- OTWARTA SESJA ZDJĘCIOWA DLA RODZIN, PAR I SINGLI
Wstęp wolny
Laboratorium Kultury Adebar

W sobotę, 25. maja w godzinach 14:00 - 18:00 zapraszamy na dziedziniec przed Laboratorium Kultury Adebar, gdzie ekipa Creative Media będzie wykonywać zdjęcia wszystkim tym, którzy chcą mieć niezapomnianą pamiątkę z tegorocznych Dni Kołobrzegu. Zdjęcia zostaną wydrukowane we wnętrzach Adebaru, gdzie będzie można oprawić je w unikatowe, autorskie ramki grupy "Kołobrzeskie NEONY". Jeśli ktoś będzie miał własną inwencję twórczą, będzie mógł wykonać swoją autorską ramke na miejscu.
Udział w zabawie jest bezpłatny i dla każdego.
Do zobaczenia!


25.05.2024 (sobota) godz. 20.00 Dni Kołobrzegu
Mikołaj Trzaska & Daktyle - na żywo
Wstęp wolny
Laboratorium Kultury Adebar

Z okazji Dni Kołobrzegu 2024 Laboratorium Kultury Adebar zaprasza na wyjątkowy i niepowtarzalny koncert w Adebarze, na którym pierwszy raz zagrają i nagrają muzykę ze sobą: Mikołaj Trzaska oraz - dobrze znani nie tylko kołobrzeskiej publiczności jako formacja "Daktyle" - Maciej Jaciuk i Marek Sadowski.

Mikołaj Trzaska - saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor muzyki filmowej,
Studiował sztuki piękne w Gdańskiej ASP. Wyrósł na gruncie yassu - ruchu artystyczno-społecznego. Był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu - legendarnej Miłości, był także liderem Łoskotu. Kiedy impet yassu wygasł, stał się czołową postacią krajowej awangardy. Jego obecność w międzynarodowym świecie muzyki improwizowanej rozpoczęła się na początku lat dwutysięcznych, kiedy to rozpoczął swoje muzyczne podróże do Skandynawii, Ukrainy, Europy Zachodniej oraz Stanów Zjednoczonych. Koncertując, uczył się sztuki muzycznej u boku najwybitniejszych światowych artystów tego kierunku, takich jak: Ken Vandermark, Peter Brötzmann, Joe McPhee oraz wielu innych. Ta współpraca jak i jego autorskie dokonania zostały udokumentowane dziesiątakami albumów płytowych. Od lat tworzy projekty związane z literaturą, powołując do życia zespoły z Marcinem Świetlickim i Andrzejem Stasiukiem. Podstawą poszukiwań twórczych Trzaski jest budowanie osobistego języka oraz indywidualnych środków wyrazu. Stawia sobie pytanie. Dla czego tworzymy? I co chcemy przekazać? Jego główną inspiracją stało się odbudowanie i rozwijanie tożsamości żydowskiej, realizuje swoje idee w projektach autorskich i długoletniej współpracy z zespołem Shofar – wykonując muzykę żydowską. Szerszej publiczności zanany jest jako uznany kompozytor muzyki filmowej, na stałe współpracuje z Wojciechem Smarzowskim, komponując muzykę do filmów: Dom Zły, Róża, Wołyń, Pod Mocnym Aniołem, Kler, Wesele 2. Jego ostatnią pracę możemy usłyszeć w scieżce muzycznej Filmu KOS Pawła Maślony.
Wielokrotnie nominowany do Pasportu Polityki. Dwukrotny Laureat Orłów - nagrody Polskiej Akademi Filmowej oraz Nagrody Festiwalu Polskich Fabularnych Gdyni. Grand Prix Festiwalu Komety. Od niedawna jest wykładowcą na Uniwersytecie Gdańskim dzieląc się ze studentami swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie muzyki filmowej. W zeszłym roku powołał do życia fundację „Miejsce Uwagi” zajmującą się szeroko rozumianą pamięcią. Jest również autorem autobiografii pod tytułem Wrzeszcz.

DAKTYLE to unikalny elektroakustyczny duet, który łączy nowoczesną elektronikę eksperymentalną z preparowanym żywym instrumentarium. Podczas improwizowanych setów, Marek Sadowski i Maciek Jaciuk starają się odnaleźć idealny balans pomiędzy surową, choć często organiczną elektroniką, a ambientową przestrzenią, pełną pogłosów i spreparowanych akustycznych dźwięków.
Ich muzyka to swoista podróż dźwiękowa, która eksploruje granice pomiędzy dwoma różnymi światami – cyfrowym i analogowym.
Jak DAKTYLE zabrzmią razem Mikołajem Trzaską? Dowiecie się 25. maja o 21:00.
Wstęp na koncert jest wolny, ale ilość miejsc jest ograniczona, więc warto się nie spóźnić.

26.05.2024 (niedziela) Dni Kołobrzegu
11.00 - Poranki Młodego Widza – spektakl Teatr Planeta M "Domowy Cyrk Marcela Trąbki"
12.00 - koncert orkiestry MUSIKSCHULE BÉLA BARTÓK Z Berlina Pankow
Wstęp wolny
Dziedziniec ratusza

Teatr Planeta M "Domowy Cyrk Marcela Trąbki"

Marcel to klaun, który jest naprawdę wyjątkowy! Kocha zwierzęta i dzieci, a jego ulubienicą jest łasica Beatka, która ma dar przepowiadania przyszłości. Marcel sam ma kilka darów, ale nie jest z żadnego do końca zadowolony. Dlaczego? Bo od dziecka marzył, żeby być kimś innym!
Marcel urodził się w cyrkowej rodzinie - tata był klaunem-olbrzymem, więc Marcel jest wysoki, a mama była akrobatką, dlatego Marcel jest taki giętki. Jednak Marcel zawsze marzył, żeby być... Mikołajem!
Pewnego dnia Marcel otrzymał list od Mikołaja... Co było w liście? Ach, nie będziemy zdradzać wszystkich tajemnic! Musicie zobaczyć tę przygodę na własne oczy!
Zapraszamy do wspólnej zabawy! Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji!

26.05.2024 (niedziela) godz. 16.00 Dni Kołobrzegu
NIEZWYKŁE LOSY JAKUBA ADEBARA – gawęda historyczna dr. Roberta Dziemby
Wstęp wolny
Laboratorium Kultury Adebar

Jakub Adebar to niemalże mityczna postać, która zapisała się złotymi i krwawymi literami na kartach historii Kołobrzegu. W tym roku mija równo 500 lat od dnia egzekucji tego słynnego buntownika i z tej okazji na pewno warto poznać jego niezwykłą historię - zwłaszcza, że na światło dzienne wyszły w ostatnich miesiącach nowe fakty zawarte w dokumentach i kronikach, o których opowie dr Robert Dziemba – dziennikarz, historyk, Prezes Fundacji Historia Kołobrzegu, laureat Złotego Medalu 40-lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego za pracę związaną z utrwalaniem pamięci historycznej.
Wstęp wolny i dla każdego. Do zobaczenia!

26.05.2024 (niedziela) godz. 19.00 Dni Kołobrzegu
Koncert: Szanty w Adebarze – Bolko Służewski z zespołem
Wstęp wolny
Laboratorium Kultury Adebar


26.05.2024 (niedziela) godz. 17.00
„A ja w sercu Cię kołyszę” - Prezydencki Koncert Operetkowy z Okazji Dnia Matki
Wstęp wolny – wejściówki do odebrania w kasie RCK za okazaniem Kołobrzeskiej Karty Mieszkańca
Sala widowiskowa

Zapraszamy na wyjątkowy koncert z udziałem wybitnych artystów związanych ze szczecińską sceną muzyczną!
Joanna Tylkowska-Drożdż i jej goście.

**Joanna Tylkowska-Drożdż, sopran**
Prof. AS, dr hab. Joanna Tylkowska-Drożdż, absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, jest primadonną Opery na Zamku w Szczecinie. Jest inicjatorką Międzynarodowych Warsztatów Wokalnych oraz założycielką Fundacji Pomeranian Interculture Network. Zyskała uznanie za role w operach Mozarta, Verdiego, Pucciniego i innych oraz za koncerty na scenach Europy i Chin. W 2017 roku została odznaczona Srebrną Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.

**Tomasz Krzysica, tenor**
Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, laureat wielu międzynarodowych konkursów wokalnych. Od 2000 roku związany z Warszawską Operą Kameralną, gdzie śpiewał główne role w operach Mozarta. Występował na prestiżowych scenach i festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. w paryskim Théatre des Champs-Élysées i podczas Festiwalu w Nantes.
**Olga Bila, pianistka**
Utalentowana pianistka z Ukrainy, związana z Operą na Zamku w Szczecinie jako korepetytor solistów i chóru. Brała udział w przygotowaniach wielu premier operowych. Od 2018 roku nauczycielka i akompaniatorka na Wydziale Wokalnym Akademii Sztuki w Szczecinie. Współpracuje z Filharmonią im. M. Karłowicza oraz Baltic Neopolis Orkiestrą.

**Saxademus Quartet**
Kwartet saksofonowy składający się z wybitnych studentów Akademii Sztuki w Szczecinie, zdobywców wielu nagród na międzynarodowych konkursach. Usłyszymy szeroki repertuar klasyczny w kameralnym wydaniu saksofonowym: Wiktoria Kawik (saksofon sopranowy), Jianyu Feng (saksofon altowy), Patrycjusz Pura (saksofon tenorowy), Agnieszka Marmol (saksofon barytonowy).

Przyjdź i doświadcz magii muzyki klasycznej w najlepszym wykonaniu!

 

reklama

reklama

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama