Light rain

4°C

Kołobrzeg

20 kwietnia 2024    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
20 kwietnia 2024    
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Tydzień z kulturą

06.02.2024 (wtorek) godz. 18.00
Warsztaty dziennikarskie „Co w trawie piszczy, czyli jak być dobrze poinformowanym i nie zwariować”.
Wstęp wolny
Laboratorium Kultury Adebar

Na początku było słowo. To dzięki słowu człowiek zaczął tworzyć, odkrywać, uczyć się. To słowo stanęło u podstaw społeczeństwa, kultury, religii, cywilizacji. Ma moc tworzenia i niszczenia, zbliża, łączy, oddala. Dzisiaj odczuwamy to bardziej niż kiedykolwiek. Słowo to zdanie, dialog, rozmowa, słowo to INFORMACJA.
Jeśli chcesz podyskutować z nami o informacji, sposobie jej przekazu i nośnikach, którymi jest „transportowana”, o mediach, roli dziennikarza, o tym co może, a czego nie powinien, o wolności słowa i jego ograniczeniach - przyjdź na warsztaty „Co w trawie piszczy? Czyli jak być dobrze poinformowanym i nie zwariować”.
Pierwsze spotkanie dla młodzieży odbędzie się 6 lutego o godzinie 18, kolejne w każdy następny wtorek. Do Adebaru zaprasza Fundacja Północna 28

7.02.2024 (środa) godz. 19.00
DKF SZTORM: „Opadające liście”, reż. Aki Kaurismäki (81 min.)
Bilety: 15 zł (normalny), 13 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)
Sala widowiskowa

Ansa to małomówna pracowniczka lokalnego supermarketu, Holappa z kolei zarabia na życie na budowie. Łączy ich szlachetne usposobienie oraz pasmo kolejnych porażek, jakich oboje na każdym kroku doświadczają. Kobieta straciła właśnie pracę, bo jej przełożonym nie spodobał się ludzki gest, na jaki się zdobyła, mężczyzna natomiast zmaga się z poważnym problemem alkoholowym.
Spotykają się przypadkiem, na imprezie karaoke. Od pierwszej chwili widać, że tych dwoje zupełnie nieprzystosowanych do dzisiejszego świata bohaterów to bratnie dusze. Ciągnie ich do siebie, choć towarzyszy temu nutka niepewności. W końcu życie było dla nich do tej pory raczej pasmem niepowodzeń i bolesnych rozczarowań. Na naszych oczach kwitnie jednak niewinne, piękne uczucie, choć w tle, co słyszymy w radiowych odbiornikach, rozgrywają się dramatyczne wydarzenia związane z rosyjską inwazją na Ukrainę.
Laureat Nagrody Jury ostatniego festiwalu w Cannes, a zarazem najważniejszy fiński reżyser Aki Kaurismäki tworzy kolejną słodko-gorzką opowieść o życiowych outsiderach, którzy poszukują szczęścia. W filmie, będącym celebracją małych chwil i niepozornych gestów, jest miejsce na humor, wzruszenie, głęboki humanizm, ale i komentarz do aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=dog8ah7VLXs

8.02.2024 (czwartek) godz. 19.00
Wernisaż wystawy stowarzyszenia Artystów Grupa Kołobrzeg
GSW

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace malarskie, fotografie artystyczne i rzeźby nie tylko członków Stowarzyszenia Artystów - Grupa Kołobrzeg, ale także prace zaproszonych kołobrzeskich twórców indywidualnych w osobach:
Halina Gembicka, Urszula Jurkiewicz,Urszula Kaniuk, Marzena Lubszczyk, Judyta Młynarczyk i Ewa Zielińska.
Na wystawie będzie można również zapoznać się z interesującymi pracami uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Kołobrzegu.
Ta niezwykła wystawa kołobrzeskiego środowiska plastycznego, będąca częścią kultury naszego Miasta, otworzy odwiedzających na nowe inspirujące doświadczenia piękna i refleksji. Wszak sztuka ma moc poruszania serc i umysłów oraz ukierunkowania spojrzenia na świat w sposób niepowtarzalny.

9.02.2024 (piątek) godz. 18.00
Wernisaż wystawy Alicji Bałabuch pt. „Moje twórcze przestrzenie”
Hol

ALICJA BAŁABUCH to młoda artystka z Kołobrzegu. Absolwentka Projektowania Ubioru na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
Alicja jest artystką multidyscyplinarną, zajmuje się projektowaniem ubioru, malarstwem akrylowym,ceramiką, szydełkowaniem i szyciem. Prowadzi warsztaty artystyczne dla dzieci w Regionalnym Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu oraz w Pracowni Ceramiki Unikatowej PORTOWA 15.
W maju w kołobrzeskiej Przystani Kultury ZAJA odbyła się jej pierwsza indywidualna wystawa pod hasłem BAŁABUCHY. Malarstwo oraz prace rysunkowe artystki charakteryzuje intensywny kolor,ekspresja oraz lekko psychodeliczny styl. Kilka jej obrazów można podziwiać w wydaniu Oficyny Kołobrzeskich Poetów z grudnia 2023 roku.
Tematyka twórczości Alicji ma bardzo osobisty wymiar. Na płótnach pojawiają się bliskie malarce osoby i zwierzęta, pejzaże morskie, pokazy mody,czy przestrzenie, w których tworzy. Motywem przewodnim jej twórczości jest kolor, który dodaje artystce energii oraz pomaga przezwyciężyć życiowe trudności. Na obrazach często pojawiają się też ubrania, zaprojektowane i stworzone przez Alicję,a zatem następuje dialog, łączący różne dziedziny sztuki. W swoich stylizacjach lubi lawirować pomiędzy modą użytkową a sztuką. Głównym medium jest ubiór dziany, fascynują ją struktury różnych splotów dziewiarskich oraz wielobarwne żakardy.


09.02.2024 (piątek) godz. 19.00
„PoliPerspektywa” – wernisaż wystawy, recital i spotkanie autorskie z Polą Rapacz
Wstęp wolny
Laboratorium Kultury Adebar

Pola Rapacz jest młodą pasjonatką malarstwa, pochodzi z Kołobrzegu, na co dzień mieszka w Gdyni. Na wystawie „PoliPerspektywa” artystka pokaże swój skromny, ale bogaty w kolor, dorobek malarski z ostatnich dwóch lat, zaśpiewa kilka piosenek z akompaniamentem Mateusza Matuszewskiego i porozmawia z Zofią Graczyk-Eider o tym, jak pokonać opór przed publicznym wyrażaniem swojego głosu.
Twórczość Poli Rapacz obejmuje tematy swobodne, na pozór niepowiązane z sobą, co dla artystki pole do analogicznego wiązania obrazów. Na wystawie pojawią się zarówno portrety, autoportrety, akty i motywy bliżej nieokreślone. Malarską działalność Poli cechuje intuicyjność i brak symbolicznej treści, brak konkluzji.

10.02.2024 (sobota) godz. 19.00
Koncert: sneaky jesus
Bilety: 30 zł (normalny), 25 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)
Sala widowiskowa

sneaky jesus – wrocławski kwartet grający muzykę nieszablonową. Zespół łączy brzmienia polskiego jazzu z dubem, hardcore punkiem, psych rockiem i hip-hopem. Nie przywiązują jednak zbyt dużej wagi do zasad każdego z tych gatunków. W muzyce sneaky jesus istnieją tylko dwie zasady: nie myśl za dużo i ufaj emocjom.
Kwartet tworzą: gitarzysta Maciej Forreiter, saksofonistka Matylda Gerber, basista Beniamin Łasiewicki oraz perkusista Filip Baczyński.
Po gorąco przyjętym debiutanckim albumie „For Joseph Riddle” zespół powraca z nowym wydawnictwem, na którym wachlarz brzmień jest jeszcze szerszy. „For Chaching Taphed” to trzy kwadranse bardzo bliskiego spotkania z muzykami. Zespół nawiązuje na płycie do PRL-owskiej muzyki filmowej, ethio-jazzu, jazzu spirytualnego, hardcoru i przede wszystkim dźwięków Wrocławia. Ideę takiego odważnego łączenia stylów muzycy nazywają „polskim nu-jointem”, ale można nazwać to też „nową muzyką miejską”.

Skład zespołu:
Matylda Gerber – saksofon tenorowy i barytonowy
Maciej Forreiter – gitara elektryczna
Beniamin Łasiewicki – gitara basowa
Filip Baczyński – perkusja, sampler
---
https://sneakyjesus.bandcamp.com/album/for-chaching-taphed
https://www.youtube.com/watch?v=Io23YVQ58cI
https://www.youtube.com/watch?v=x2GT-TzrAEM

11.02.2024 (niedziela) godz. 11.00
Poranki Młodego Widza
Bałtycki Teatr Dramatyczny - spektakl: „Teatr Malucha” ( wiek 2-5, 50 min)
Bilety: 18 zł (normalny), 14 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)
Widownia na scenie: 40 miejsc
Sala widowiskowa

Teatr malucha to kameralne, poduszkowe spotkania z maluszkami i ich rodzicami. Poduszkowe – bo widzowie siedzą niemal na samej scenie – na podłodze. Spektakle mają charakter interaktywny. A wszystko po to by zaciekawić i skupić uwagę młodego widza. Nie zabraknie więc wspólnych gier, zabaw i piosenek wykonywanych razem z dziećmi. Teatr malucha to wyjątkowa okazja, aby postawić swoje pierwsze kroki na zawodowej scenie teatralnej i wyruszyć w podróż w niezwykły, czasem magiczny, świat teatru.
Serdecznie zapraszamy rodziców i wszystkich miłośników teatru do przyjścia ze swoimi Maluchami na Teatr Malucha! Z pewnością żadne dziecko nie jest zbyt małe by brać w nim udział. Dlaczego? Bo „Teatr Malucha” przygotowany jest z myślą o najmłodszych i warto by dzieci od najmłodszych lat obcowały z kulturą wysoką!

11.02.2024 (niedziela) godz. 13.00
Poranki Młodego Widza
Bałtycki Teatr Dramatyczny - spektakl: „Bajkowe Przygody”, ( wiek 6-10, 50 min)
Bilety: 18 zł (normalny), 14 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)
Widownia na scenie: 40 miejsc
Sala widowiskowa

Nasi najmłodsi widzowie, odwiedzają teatr po to, żeby obejrzeć bajkę. Bajki takie przeżywamy, wierzymy w nie. Za pomocą wyobraźni przenosimy się do ich magicznego świata. A co jeśli staniemy się jej częścią? Jeśli bajka nie będzie mogła się dokonać bez naszego udziału? Może właśnie udział Waszych maluchów jest niezbędny, by szczęśliwe zakończenie spotkało także i naszą bajkę? Zapraszamy bardzo serdecznie wszystkie maluchy na teatralną przygodę, która będzie dla nich nie tylko pożyteczną lekcją, ale i wspaniałą zabawą. Wykorzystując dziecięcą energię i kreatywność wspólnie dopiszemy kolejne strony wspaniałej przygody.

11.02.2024 (niedziela) godz. 18.00
Bałtycki Teatr Dramatyczny - spektakl: „Cafe sax” (135 min)
Bilety: 55 zł (normalny), 45 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)
Sala widowiskowa

Spektakl muzyczny, podczas którego można usłyszeć, w nowej aranżacji, największe, najbardziej lubiane i znane każdemu piosenki Agnieszki Osieckiej. Akcja spektaklu rozgrywa się w kawiarni Cafe Sax, której pierwowzorem jest lokal mieszczący się na warszawskiej Saskiej Kępie. To tam autorka spędzała długie godziny na obserwacji ludzi, to tam rodziły się pomysły nowych tekstów. Przenosząc się na dwie godziny w tamtą rzeczywistość, staniemy się świadkami opowieści o ludzkich uczuciach i namiętnościach…

Obsada:
Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska
Katarzyna Ulicka-Pyda
Małgorzata Wiercioch
Artur Czerwiński
Piotr Krótki
Wojciech Rogowski

Reżyseria: Cezary Domagała
Foto: Izabela Rogowska
Inspicjent: Izabela Rogowska
Autor plakatu: Mariusz Król
Scenografia: Tatiana Kwiatkowska
Kostiumy: Tatiana Kwiatkowska
Muzyka: Paweł Steczek
Choreografia: Tomasz Tworkowski
zwiastun: https://youtu.be/pKNlaJxEt9M

reklama

reklama

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama